Čo sa stane s planétami, ktoré sa zatúlajú blízko k hviezde? Nič dobré ich nečaká, tvrdia astronómovia!

Planéty podobné Zemi sa môžu zatúlať príliš blízko k svojej domovskej hviezde. Nasleduje chaotický a násilný proces.

planeta blizko hviezdy
Zdroj: IgorZh / Shutterstock.com

Planéty obiehajú okolo svojich domovských hviezd v určitej vzdialenosti. Ak je tá vzdialenosť akurát, môže vzniknúť planéta ako naša Zem s miernymi teplotami a všeobecne priaznivými podmienkami pre život. Ak sa nachádza planéta príliš ďaleko, stane sa z nej zamrznutý a nehostinný svet.

Lenže čo z planétami, ktoré sa zatúlajú príliš blízko k svojej hviezde? Na túto otázku má odpoveď portál Universe Today. Astronómovia sa rozhodli túto otázku zodpovedať na základe dát, ktoré získali z naozaj masívneho prieskumu Kepler. V rámci tohto prieskumu odhalili naozaj obrovské množstvo exoplanét, no všimli si aj niekoľko anomálií. Jednou z nich bolo objavenie prašných prstencov okolo hviezd, kde sa mali nachádzať pevné planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bližší výskum odhalil, že ide o pozostatky planét, pričom niektoré sa stále nachádzali v procese deštrukcie. Astronómovia zároveň poukázali na to, že tieto planéty sa hľadajú najťažšie zo všetkých. Momentálne sme objavili viac ako 5-tisíc exoplanét v našej galaxii. Predpokladá sa ale, že v Mliečnej dráhe existujú miliardy rôznych svetov. Vedci nachádzajú prevažne väčšie planét, pretože malé skalnaté svety, ktoré sú podobné našej Zemi, sa hľadajú mimoriadne ťažko.

Zatúlané planéty

V rámci nového výskumu ale vedci naznačili, že niektoré anomálie v Keplerových dátach môžu pomôcť. Ako sme už spomínali vyššie, v niekoľkých prípadoch tento prieskum zachytil prstence prachu a iného materiálu v okolí sústavy. Autori novej štúdie konštatovali, že ide o planéty, ktoré sa zatúlali príliš blízko k svojej hviezde a obrovské teploty ich začali roztavovať.

Vytvorili detailnú simuláciu toho, ako tento proces prebieha. Planéty blízko svojej hviezdy majú spravidla viazanú rotáciu, teda len jedna ich strana je otočená k hviezde. Podobný prípad môžeme pozorovať s našim Mesiacom. Denná strana planéty je tak žeravá, že namiesto planetárnej kôry existuje len tenká vrstva magmy. Nočná strana je dostatočne chladná na to, aby kôra ostala na mieste.

Logicky z toho vyplýva, že nočná strana planéty ju ochladzuje, zatiaľ čo horúca denná strana planétu obieha. Ak je planéta dostatočne malá alebo hviezda dostatočne jasná, hviezda z nej môže začať „odparovať“ materiál. Po čase sa vytvorí okolo hviezdy prašný prstenec, ktorý môžeme pozorovať prostredníctvom rôznych observatórií. V skutočnosti však ide o planétu, ktorá pomaly ale isto zaniká.

Na základe pozorovaných prašných prstencov vedci zisťujú, že na každú hviezdu zhruba existuje jedna planéta o veľkosti Zeme alebo menšia. Rovnako sa im v rámci novej štúdie podarilo zistiť, že prašné prstence okolo hviezd môžu veľa prezradiť o vzniku malých skalnatých planét. Ponúkajú totiž astronómom možnosť ako nahliadnuť do interiéru vzdialených planét. V nasledujúcom období sa na sústavy pozrú pomocou výkonnejšieho teleskopu Jamesa Webba.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre