SpravodajstvoVeda a výskum

Zoči-voči ničivej sile: Ako by vyzerala explózia jadrovej bomby? Pozrite sa vo virtuálnej realite

Na sociálnych sieťach sa objavila desivá, no pôsobivá simulácia jadrovej explózie. Tá sa zakladá na reálnych testoch.

Keď exploduje jadrová bomba, treba sa držať čo najďalej. Lenže čo ak by ste nejakou zázračnou schopnosťou mohli stáť hneď vedľa tejto ničivej explózie? Ako by také niečo vyzeralo?

Na sociálnej sieti sa objavilo video, ktoré zachytáva jadrovú explóziu vo virtuálnej realite. V simulácii sa nachádzate na pláži, zatiaľ čo bomba exploduje niekde na mori neďaleko od vás. Ak ste majiteľom VR headsetu, situáciu si môžete vyskúšať takmer na vlastnej koži. Ak okuliare nemáte, stále si môžete pozrieť hrôzostrašné video, ktoré demonštruje ničivú silu jadrových zbraní.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Explodujúca bomba má čo najvernejšie pripomínať reálne jadrové testy, ktoré Spojené štáty vykonali v rozmedzí rokov 1945 až 1992. Dokopy USA vykonali niečo cez tisíc testov v atmosfére, pod vodou a vo vesmíre. Drvivá väčšina z nich sa však odohrala na testovacom stredisku v americkom štáte Nevada a na Marshallovych ostrovoch.

Úplne prvým testom bol takzvaný projekt Trinity, ktorý sa odohral 16. júla 1945. Išlo zároveň o prvé odpálenie jadrovej zbrane. Bomba fungovala na podobnom systéme ako Fat Man – bomba zhodená na Nagasaki. Jedna z prvých jadrových zbraní sa vyznačovala komplexným dizajnom a americká vláda si nebola istá tým, že zariadenie bude fungovať správne, preto sa rozhodli vykonať prvý jadrový test.

Projekt Trinity, ako aj ďalšie jadrové testy boli súčasťou projektu Manhattan, výskumného úsilia počas druhej svetovej vojny, ktorého cieľom bola výroba prvých jadrových zbraní. Na čele programu stál Robert Oppenheimer, ktorý svoju úlohu v projekte neskôr ľutoval.

Projekt Manhattan viedli Spojené štáty spolu so Spojeným kráľovstvom a Kanadou. Vznik jadrových zbraní podnietila politická situácia a vedecké pokroky v 30. rokoch minulého storočia. V tomto období bola objavená štiepna reakcia.

Priamo oproti jadrovej bombe

Existuje mnoho videí, ktoré demonštrujú ničivú silu jadrových zbraní, no nič vás neuvedie do perspektívy lepšie ako to, keď sa postavíte zoči-voči jadrovému výbuchu. Samozrejme, že takáto možnosť sa nám naskytne len s využitím modrených technológií, v tomto prípade virtuálnej reality. Ako už bolo spomenuté, simulácia má čo najvernejšie zodpovedať reálnym jadrovým testom. Všimnúť si môžete obrovský atómový „hríb“, následnú tlakovú vlnu a ničivú vlnu tepla. Rastlinstvo okolo vás zhorí po explózii na popol.

Populárna séria počítačových hier Fallout vytvorila mýtus, že ak palec na vystretej ruke zakrýva atómový hríb, ste dosť ďaleko na to, aby ste boli v bezpečí. Vedci však upozorňujú na to, že to vo väčšine prípadov nie je pravda. Fungovať by to teoreticky mohlo pri menších 15 kilotonových jadrových bombách. Dodávajú, že ak by ste videli jadrový hríb, evakuácia je pravdepodobne vašou najlepšou možnosťou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close