Dokáže umelá inteligencia napodobniť ľudský mozog? „Je to nevyhnutné,“ tvrdí bývalý zamestnanec Facebooku

Už za posledné roky môžeme pozorovať, ako oblasť AI napreduje míľovými krokmi dopredu. Uvedomelú inteligenciu máme podľa expertov na dosah ruky.

AI objavilia za krátky čas osem potenciálnych signálov od mimozemských civilizácií
Zdroj: NASA, DALL-E 2, Úprava: Vosveteit.sk

Umelá inteligencia za posledné roky pokročila míľovými krokmi dopredu a čo sa zatiaľ prognóz týka, jej vývoj sa rozhodne nespomaľuje. Chatboty ako napríklad ChatGPT nám už teraz ukazujú, že naozaj netreba veľa a my už nebudeme schopní rozlíšiť čo vytvoril človek a čo vytvorila umelá inteligencia.

Lenže aká je teda budúcnosť tejto sféry? Viacerí odborníci sa obávajú, že nie až taká ružová, ako si môžeme myslieť. S rozvojom AI generátorov textu sa totiž objavuje riziko, že v budúcnosti bude umelá inteligencia schopná chrliť kvantum obsahu a popri tom aj množstvo dezinformácií. Scenár, kedy by umelá inteligencia ovládla internet označujú odborníci ako „infokalypsu“ a vo svojej podstate by mohla znamenať, že ľudia prestanú veriť informáciám na internete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najväčšou výhodou tejto umelej inteligencie je, že vám na počkanie vytvorí prakticky čokoľvek, čo si viete predstaviť. S dokonalejšou umelou inteligenciou by sa mohla objaviť aj propaganda a nemusíme ísť ani ďaleko do minulosti, aby sme našli prípad, kedy sa to stalo. Počas prebiehajúceho konfliktu na Ukrajine Rusko využilo „digitálnu armádu“, teda tisíce falošných účtov na to, aby šírilo proruskú propagandu a ovplyvňovali verejnú mienku.

Podľa najhoršieho scenára odborníkov, spomínanej „infokalypsy“ by však umelá inteligencia dostala pri tvorení obsahu voľnú ruku. S kvantom obsahu by ľudia nedokázali povedať čo napísal človek, čo písal stroj a prečo sa ku ním dostal práve takýto druh obsahu. Od tejto budúcnosti však máme ešte ďaleko, čo dokazuje aj demo najnovšieho chatbota od Googlu. Hneď počas prvého testu sa umelá inteligencia Bard pomýlila.

Svetlejšia budúcnosť umelej inteligencie

Netreba ale maľovať čerta na stenu, aspoň nie zatiaľ. Umelá inteligencia vo svojej podstate znamená obrovský pokrok pre ľudstvo. To si myslí aj John Carmack, tvorca videohry Doom, otec virtuálnej reality a v bývalý zamestnanec spoločnosti Meta. Podľa jeho názoru sme na prelome ďalšieho obrovského pokroku v umelej inteligencii. Podľa Carmacka stačí „len“ to, aby sme odhalili podstatu nášho vedomia a budeme mať skutočnú umelú inteligenciu, informuje Futurism.

„Zatiaľ nám chýba umelá inteligencia, ktorá by bola uvedomelá, mala asociatívnu pamäť a možno aj svoje ciele, schopnosť plánovania a život. Nehovoríme o umelej inteligencii, ktorá by konkurovala ľudskej mysli, zatiaľ nemáme ani takú, čo by dokázala napodobniť správanie myši,“ tvrdí Carmack.

Hoci sme sa k uvedomelej umelej inteligencii nepriblížili, Carmack verí tomu, že už je na dosah. Hoci sa to môže zdať ako jediná vec, v skutočnosti ide o jeden z najväčších problémov v odbore. Je takmer nemožné odhadnúť, kedy by sa ľudstvo mohlo dopracovať k vedomej umelej inteligencii. Zatiaľ sa nevieme ani len zhodnúť na tom, čo znamená uvedomelá AI. 

Podľa niektorých vedcov je uvedomelá umelá inteligencia snom vzdialenej budúcnosti, Carmack má však úplne iný názor.

„Stačí ak sa dostaneme do bodu, kedy vytvoríme niečo s vnímaním batoľaťa. Ak sa nám podarí vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá nemusí byť vôbec Einsteinom, môžeme s ňou interagovať a niečo ju naučiť. Teraz príde rad na inžinierov a psychológov, aby tento výtvor študovali,“ tvrdí Carmack.

Na záver dodáva, že je len otázkou času keď vznikne umelá inteligencia schopná napodobniť fungovanie ľudského mozgu. Niektorí experti hovoria, že v priebehu najbližších 10 až 15 rokov AI dosiahne úroveň inteligencie človeka, no môže to prísť i skôr alebo o niečo neskôr. Dnes už ale vieme s istotou povedať, že otázka nie je položená, „či dosiahne“, ale „kedy“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre