Veda a výskumVesmír

Ani planéta bez vody nemusí byť stratená: Nová štúdia vysvetľuje, ako by sa mohli exoplanéty bez oceánov „opraviť“

Dnes už vieme, že sa voda môže ukrývať aj pod povrchom planéty. Za správnych podmienok môže opäť preraziť na povrch.

Voda sa považuje za jednu zo základných látok pre život ako ho poznáme. Už roky astronómovia pátrali po planétach za hranicami Slnečnej sústavy, ktoré by mali vodu na svojom povrchu. Dnes už ale vieme, že niektoré svety môžu mať túto látku ukrytú pod povrchom. Výskumníci z University of Cambridge našli spôsob ako zistiť, koľko vody sa môže pod povrchom planéty ukrývať.

Cieľom výskumu bolo zistiť, či sa môžu tieto planéty nejakým spôsobom „rehabilitovať“, teda dostať vodu z podzemia opäť na povrch. Niekedy sa totiž voda nachádza v určitých mineráloch a pomocou špecifických procesov by mohla táto voda preraziť na povrch a vytvoriť oceány.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci v rámci štúdie vytvorili model, ktorý predpovedá množstvo minerálov bohatých na vodu vo vnútri planéty. Vysvetľujú, že tieto minerály sú ako špongie a hoci môžu vodu pohltiť, časom ju môžu aj vrátiť späť na povrch. Štúdiu autori považujú za dôležitý krok v pochopení toho, ako sa svet môže stať obývateľným po intenzívnych procesoch planetárnej formácie.

Červené trpaslíky sú o niečo menšie a chladnejšie hviezdy ako naše Slnko. Ide o najrozšírenejší typ hviezd v Mliečnej dráhe a mnohí vedci veria, že sú najlepším miestom kde hľadať stopy mimozemského života. Zároveň ale vedia, že červené trpaslíky majú počas dospievania obdobia, kedy svoje okolie zaplavia obrovským množstvom radiácie.

Môže sa planéta stať opäť obývateľnou?

Počas týchto divokých rokov červené trpaslíky môžu „odfúknuť“ atmosféru planéty a pripraviť ju o vodu. Rovnakým obdobím si prešlo aj naše Slnko, no oproti červeným trpaslíkom toto obdobie trvalo oveľa kratšie.

„Planéty okolo červených trpaslíkov prechádzajú obdobím, v ktorom to nemajú ľahké. Chceli sme však zistiť, či existuje šanca, že by sa po týchto divokom evolučnom období mohli postaviť na nohy a stať sa opäť obývateľnými,“ vysvetľuje Claire Guimond, vedúca štúdie.

Voda pod povrchom môže predstavovať spôsob, ako by si planéta mohla navrátiť stratené oceány. Nový model dokáže vedcom povedať, koľko vody by sa pod povrchom mohlo nachádzať na základe minerálnej kompozície a schopnosti minerálov prijať vodu do svojej štruktúry. Veľkosť planéty hrá kľúčovú úlohu pri odhadovaní toho, koľko vody by mohla v svojom vnútri ukrývať.

Väčšina vody sa ukrýva vo vrchnej časti planetárneho plášťa priamo pod kôrou. V tejto vrstve možno nájsť ideálny tlak a teploty pre vznik minerálov menom wadsleyit a ringwoodit. Tieto dva minerály majú schopnosť prijať väčšie množstvo vody. Vrchná časť plášťa sa zároveň nachádza na dosah sopiek, ktoré svojou aktivitou môžu vodu dostať späť na povrch.

Planéty s dvojnásobkom až trojnásobkom hmotnosti Zeme majú suchšie plášte, pretože vrchná časť bohatá na vodu tvorí menšiu časť ich celkovej hmotnosti. Autori tvrdia, že štúdia môže slúžiť ako návod pre ďalšie práce, ktoré pátrajú po živote za hranicami našej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close