Chráňte sa pred podvodnými telefonátmi: Ako môžete zabrániť tomu, aby vám volali podvodníci?

S podvodmi sa v poslednej dobe akoby roztrhlo vrece. Toto urobte, keď vám najbližšie zavolá podvodník!

podvodny hovor
Zdroj: Edaccor / Shutterstock.com

podvodmi sa v poslednej dobe akoby roztrhlo vrece. Či už ide o podvodné SMS správy, správy na sociálnych sieťach, maily alebo telefonáty. Podvodníci hľadajú nové spôsoby ako oklamať svoje obete a nanešťastie sa im to stále do veľkej miery darí.

Podvodné telefonáty sú častejšie ako pred pár rokmi a priebeh podvodu sa môže drasticky líšiť. V tých najhorších prípadoch sa pokúšajú obeť presvedčiť, že sa stali súčasťou nelegálnej aktivity a musia zdieľať svoje osobné údaje. Následne volá aj niekto, kto sa predstaví ako člen policajného zboru či inej inštitúcie. Niekedy podvodníkov prezradí robotický hlas, alebo vedenie hovoru v cudzom jazyku, no nič netušiaci človek môže jednoducho naletieť. Oklamú sa však aj tí skúsenejší, pretože tento podvod má pomerne chaotický priebeh. Najprv vám volá akože policajt, potom vám volá niekto, kto sa vydáva za banku a takto to pokračuje ďalej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie je tomu tak dávno, čo sa Slovenskom prehnal ďalší telefonický podvod. V tomto prípade sa snažil útočník obete presvedčiť, že majú v kryptopeňaženke desaťtisíce eur. Volali aj v prípade, že si obeť žiadny kryptomenový účet nikdy nezakladala.

„Podvodníci sa často predstavujú ako zamestnanci spoločnosti Blockchain. Nevadí, že ste si žiadne bitcoiny nikdy nekupovali. Presvedčia vás, že ste si u nich účet založili už dávno, len ste naň zabudli. Hodnota kryptomeny medzičasom niekoľkonásobne narástla a vy si môžete vybrať svojich 50-tisíc eur. Kto by nechcel?“, píše polícia na sociálnej sieti.

Ako sa proti podobným podvodom chrániť?

Polícia, ako aj iné bezpečnostné orgány upozorňujú, že najlepšie je na podvodné hovory nereagovať. Ak si všimnete, že vám volá zvláštne číslo, radšej hovor nezodvihnite. Ak by sa aj stalo a počujete angličtinu alebo robotický hlas, zložte. Vo väčšine prípadov nejde o nič dobré.

Google, ale aj iné spoločnosti sa so spamom pokúšajú bojovať, no podvodníci si vždy nájdu spôsob, ako prekĺznuť. Ak by vám zavolalo podvodné číslo, zablokovať si ho môžete veľmi jednoducho. Stačí si otvoriť telefónny zoznam, nájsť dané číslo a podržať na ňom prst. Otvorí sa vám lišta, v ktorej uvidíte možnosť číslo zablokovať, alebo pridať na čiernu listinu. Obe možnosti znamenajú to isté, podvodník sa vám už nedovolá.

Ako si poradiť s podvodnými hovormi?
Zdroj: Vosveteit.sk

Spraviť to tak môžete pre každé podvodné číslo.

Blokujte podvodné hovory masovo

Ak používate aplikáciu Google Telefón, môžete si zapnúť automatické blokovanie spam a podvodných hovorov. Stačí ak si otvoríte kontakty, kliknete na ikonu troch bodiek vpravo hore a vyberiete možnosť blokované čísla. Otvorí sa vám okno, kde uvidíte možnosť blokovania nevyžiadaných a podvodných hovorov.

Telefon App von Google
Telefon App von Google
Developer: Google LLC
Price: Free

Aplikácia vám ponúkne možnosť blokovania všetkých nevyžiadaných hovorov, alebo iba tých vysokorizikových. Rozhodnutie je na vás, ale odporúčame blokovať všetky nevyžiadané a podvodné hovory.

Následne, keď vám bude volať podozrivá osoba, tak síce uvidíte, že vám niekto volá, ale spolu s informáciou o čísle uvidíte aj upozornenie. Zároveň treba povedať, že smartfón vás nebude upozorňovať zvonením alebo vibrovaním na potenciálne podvodný hovor. Neznamená to ale 100% ochranu pred podobnými hovormi.

Mimochodom, obdobnú funkciu má aj aplikácia Správy od Google, kde môžete blokovať podozrivé SMS. Určite vám ju odporúčame aktivovať. Vyhnete sa tak rôznym nebezpečenstvám. Záverom treba povedať, že pomocou metód vyššie neodfiltrujete všetky podvodné hovory či SMS správy, ale drvivú väčšinu z nich. Buďte preto aj naďalej obozretní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre