Bez ozónovej vrstvy by bolo na Zemi chladnejšie: Nie je to však niečo, čo by sme chceli, tvrdí štúdia

Autori nového výskumu zistili, ako by sa vyvíjalo podnebie bez ozónu. Zem by bola chladnejšia, no malo by to vážnu dohru.

Vedci objavili novú ozónovú dieru, tá je podľa štúdie obrovská
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Podnebie Zeme sa počas evolučnej histórie planéty niekoľkokrát menilo a závisí na mnohých rôznych faktoroch. Jedným z nich je aj ozónová vrstva planéty, ktorá podľa novej štúdie hrala mimoriadne dôležitú úlohu pri regulovaní teploty na povrchu.

O štúdii informuje portál Universe Today. Autori naznačujú, že bez ozónu by bola Zem o pár stupňov Celzia chladnejšia. Teplota planéty závisí od mnohých faktorov. Teplo nám dodáva Slnko prostredníctvom žiarenia, ktoré môže buď preniknúť na povrch, alebo sa odraziť od atmosféry. Ak žiarenie prenikne na planétu, časť z neho absorbuje vzduch a povrch planéty. Ostatné žiarenie sa od povrchu odráža a opäť uniká do vesmíru, no časť môže opäť pohltiť atmosféra, čím s vytvára skleníkový efekt. Ten prispieva k vyšším teplotám na Zemi, než aké by boli bez neho.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, že ide o zjednodušenú predstavu tohto modelu. Čo sa týka podnebia na Zemi, to môže ovplyvňovať obrovské množstvo rozličných faktorov a počítajú sa aj tie najmenšie zmeny. Ozónová vrstva hrá dôležitú úlohu pri blokovaní škodlivého ultrafialového žiarenia, no zároveň vplýva aj na celkové podnebie Zeme. Väčšina klimatických štúdií ale úlohu ozónu prehliadala.

Ozónová vrstva je dnes dôležitým komponentom atmosféry, no nebola s nami odjakživa. Viaceré výskumy dokázali, že pred nástupom života, Zem žiadnu ozónovú vrstvu nemala. Ďalšie miliardy rokov strávila Zem s minimálnou ozónovou vrstvou. Len relatívne nedávno vplyvom rôznych procesov táto vrstva zhrubla na dnešné hodnoty.

Mimoriadne dôležitý komponent

V rámci novej štúdie vedci dokazujú, že ozónová vrstva hrá mimoriadne dôležitú úlohu pri vytváraní podnebia na planéte, čo dokázali sériou rozličných simulácií. Tie pracovali s rôznymi hodnotami ozónu vo vrchnej časti zemskej atmosféry a zistili, že dnešná ozónová vrstva ohrieva planétu o približne 3,5 stupňov Celzia. Ak by ozónová vrstva náhodu zmizla, malo by to katastrofický dopad na podnebie planéty.

Ak by ozónová vrstva náhle zmizla, ako prvá by sa ochladila stratosféra Zeme. Chladnejší vzduch nedokáže udržať až toľko vlhkosti, čo by znamenalo, že aj stratosféra by sa stala suchšou. Vodná para je mimoriadne dôležitý skleníkový plyn a bez nej by sa skleníkový efekt výrazne oslabil. Zároveň by došlo k destabilizácii vrstvy, v ktorej sa tvoria oblaky. Znamená to, že by po novom vznikali len vo vyšších alebo nižších nadmorských výškach.

V oblasti rovníka by sa posilnili niektoré veterné prúdy, pričom prúdenie v polárnych oblastiach by sa naopak oslabilo. V praxi by to znamenalo drastické zmeny pre počasie vo všetkých zemepisných šírkach.

Hlavným cieľom štúdie je ukázať že atmosféra Zeme je komplexný systém a aj malé zmeny môžu mať obrovské dopady.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre