Funkciu virtuálnej bankovej karty máte aj vy. Málokto ale vie, ako presne funguje. Dokáže vám ochrániť vaše peniaze!

Väčšina slovenských bánk ponúka možnosť vytvorenia virtuálnej karty. Zaberie vám to len pár sekúnd a ochránite svoje súkromie.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

Online nákupy sa stávajú čoraz rizikovejšie a aj keď všetko urobíte správne, niekedy nie je vašou chybou, ak sa citlivé údaje platobnej karty dostanú do rúk hackerom. Našťastie existuje funkcia, o ktorej vie len málo ľudí a dnes ju ponúka väčšina bankových aplikácií.  

Ako sme spomenuli v úvode, možností ako niekomu prezradiť čísla vašej karty je veľa. Niekto sa môže nechať oklamať phishingom, iní zas majú malvér v počítači, ktorý sleduje všetko, čo robia a časť užívateľov môže bez vedomia zadať čísla karty do e-shopu, ktorý bol napadnutý hackermi. Aj keď sa na internete chránite, v neposlednom rade sa môže stať aj to, že hackeri sa nabúrajú do serverov populárnej svetovej značky a okrem ďalších citlivých údajov si odnesú aj informácie o vašej karte.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pointou je, že nech robíte čokoľvek, vaša peňaženka môže byť ohrozená aj v prípade, ak urobíte všetko tak, ako sa robiť má. Nemusíme hovoriť, že ak získa kyberzločinec detaily vašej karty, potom vás veľmi rýchlo môže pripraviť o ťažko zarobené peniaze. Dnes už síce všetky banky majú postupy na to, ako sa s podozrivými a podvodnými transakciami vysporiadať, popri tom ponúkajú aj nenápadnú, no mimoriadne užitočnú funkciu. Ňou je možnosť vytvoriť si virtuálnu kartu.  

Čo je to virtuálna karta?  

Koncept virtuálnej karty je v podstate mimoriadne jednoduchý. Banková aplikácia vám vygeneruje náhodné platobné údaje, ktoré fungujú len na jednu transakciu alebo len na určitý čas, väčšinou oboje. Pri online nákupe teda zadáte tieto údaje, kúpite si čo potrebujete a aj keby v budúcnosti došlo k hacknutiu e-shopu, hackeri už nedokážu tieto platobné údaje použiť ďalej. Nebudú už totiž platné a karta, ktorú ste použili, bude expirovanou.

Ďalšou výhodou virtuálnej karty je to, že hackeri nedokážu vystopovať platbu takýmto spôsobom priamo ku vám. Ide teda o skvelý nástroj na ochranu svojho súkromia a vašej peňaženky.  

Ako virtuálnu kartu používať? 

Rovno na začiatku sme spomenuli, že túto funkciu dnes ponúka väčšina slovenských bankových aplikácií. Ak chcete virtuálnu kartu použiť pri nákupe aj vy, postup je jednoduchý. Otvorte si bankovú aplikáciu a v nej nájdite funkciu virtuálna karta alebo niečo v podobnom znení (napr. internetové nákupy). Názov sa môže od aplikácie k aplikácii meniť, napríklad Tatra Banka má túto funkciu uvedenú ako Online platba.  

Virtuálna karta vás ochráni pred online podvodníkmi
Zdroj: Vosveteit.sk

Kliknite na túto možnosť a aplikácia vám automaticky vygeneruje jedinečné číslo karty. To zadajte na stránke e-shopu a prípadne potvrďte transakciu cez aplikáciu tak, ako pri bežnej platbe.  

Používanie virtuálnej karty predstavuje dodatočnú vrstvu ochrany súkromia a peňazí. Zároveň ale musíme upozorniť na to, že pri niektorých nákupoch môže byť problém s vrátením peňazí pri reklamácii. V prípade najhoršieho však nemusíte rušiť svoju kreditnú kartu, pretože nikto nebude môcť použiť čísla virtuálnej karty dvakrát. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre