Prvé pozorovania vzdialenej sústavy priniesli prekvapenie: Táto planéta je pravdepodobne „kanibal“

Astronómovia priniesli detailné pozorovania exoplanéty WASP-76 b, ktorá mohla pohltiť oveľa menšiu planétu.

Planéta WASP-76 b je s najväčšou pravdepodobnosťou kanibal
Zdroj: NOIRLab

Výskumníci z New York University publikovali štúdiu, ktorá sa zameriava na mimoriadne horúcu exoplanétu WASP-76 b. Štúdia priniesla nielen detailnú analýzu atmosféry tejto planéty, no autori naznačujú, že mohla v určitom bode evolúcie pohltiť planétu podobnú Merkúru.

Vďaka vedeckému prístroju MAROON-X výskumníci identifikovali a zistili hodnoty 11 chemických prvkov v atmosfére exoplanéty. Medzi nimi sa nachádzali aj prvky schopné vytvoriť horniny a zaujímavosťou je, že astronómovia zatiaľ nevedia určiť množstvo týchto prvkov v atmosférach plynných planét v našej Slnečnej sústave. Štúdia je teda prvou, ktorá zistila hodnoty prvkov ako nikel, horčík a chróm v atmosfére akejkoľvek plynnej planéty ktorú poznáme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V dátach sme objavili anomálie, ktoré nám naznačili, že planéta WASP-76 b mohla v minulosti pohltiť oveľa menšiu planétu, s kompozíciou podobnou Merkúru,“ vysvetľuje Mohamad Ali-Dib, jeden z autorov štúdie.

Exoplanéta WASP-76 b sa od nás nachádza približne 634 svetelných rokov a obieha okolo masívnej hviezdy. Vyznačuje sa extrémnymi teplotami prevyšujúcimi 2-tisíc stupňov Celzia. Okolo hviezdy obieha v extrémne blízkej vzdialenosti, približne 12-krát bližšie ako Merkúr okolo Slnka. Vplyvom obrovských teplôt sa niektoré prvky, ktoré by na Zemi existovali v pevnej forme, vyskytujú v plynnom skupenstve vo vrchnej časti atmosféry. Medzi tieto prvky patrí napríklad horčík a železo.

Ako vysvetľujú autori, výskum exoplanéty WASP-76 b ponúka jedinečný pohľad na chemickú kompozíciu obrích plynných planét. Podobné prvky možno nájsť napríklad aj na planéte Jupiter, no tá má niekoľkonásobne nižšie teploty ako WASP-76 b. Znamená to, že dôležité prvky sa nachádzajú v nižších vrstvách atmosféry a tým pádom ich nedokážeme zaznamenať.

Vrtkavá kompozícia

Zo štúdie vyplynulo aj to, že aj v prípade mimoriadne horúcich planét môže byť kompozícia vrchnej časti atmosféry mimoriadne citlivá na teplotu. Závisí to na konkrétnych prvkoch a ich kondenzačnej teploty. Buď sa budú nachádzať v plynnej forme vo vyšších vrstvách atmosféry, alebo v kvapalnej forme a ponoria sa o niečo nižšie.

Ak sa prvky nachádzajú v plynnej forme, potom absorbujú svetlo a astronómovia ich dokážu  rámci pozorovaní rozpoznať. Ak kondenzujú, ponoria sa hlbšie a astronómovia ich v dátach z pozorovaní nevidia. To môže vysvetliť napríklad aj to, prečo nenašli určité prvky, ako napríklad titán alebo hliník.

Astronómovia do dnešného dňa identifikovali viac ako 5-tisíc exoplanét, pričom za hranicami Slnečnej sústavy nachádzame svety, ktoré sa nepodobajú na nič „u nás doma“. Exoplanéta WASP-76 b rozhodne patrí medzi kozmické extrémy, hlavne kvôli obrovskej teplote planéty. Ako sme už spomenuli, WASP-76 b sa nachádza mimoriadne blízko k svojej hviezde, čo znamená, že má s najväčšou pravdepodobnosťou viazanú rotáciu. Ide o fenomén, kedy hviezde čelí len jedna strana planéty. Znamená to, že na jednej pologuli prebieha „večný deň“ zatiaľ čo druhú pologuľu pokrýva nekončiaca tma.

Inými slovami, medzi dennou a nočnou stranou planéty môžeme pozorovať výrazné výkyvy teplôt, čo sa odzrkadľuje na rozličných procesoch. Železo sa na dennej strane planéty vyparuje a drží sa v atmosfére, no akonáhle prejdú oblaky na nočnú stranu, plyn kondenzuje a vzniká „kovový dážď“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre