BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Chráňte si svoje súkromie: Vypnite si vyhľadanie vášho Facebook profilu podľa mobilného čísla či e-mailu

Pozrite si krok za krokom, ako si môžete vypnúť vyhľadávanie vášho Facebook profilu pomocou e-mailu či mobilného čísla.

Súkromie na internete je čoraz frekventovanejšou témou a to hlavne v spojitosti s aplikáciami a sociálnymi sieťami. V oboch prípadoch ide doslova o žrútov dát, ktoré sú častokrát spracovávané aj tretími stranami. Len niekoľko dní dozadu sme poukazovali na štúdiu, ktorá odhalila, že 52% aplikácií spracováva osobné dáta používateľov za pomoci tretích strán. Nebolo žiadnym prekvapením, že najhoršie dopadli v tomto prieskume práve aplikácie sociálnych sietí. Odhliadnuc však od spracovávania týchto údajov tretími stranami, tak mnohé z nich sú verejnými, a tak môžu byť potenciálne zneužitými. Nemusí ísť pritom o nejaký podnikateľský subjekt, ktorého cieľom je napríklad lepšie cieliť reklamu, ale aj o bežného človeka, ktorý chce uškodiť.

Pri registrácii do rôznych služieb, vrátane Facebooku, ich poskytovatelia vyžadujú, aby ste použili mobilné telefóne číslo či e-mail, na verifikáciu, že ste skutočnou osobou, za ktorú sa vydávate. Možno ani neviete, ale toto číslo či e-mail, ktoré zadávame pri registrácii, následne slúži aj na vyhľadanie vášho profilu. Ide o problém obzvlášť keď používate svoje súkromné číslo aj na pracovné účely. Okrem toho, že váš profil môže o vás prezradiť aj to, čo by ste inak cudzej osobe nepovedali, tak zároveň sa oberáte aj o časť svojho súkromia.  Je však možné funkciu vyhľadania vášho profilu pomocou týchto údajov vypnúť?

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vypnite si vyhľadanie profilu pomocou vášho čísla či e-mailu

Ako si je možné vypnúť indexovanie vyhľadávanie čísla a e-mailu v službe Facebook? Je to vcelku jednoduché a môžete tak spraviť pomocou niekoľkých krokov. Poďme sa pozrieť, ako na to. Kliknite na možnosť ponuky (šípka v pravom hornom rohu) a následne zvoľte možnosť Nastavenia a súkromie. Potom otvorte Nastavenia.

Ako otvoríte nastavenie, tak zvoľte z ponuky v ľavom menu možnosť Súkromie.

Facebook_nastavenie vypnutia vyhladavania podla cisla a e-mialu_1
Zdroj: Vosveteit

Teraz v hlavnej ponuky nastavení je potrebné zrolovať stránku nižšie, kde nájdete možnosti „Kto vás môže vyhľadať podľa e-mailovej adresy, ktorú ste uviedli?“ a „Kto vás môže vyhľadať podľa telefónneho čísla, ktoré ste uviedli?“. V oboch prípadoch treba zvoliť možnosť Upraviť a následne nastaviť možnosť Iba ja. Hotovo. Práve vás nebude možné vyhľadať pomocou týchto osobných údajov.

Vyhladanie profilu na facebooku pomocou cisla a emailu_ako vypnut
Zdroj: Vosveteit

Rovnako vám do pozornosti dávame aj možnosť vypnutia indexovania vášho profilu prostredníctvom externých nástrojov. Napríklad pomocou vyhľadávača Google . Túto možnosť nastavenia nájdete hneď pod možnosťami vyhľadania pomocou e-mailu či mobilného čísla.

Pevne veríme, že článok bol pre vás užitočným. Budeme radi, ak ho podporíte či už zdieľaním alebo odberaním správ pomocou nášho Facebooku.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close