ChatGPT už dnes ukazuje budúcnosť umelej inteligencie: Ako mení naše životy?

Pre mnohých predstavuje umelá inteligencia budúcnosť. Už dnes však môžeme vidieť, ako naše životy ovplyvní.

chatgpt titulka
Zdroj: Ascannio / Shutterstock.com

ChatGPT v posledných rokoch fascinoval verejnosť, ktorá sa aj prostredníctvom neho dozvedá o schopnostiach umelej inteligencie, jej úskaliach, ale aj potenciálnych hrozbách. Mnohí odborníci vidia v umelej inteligencii budúcnosť a veria, že táto nová technológia nájde uplatnenie v širokom spektre rôznych odvetví.

Pre tých ktorí nevedia, čo je to ChatGPT, ide o chatbota, ktorého vyvíja známa spoločnosť OpenAI. Tá má na konte aj generátor obrazov DALL-E 2. Chatbot predstavuje technológiu, ktorá sa snaží čo najvernejšie napodobniť prirodzenú ľudskú reč a umožní vám s umelou inteligenciou komunikovať podobne, ako by ste sa rozprávali s človekom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jej obrovskou výhodou je, že vám dokáže vysvetliť alebo poradiť vám prakticky s hocičím, na čo si spomeniete. Samozrejme, že táto technológia ešte nie je dokonalá a môže mať svoje muchy, ako to nedávno ukázala umelá inteligencia Googlu menom Bard. Zároveň ale treba dodať, že sa umelá inteligencia stále vylepšuje a to míľovými krokmi. ChatGPT je v tomto smere jednou z najvyspelejších platforiem.

Ako môže umelá inteligencia zmeniť naše životy?

AI (pozn. redakcie: angl. Artificial Intelligence – umelá inteligencia) má v našej budúcnosti vyhradené miesto už dnes. Vedec z Elon University menom Ryan Mattfeld verí, že práve ChatGPT má potenciál zmeniť spôsob, akým umelú inteligenciu vnímame.

„Prvýkrát som sa s ChatGPT stretol, keď mi ukázal časť kódu s vysvetlením, ako daný kód funguje. Spočiatku som bol veľmi skeptický no nechýbalo veľa a začal som sa s touto platformou hrať,“ priznáva Mattfeld.

Mattfeld zadal umelej inteligencii jedno zo zadaní, v ktorom boli nepodstatné informácie, celé malo dĺžku niekoľkých odstavcov a odkazovalo na veci, ktoré ChatGPT nemal ako poznať. Napriek tomu sa umelá inteligencia dokázala sústrediť na to podstatné a priniesla správne riešenie.

Niektorí experti sa zastávajú názoru, že umelá inteligencia nahradí tradičné vyhľadávače. Úlohou vyhľadávača je ukázať nám relevantné zdroje, no úlohou ChatGPT je priniesť rozumne znejúcu odpoveď. V určitom bode sa však ich úlohy prekrývajú. Ak vás nejaká téma zaujíma hlbšie, môžete sa umelej inteligencie pýtať ďalej a ona vám ponúkne v konverzačnej forme odpovede. Umelá inteligencia si totiž pamätá vaše predchádzajúce otázky a aj na ich základe generuje odpoveď.

Ďalšou výhodou umelej inteligencie je to, že sa učí aj na základe spätnej väzby k odpovedi a aj na otázkach, ktoré jej kladieme. Spočiatku sa umelá inteligencia učí na masívnom datasete, no neskôr ju učia samotní ľudia, ktorí s ňou pracujú.

Budúcnosť AI

Už dnes môžeme vidieť jedno z uplatnení umelej inteligencie. Microsoft implementoval do svojho vyhľadávača Bing umelú inteligenciu, ktorá je v podstate chatbotom ChatGPT. Tá vám môže pomôcť pri vyhľadávaní podstatných informácií, alebo pri plánovaní podujatia, či výletu. Generatívna technológia by mohla nájsť svoje uplatnenie aj pri tvorbe softvéru, hoci v tomto prípade je Mattfeld trošku skeptický.

Umelá inteligencia vie vygenerovať na pohľad pekný kód, no ten nemusí byť funkčný. V nasledujúcich rokoch by sa však aj tento nedostatok mohol odstrániť. V budúcnosti by sme umelú inteligenciu mohli využiť aj na komunikáciu s počítačom a zadávanie príkazov. Vo svete programovania musí byť „konverzácia“ s počítačom presná a častokrát prebieha pomocou jasne určených kódov. S umelou inteligenciou ako ChatGPT by ste však mohli s počítačom „konverzovať“ a on by dokázal pochopiť, čo od neho chcete.

Hrozí nám aj nejaké nebezpečenstvo?

Na druhej strane treba objektívne povedať, že existuje časť ľudí, ktorá volá potom, ako sa pozastavil vývoj AI. Dôvodom sú riziká, ktoré z tejto technológie plynú, no ešte ich riadne nepoznáme. Zneužitá môže byť napríklad kyberzločincami, ktorí ju rovnako môžu využívať na vytváranie škodlivých kódov či šírenie dezinformácií. Rovnako treba povedať aj to, že dôležitú úlohu bude zohrávať, kto bude túto technológiu spravovať, ak sa stane masovou rozšírenou. Dobrým príkladom je ChatGPT a Google. Zatiaľ čo Google vám na otázku poskytne desiatky relevantných odkazov, tak ChatGPT vám ukáže konkrétnu odpoveď. Hypoteticky, ak by tento nástroj používalo veľké množstvo ľudí a správca technológie by „diktoval“ umelej inteligencii, čo nám má odpoveď, tak ide o nástroj, ktorý by mohol poslúžiť na ovplyvňovanie verejnej mienky želaným spôsobom.

Preto by sme mali s týmito nástrojmi, s ktorými sa v poslednej dobe roztrhlo vrece, mali narábať opatrne a rovnako by mali vzniknúť aj rôzne mantinely, čo môžu a nemôžu tieto nástroje robiť a ako získavajú informácie, ktoré ďalej zdieľajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre