Čo všetko môže spraviť hacker, keď sa nabúra do vášho routera alebo Wi-Fi siete? Toto sú škody, ktoré môže napáchať!

Čo všetko môže urobiť hacker, keď sa dostane do vašej Wi-Fi sieti alebo routera? Možností má niekoľko a všetky predstavujú závažné riziko.

Čo môže urobiť hacker ak sa nachádza vo vašej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk, Markus Spiske), Úprava: Vosveteit.sk

V predchádzajúcom článku sme informovali o tom, ako čo najrýchlejšie zistiť, či sa vám do domácej Wi-Fi siete nedostal hacker. Ak sa niekto dostane do vašej bezdrôtovej siete, predstavuje to obrovské bezpečnostné riziko a nižšie si vysvetlíme prečo.  

Ak sa hacker dostane do vašej siete, otvára sa mu niekoľko možností, ako môže ďalej postupovať. Môžeme predpokladať, že ak si niekto dá tú námahu, vo väčšine prípadov nemá práve najlepšie úmysly. Niekedy je to len otravné, inokedy sú ohrozené vaše dáta, zariadenia a súkromie. Nižšie sa dozviete, čo všetko môže útočník vo vašej Wi-Fi sieti robiť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo všetko vám môže spraviť hacker, keď sa nabúra do vašej Wi-Fi siete a routeru

Kradne vám internet 

Ako prvý príklad si uvedieme niečo, s čím sa môžete stretnúť najčastejšie a zároveň ide o ten najmenej nebezpečný útok. Povedzme, že sused uhádol heslo od vašej Wi-Fi a pripája sa na ňu, aby si večer pozrel Netflix, zahral si hru alebo aby ťažil kryptomeny. Každý Wi-Fi router má určitú šírku pásma a čím náročnejšie veci robíte, tým viac z neho využívate. Streamovanie 4K videí, ťažba kryptomien a iné si vyžadujú oveľa väčšiu časť dostupnej šírky pásma, ako prezeranie webových stránok.  

Čo sa teda v praxi môže stať? Ak niekto cudzí používa vašu Wi-Fi sieť na náročné veci, vám ostáva menej na hocičo, čo práve potrebujete. Znamená to, že vám pôjde internet pomalšie. Doslova vám tak hacker “kradne internet”, čo môže spôsobiť nemalú dávku frustrácie.  

Vidí, čo robíte 

Ak niekto prenikne do vašej siete, dozvie sa o všetkých stránkach, ktoré ste navštívili zo zariadení pripojených na túto sieť. V bežných domácnostiach to znamená väčšinou počítač, smartfón, smart televízor, hernú konzolu alebo iné chytré zariadenia. Hackeri zároveň môžu použiť špeciálny softvér na to, aby monitorovali, čo si pozeráte v reálnom čase. V tomto prípade môže vidieť stránku, na ktorej ste práve teraz. Samozrejme, spolu s týmto hrozí, že vám odcudzí citlivé údaje, ako sú napríklad prihlasovacie údaje do služieb a podobne.

Prístup k nelegálnemu obsahu 

Sťahovanie filmov, seriálov, hier a hudby je tak trochu šedá zóna, no vo svojej podstate je to niečo, čo je protizákonné. Vy ako užívateľ nemusíte stiahnuť ani jednu pirátsku vec, no ak sa niekto dostane do vašej Wi-Fi, môže urobiť celú radu ilegálnych vecí a všetko pôjde na vaše meno.  

nebezpecna aplikacia virus stahovanie aplikacii
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Nainštalovať malvér na router 

Bežný užívateľ si je vedomý škodlivého softvéru na počítače a smartfóny, no malvér existuje aj na Wi-Fi routery. Keď hacker prenikne do vašej siete, môže uskutočniť firmware útok a urobiť z vášho routera špehovací nástroj, ktorý automaticky napadne každé nové zariadenie, ktoré naň pripojíte.  

Zbierať osobné informácie 

Ako sme už spomenuli, hacker môže vidieť všetky stránky, ktoré navštívite, no to nie je všetko. Ak zadávate citlivé údaje do nešifrovanej stránky, hacker vidí vaše prihlasovacie meno, heslo, číslo karty a iné údaje ako na striebornom podnose. Nikdy preto nezadávajte citlivé informácie do stránok bez šifrovania, čo poznáte podľa HTTP adresy. Bezpečné stránky používajú HTTPS. 

Facebook phishing kradez prihlasovacich udajov
Zdroj: BlueberryPie / shutterstock.com a TY Lim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Samozrejme, s týmto súvisia aj ďalšie nebezpečenstvá ako napríklad krádež identity, kedy útočník môže zneužiť informácie, ku ktorým sa dostal. Rovnako vám môže potenciálne vybieliť aj bankový účet, keď je vo vašej sieti a monitoruje, čo robíte na internete.

Útočiť na iných ľudí 

Ak hacker získa prístup k vášmu routeru, môže ho použiť ako súčasť masívneho DDoS útoku, ktorý vyradí z prevádzky stránky veľkých spoločností alebo iných dôležitých cieľov.  

Zmeniť DNS nastavenia 

DNS server je ako telefónny zoznam internetu. Uložené sú v ňom adresy rôznych portálov, čiže keď zadáte do URL poľa stránku Facebook, router si to preloží a cez DNS server vyberie adresu, na ktorú vás pripojí. Ak hacker vymení DNS server, na ktorý sa pripájate, zaistí to, aby vás počítač zaviedol na falošné verzie stránok, ktoré chcete navštíviť. V praxi si tak myslíte, že ste sa dostali na Facebook, no keď napíšete do prihlasovacieho poľa vaše údaje, tie idú priamo hackerom.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre