Tieto aplikácie s 2,5-miliardami stiahnutiami nás mali chrániť. Robia ale presný opak, na tomto nešetrite, inak to oľutujete!

Bezpečnostní analytici otestovali viac ako stovku bezplatných VPN sietí. Výsledky sú alarmujúce.

Bezpečnostní experti odhalili malvér v množstve bezplatných VPN aplikácií.
Zdroj: Unsplash (Privecstasy), Pixabay (Tobias_ET, Clker-Free-Vector-Images), Úprava: Vosveteit.sk

Často sa na internete stretnete s radou, že ak chcete väčšiu anonymitu na internete, VPN služby sú ideálnym riešením. Dávajte si ale pozor na to, aké služby používate.  

Bezpečnostní experti z Top10VPN otestovali stovku najpoužívanejších bezplatných VPN sietí, ktoré si dokopy stiahlo približne 2,5-miliardy užívateľov. Tieto služby majú množstvo závažných bezpečnostných medzier.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Viac ako jedna z desiatich VPN Android aplikácií má chyby v šifrovaní. Znamená to, že odhalila aktivitu užívateľov, či už kompletne alebo len odhalia navštívené stránky. Bezplatné VPN siete zároveň nemajú najlepšie zabezpečenie serverov. Ukázalo sa, že takmer 90% bezplatných VPN sietí bolo v minulosti obeťou úniku dát. Aspoň polovica z testovaných sietí nemá stabilný VPN tunel.  

84 VPN sietí obsahovali sledovače tretích strán, ktoré slúžili na zber dát pre reklamné účely alebo pre sociálne siete. 16 z nich obsahovalo viac ako 10 týchto trackerov. 

“Výsledky tohto testu nám umožňujú nielen identifikovať bezpečnostné medzery jednotlivých aplikácií, no zároveň zistiť, aký je stav významnej časti VPN priemyslu,” vysvetľujú bezpečnostní experti.  

Testy prebehli tak, že bezplatné VPN aplikácie inštalovali na základný Samsung smartfón. Následne sledovali premávku VPN aplikácií na sieti v najčistejšom prostredí, aby získali čo najlepšie dáta. Ako ste sa mohli dočítať vyššie, výsledky testov sú alarmujúce.  

Významné množstvo bezplatných VPN sietí riskuje so súkromím a bezpečnosťou užívateľov kvôli nedostatočnému šifrovaniu dát a ich únikom. Okrem toho viac ako polovica testovaných VPN aplikácií obsahovala funkcie v zdrojovom kóde, ktoré predstavovali potenciálne riziko pre súkromie. Popri tom množstvo VPN sietí priamo posiela dáta užívateľov tretím stranám, vrátane kontroverzných spoločností ako Bytedance alebo Yandex.  

Pozor na bezplatné VPN

Bezpečnostní analytici vysvetľujú, že bezplatné VPN služby majú ťažkú úlohu. Musia totiž pokryť náklady na používanie VPN siete bez toho, aby do toho prišlo predplatné alebo iné poplatky. Čím viac popularita týchto sietí rastie, tým viac serverov potrebujú, čím sa rapídne zvyšujú náklady na spravovanie týchto serverov. Množstvo bezplatných VPN sa spolieha na reklamy, no časť sa uchýli aj k predaju užívateľských dát.  

Bezplatné VPN siete sú nepochybne obrovským lákadlom, no ako táto analýza ukázala, drvivá väčšina z nich používa vaše súkromie na to, aby sa udržali nad vodou. Ak už aj aplikácia nepredáva užívateľské dáta, zabezpečenie je stále nedostatočné. Experti preto odporúčajú jednu zo spoplatnených VPN služieb, ak už o takejto možnosti uvažujete. Tieto siete majú lepšie zabezpečenie a poskytujú lepšie súkromie už len z toho dôvodu, že sa nespoliehajú na iné alternatívne metódy, aby mohli fungovať aj naďalej.  

Existujú aj decentné bezplatné VPN, no tie spravidla prichádzajú s určitými obmedzeniami. Tie môžu byť napríklad mesačné obmedzenie spotreby dát alebo limitované množstvo serverov.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre