BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Chráňte si svoje súkromie: Vypnite si vyhľadanie vášho Facebook profilu podľa mobilného čísla či e-mailu

Pozrite si krok za krokom, ako si môžete vypnúť vyhľadávanie vášho Facebook profilu pomocou e-mailu či mobilného čísla.

Súkromie na internete je čoraz frekventovanejšou témou a to hlavne v spojitosti s aplikáciami a sociálnymi sieťami. V oboch prípadoch ide doslova o žrútov dát, ktoré sú častokrát spracovávané aj tretími stranami. Len niekoľko dní dozadu sme poukazovali na štúdiu, ktorá odhalila, že 52% aplikácií spracováva osobné dáta používateľov za pomoci tretích strán. Nebolo žiadnym prekvapením, že najhoršie dopadli v tomto prieskume práve aplikácie sociálnych sietí. Odhliadnuc však od spracovávania týchto údajov tretími stranami, tak mnohé z nich sú verejnými, a tak môžu byť potenciálne zneužitými. Nemusí ísť pritom o nejaký podnikateľský subjekt, ktorého cieľom je napríklad lepšie cieliť reklamu, ale aj o bežného človeka, ktorý chce uškodiť.

Pri registrácii do rôznych služieb, vrátane Facebooku, ich poskytovatelia vyžadujú, aby ste použili mobilné telefóne číslo či e-mail, na verifikáciu, že ste skutočnou osobou, za ktorú sa vydávate. Možno ani neviete, ale toto číslo či e-mail, ktoré zadávame pri registrácii, následne slúži aj na vyhľadanie vášho profilu. Ide o problém obzvlášť keď používate svoje súkromné číslo aj na pracovné účely. Okrem toho, že váš profil môže o vás prezradiť aj to, čo by ste inak cudzej osobe nepovedali, tak zároveň sa oberáte aj o časť svojho súkromia.  Je však možné funkciu vyhľadania vášho profilu pomocou týchto údajov vypnúť?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vypnite si vyhľadanie profilu pomocou vášho čísla či e-mailu

Ako si je možné vypnúť indexovanie vyhľadávanie čísla a e-mailu v službe Facebook? Je to vcelku jednoduché a môžete tak spraviť pomocou niekoľkých krokov. Poďme sa pozrieť, ako na to. Kliknite na možnosť ponuky (šípka v pravom hornom rohu) a následne zvoľte možnosť Nastavenia a súkromie. Potom otvorte Nastavenia.

Ako otvoríte nastavenie, tak zvoľte z ponuky v ľavom menu možnosť Súkromie.

Facebook_nastavenie vypnutia vyhladavania podla cisla a e-mialu_1
Zdroj: Vosveteit

Teraz v hlavnej ponuky nastavení je potrebné zrolovať stránku nižšie, kde nájdete možnosti „Kto vás môže vyhľadať podľa e-mailovej adresy, ktorú ste uviedli?“ a „Kto vás môže vyhľadať podľa telefónneho čísla, ktoré ste uviedli?“. V oboch prípadoch treba zvoliť možnosť Upraviť a následne nastaviť možnosť Iba ja. Hotovo. Práve vás nebude možné vyhľadať pomocou týchto osobných údajov.

Vyhladanie profilu na facebooku pomocou cisla a emailu_ako vypnut
Zdroj: Vosveteit

Rovnako vám do pozornosti dávame aj možnosť vypnutia indexovania vášho profilu prostredníctvom externých nástrojov. Napríklad pomocou vyhľadávača Google . Túto možnosť nastavenia nájdete hneď pod možnosťami vyhľadania pomocou e-mailu či mobilného čísla.

Pevne veríme, že článok bol pre vás užitočným. Budeme radi, ak ho podporíte či už zdieľaním alebo odberaním správ pomocou nášho Facebooku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close