Chcete ušetriť peniaze? Tomuto spôsobu platby sa vyhnite, je ako „bezodná studňa“

Výskumníci vysvetľujú, že ak platíme platobnými kartami, smartfónmi alebo hodinkami, utratíme viac peňazí. Ak chcete ušetriť, robte toto!

stop platbe kartou
Zdroj: rupixen on Unsplash

Doba “kešu” sa rapídnym tempom blíži ku koncu, tvrdia vedci. V roku 2007 väčšina transakcii prebiehala práve prostredníctvom peňazí, no ako ukazujú výsledky najnovšieho prieskumu, peniaze sa používajú dnes len v 16% transakcií v Austrálii.  

Za desaťročie technológie pokročili natoľko, že dokázali transformovať spôsob, ako nakupujeme. Nehovoríme však len o platobnej karte. Dnes už môžeme zaplatiť mobilom, smart hodinkami alebo inými kompatibilnými zariadeniami. Popri tom sa do obchodov dostávajú aj kryptomeny.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová štúdia, na ktorú upozorňuje portál The Conversation, zároveň ukázala, že pandémia COVID-19 ešte viac urýchlila prechod z peňazí na elektronické platby. Táto štúdia sa ale nezameriavala na to ,ako platíme, ale koľko platíme, pri používaní rôznych metód platby. Vedci tvrdia, že ak chceme šetriť, mali by sme so sebou nosiť hotovosť, kým ešte máme šancu.  

Vedci pre potreby práce narábali s výskumami, ktoré vznikli za posledných 40 rokov. Tieto práce analyzovali to, ako ľudia míňajú peniaze vo všeobecnosti ako sa mení ich správanie pri použití rôznych platobných metód. Dokopy vedci analyzovali viac ako 71 štúdií, do ktorých sa zapojilo viac ako 11-tisíc dobrovoľníkov.  

Výsledky poukazujú na to, že bezhotovostné platby sa skutočne spájajú s väčším utrácaním. Nezáleží pritom na tom, akú metódu použijeme. Rovnako míňame viac keď platíme platobnou kartou, smartfónom alebo hodinkami.  

“Tradičný ekonomický pohľad nás učí, že ak sa zákazník správa racionálne, potom by nemali byť rozdiely v tom, koľko peňazí minie pri odlišných spôsoboch platby. Množstvo výskumov však poukázalo na existenciu takzvaného bezhotovostného efektu. Ten nám ukazuje, že spôsob platby naozaj ovplyvňuje to, koľko peňazí utratíme,” tvrdia odborníci.

S peniazmi sa lúčime ťažšie

Tieto rozdiely sa viažu s ďalším efektom, ktorý vedci nazývajú “bolesť z platenia”. Po prvýkrát sa tento termín použil ešte v roku 1996. Bolesť z platenia popisuje emócie, ktoré cítime, keď dávame peniaze za niečo, čo si kupujeme. Ak platíme v hotovosti, musíme spočítať všetky bankovky a mince, než ich odovzdáme predavačovi. Človek typicky nerád niečo stráca a odovzdávanie peňazí vnímame ako prichádzanie o fyzický objekt.  

Keď však platíme kartou, nič nemusíme predavačovi dávať. Neprichádzame o nič fyzické, keď priložíme kartu k terminálu, čiže takáto forma platby spôsobuje menej “bolesti”. Zaujímavosťou je, že magnetická rezonancia ukázala, že pri platbe pociťujeme v mozgu skutočný pocit nepohody, teda bolesť z platenia nie je len metafora.  

Určite sa vám stalo, že ste boli na nákupoch a bezkontaktne ste platili za tričko, nohavice, novú bundu, kávu, koláč a iné. Nakoniec ste zistili, že ste minuli viac ako ste chceli, až keď si skontrolujete účet. Vedci konštatujú, že toto je bezhotovostný efekt v praxi.  

Ak teda chcete ušetriť viac, odborníci odporúčajú nosiť so sebou vždy hotovosť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre