Čo sú to hodiny súdneho dňa?

Každí rok zasadajú lídri rôznych odborov a vyhodnocujú hrozby, ktorým ľudstvo čelí.

koniec sveta
Zdroj: Bank Artist / shutterstock.com a Motion Squad / shutterstock.com, úprava Vosveteit.sk

Hodiny súdneho dňa sú zaujímavým symbolom, ktorý reprezentuje, ako blízko sa ľudstvo nachádza ku globálnej katastrofe. Tento symbol vytvorili po prvýkrát vedci z Bulletin of the Atomic Scientists v roku 1947 a odvtedy tieto hodiny každoročne nastavujú na určitý čas, vzhľadom na globálne problémy, ktorým ľudstvo čelí.  

Hodiny súdneho dňa nie sú nejakou predpoveďou, no ide skôr o metaforu, ktorej cieľom je vzbudiť povedomie širokej verejnosti o hrozbách, ktorým ľudstvo čelí a ktoré by mohli potenciálne predstavovať koniec pre civilizáciu, ako ju poznáme. So symbolom hodín súdneho dňa prišli vedci, ktorí sa podieľali na projekte Manhattan, čo bol vývoj prvej atómovej bomby na svete.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po zhodení atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki začali výskumníci vydávať aj newsletter, na ktorom boli zobrazené tieto hodiny. Ako sme už spomenuli, koncept hodín súdneho dňa, ako ho poznáme dnes, sa po prvýkrát objavil v roku 1947.  

Koncept hodín je mimoriadne jednoduchý. Ručička sa nachádza niekoľko minút pred polnocou a čím bližšie sa nachádza, tým je riziko globálnej katastrofy vyššie. Polnoc v tomto prípade zachytáva hypotetický koniec sveta. Začiatkom každého roka sa zídu odborníci z rôznych odborov a preberajú hrozby, ktorým ľudstvo čelilo rok predtým. Dlhodobo sa vyhodnocuje napríklad globálne otepľovanie, no k tohtoročnému nastaveniu hodín prispela aj vojna na Ukrajine a s ňou spojené riziko jadrovej vojny. Pri tohtoročnom nastavovaní hodín sa však spomenula aj umelá inteligencia.  

Aký čas ukazujú hodiny súdneho dňa tento rok?

Tohto roku experti zasadali 23. Januára. Po starostlivom zvážení všetkých hrozieb nastavili ručičky hodín na 90 sekúnd do polnoci.  

Svet v súčasnosti čelí mnohým hrozbám, pričom globálne otepľovanie stále hrá veľmi výraznú úlohu. K nemu sa však pridala aj ruská agresia na Ukrajine a už spomínaná umelá inteligencia. 90 sekúnd pred polnocou je čas, ktorý sa od minulého roka nezmenil, no to neznamená dôvod pre radosť.  

Odborníci sa počas vysielania konferencie vyjadrili, že pretrvávajúca vojna na Ukrajine stále so sebou nesie riziko eskalovania do jadrového konfliktu. Spomenulo sa však aj to, že celý svet investuje do vývoja nových vojenských technológií, čo by mohlo potenciálne viesť k ďalším pretekom v zbrojení jadrových zbraní.  

Čo sa týka umelej inteligencie, tú experti hodnotia zatiaľ veľmi opatrne. Ide o relatívne nový, hoci rapídne rastúci odbor. Je takmer isté, že v budúcnosti AI transformuje naše životy, no výskumníci s triezvym pohľadom na vec podotýkajú, že rovnako ako ich môže zlepšiť, tak môže zmeniť svet k horšiemu.  

Hodiny súdneho dňa vznikli ako varovný symbol pred rizikom jadrovej vojny, ktorá by podľa mnohých znamenala koniec sveta ako ho poznáme. Odvtedy sa ale stali symbolom, ktorý má poskytnúť svetu zrkadlo a motivovať nás, aby sme sa pokúsili zmeniť svet k lepšiemu. Na rozdiel od normálnych hodín nejdú tieto len jedným smerom. Viackrát v minulosti sa ručička posunula dozadu, čo demonštrovalo, že sme sa dokázali úspešne pobiť s problémami, ktoré neohrozovali len jednu krajinu, ale celý svet. Hodiny súdneho dňa sa môžu dozadu posunúť opäť a je na nás, aby sa posunuli dozadu čo najviac.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre