Ako môžete ochrániť vašu Wi-Fi sieť, aby sa k nej nepripojil sused či niekto cudzí?!

Pozrite sa na nastavenia, s ktorými by ste mali pracovať pri Wi-Fi opatrne, keď sa chcete vyhnúť tomu, aby sa k vašej sieti pripojil niekto neznámy.

Wi-Fi_titulka
Zdroj: unsplash.com (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk)

Sekajúce alebo padajúce internetové pripojenie môže byť frustrujúce. Niekedy problémy ale môže spôsobovať i to, že k vašej Wi-Fi sieti je pripojený niekto, kto by nemal. Môže ísť napríklad o hackera alebo kľudne aj o suseda, ktorý sa rozhodol, že bude využívať váš internet.

Nedávno sme si povedali, ako môžete identifikovať cudziu osobu, ktorá je pripojená k vašej Wi-Fi. Rovnako platí, že k Wi-Fi sieti by ste nemali mať pripojených viac ako 6 zariadení, lebo to môže spôsobovať kolízie, ktorých výsledkom je horšie fungujúci internet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako predchádzať tomu, aby sa k vašej Wi-Fi pripojil niekto cudzí?!

Otázkou je, dá sa nejakým spôsobom predísť tomu, aby sa cudzia osoba prihlásila do k vašej Wi-Fi sieti? Dobrou správou je, že takéto situácie môžete vo veľkej miere eliminovať.

Zmeňte si predvolené prihlasovacie údaje

Každý router prichádza s prednastavenými prihlasovacími údajmi. Pomocou týchto údajov sa môžete prihlásiť k vášmu routeru pri jeho prvotnom nastavení a k Wi-Fi sieti. Ruku na srdce, menili ste tieto prihlasovacie údaje? Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste heslo zmenili hneď, ako je to možné. Samozrejme, nemali by ste zvoliť jednoduché heslo. Predsa len, k Wi-Fi sa prihlasujete iba raz, prípadne heslo môžete zdieľať cez QR kód v telefóne, a preto by ste sa nemali báť zvoliť niečo zložitejšie.

Možno ste to nevedeli, ale existujú webové stránky, ktoré všetky predvolené prihlasovacie údaje k routerom a Wi-Fi sieťam zbierajú. Rovnako sú dostupné aj mobilné aplikácie, pomocou ktorých viete pri veľa modeloch tieto heslá odhaliť a následne sa prihlásiť k sieti.

„Ak útočník pozná model vášho routeru, tak môže pomocou pár kliknutí dohľadať prihlasovacie údaje a prihlásiť sa k vašej Wi-Fi sieti.“

K vášmu routeru sa môže pokúsiť prihlásiť aj v prípade, ak nepozná váš typ routeru. Stačí mu vyskúšať všetky možné kombinácie prihlasovacích údajov pomocou útoku, ktorý sa volá „útok hrubou silou“. Tí šikovnejší útočníci na to používajú špecializovaný softvér, ktorý urobí väčšinu práce za nich. Tento typ útoku býva úspešný, ak je heslo príliš krátke alebo slabé.

„Hacker používa softvér, ktorý obsahuje slovník s najbežnejšími heslami a skúša tieto heslá na sieti. Tento útok môže byť úspešný, ak používate slabé heslo, ktoré sa nachádza v slovníku.“

Zmeňte si SSID

SSID je skratka pre Service Set Identifier a je to názov vašej siete. Pri prvom spustení Wi-Fi siete sa odporúča, aby ste upravili názov siete. Dôvodom je, že názov siete je často prednastavený defaultne ako model routeru, čo útočníkovi zjednoduší prácu. Napríklad, ak máte v názve siete typ routeru, tak útočníkovi doslova otvárate dvere do vašej Wi-Fi, ak nemáte nastavené unikátne heslo. Prípadne, ak vo vašom názve siete je poskytovateľ internetu, tak rovnako útočníkovi uľahčíte identifikáciu routeru. Stačí mu následne na stránke poskytovateľa internetu dohľadať informáciu, aké typy routerov poskytuje svojim zákazníkom, čím zníži množinu potenciálnych prihlasovacích hesiel.

WiFiman kolko zariadeni je pripojenych k Wi-Fi_2
Zdroj: Vosveteit.sk

„Názov siete (SSID) by mal byť unikátny a nespojiteľný s vašou adresou alebo inými informáciami o vás. Vyskúšajte použiť názov, ktorý neodhaľuje, kto je majiteľom siete.“

Používajte moderné šifrovacie štandardy

Jedno z nastavení, ktoré by ste si mali pri prvom spustení routera pozrieť je, aký šifrovací štandard používa váš router. Najnovší štandard je WPA3, no komunikáciu v sieti dokáže ochrániť ešte WPA2. V prípade štandardu WPA alebo WEP sa odporúča, aby ste vymenili router za nový a modernejší.

Používanie firewallu

Firewall môže pomôcť ochrániť váš router a sieť pred nežiaducimi útokmi. Firewall môže blokovať prístup k vašej sieti zo zdrojov, ktoré sa pokúšajú získať neoprávnený prístup.

„Firewall môže blokovať útoky útoky typu brute-force (teda hrubou silou), ktoré sa pokúšajú získať prístup k vašej Wi-Fi sieti“.

Okrem iného Firewall môže monitorovať sieťovú prevádzku a upozorniť vás na neobvyklú alebo nežiaducu aktivitu, ktorá by mohla ohroziť vašu sieť.

Vypnite si WPS

Ďalšia funkcia, ktorá často býva zapnutou na routeroch je WPS, resp. Wi-Fi Protected Setup, ktorá uľahčuje pripojenie sa ďalších zariadení k routeru. Táto technológia funguje podobne ako Bluetooth, keď pri párovaní zariadení stačí kliknúť na tlačidlo WPS na routeri a následne v smartfóne potvrdiť, že sa pripájate vy. No k mnohým routerom sa je možné pripojiť aj po zadaní hesla PIN, čo je pomerne veľké riziko. Tieto heslá sú náchylné na to, aby boli prelomené.

Útok pomocou phishingu

Pribúdajúcimi zariadeniami, ktoré pripájame k internetu, pribúdajú aj útoky typu, kedy útočník vytvorí rovnomennú Wi-Fi sieť a čaká, kým sa do nej pokúsite prihlásiť.

„Hacker môže použiť falošnú Wi-Fi sieť alebo webovú stránku, ktorá vás požiada o zadanie vašich prihlasovacích údajov. Ak zadáte svoje heslo, hacker ho získa.“

Majte aktualizovaný softvér

Samozrejme, ako každé iné zariadenia, aj router je poháňaný softvérom, a preto sa odporúča, aby ste ho mali aktualizovaný. Väčšinou tieto aktualizácie posiela poskytovateľ internetu, prípadne si ich môžete vyhľadať manuálne. No len málokto vie, že ak vypínate na noc router, tak sa vystavujete riziku, že aktualizáciu nedostanete. Dôvodom je, že poskytovatelia služieb aktualizujú softvér v routeroch najčastejšie v noci, keď je najmenšia pravdepodobnosť, že budete potrebovať internet.

Keď zdieľate s niekým Wi-Fi, použite funkciu „Guest W-Fi“

Funkcia „Guest Wi-Fi“ umožňuje hosťom pripojiť sa k vašej sieti bez prístupu k ostatným zariadeniam, ktoré sú pripojené v sieti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre