Astronómovia našli planétu, ktorá sa rúti do záhuby. Padá do útrob svojej hviezdy! Raz takto skončí i Zem

Kepler-1658 b je prvou exoplanétou, ktorá obieha okolo starej hviezdy. Jej osud nám ukáže, ako môže skončiť Slnečná sústava.

planeta padajuca do hviezdy
Zdroj: Gabriel Perez Diaz/Instituto de Astrofísica de Canarias

Astronómovia si po prvýkrát všimli exoplanétu, ktorá má svoj osud spečatený. Obieha okolo staršej hviezdy a jej obežná dráha sa pomaly, ale isto rozpadá. To znamená, že sa planéta postupne po špirále blíži k svojej domovskej hviezde a v určitom momente do nej spadne.

Objav je jedným z prvých, ktorý nám ponúka pohľad na hviezdnu sústavu v neskorom štádiu evolúcie a mohol by poskytnúť odpovede na otázku, čo sa stane s našou Slnečnou sústavou o niekoľko miliárd rokov. Aj Slnko pomaly starne a keď sa mu minie palivo poháňajúce jadrové reakcie v jadre, začne postupne expandovať. Počas tohto procesu pohltí planéty Merkúr, Venušu a s najväčšou pravdepodobnosťou aj našu Zem. Vedci z Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics predpokladajú, že množstvo planét ukončí svoj život v hviezde, okolo ktorej vznikli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Už v minulosti sme našli niekoľko exoplanét, ktoré po špirále klesali k svojej záhube. Nikdy sme však nenašli sústavu, ktorá by sa skladala z vyvinutej hviezdy,“ vysvetľuje Shreyas Vissapragada, vedúci nového výskumu.

Vissapragada dodáva, že staré hviezdy dokážu efektívne „kradnúť“ energiu planét, ktoré okolo nich obiehajú. Nové pozorovania s touto teóriou súhlasia. Planéta, ktorú autori novej štúdie skúmali, sa nazýva Kepler-1658 b a objavili ju ešte v roku 2009 pomocou vesmírneho teleskopu Kepler. Ide o takzvaný horúci Jupiter – plynnú planétu, ktorá má približne hmotnosť nášho plynného obra, no nachádza sa oveľa bližšie pri svojej hviezde. V tomto prípade je vzdialenosť planéty Kepler-1658 b len osmina vzdialenosti Merkúru od Slnka.

Na ceste k zániku

Merania ukázali, že ročne sa obežná dráha exoplanéty skracuje o približne 131 milisekúnd. Kratšia obežná dráha v tomto prípade znamená, že sa planéta približuje k svojej hviezde. Pozorovania si vyžadovali niekoľko rokov práce. Po 13 rokoch vedci dokázali s istotou povedať, že sa orbita exoplanéty pomaly ale isto zmenšuje.

„Hlavnou príčinou rozpadu obežnej dráhy tejto exoplanéty sú slapy, rovnaký fenomén, ktorý u nás na Zemi vytvára príliv a odliv. Vznikajú gravitačnou interakciou dvoch obiehajúcich sa telies. V prípade našej planéty vznikajú slapy medzi Mesiacom a Zemou a v menšej miere medzi Zemou a Slnkom. V sústave Kepler-1658 vznikajú medzi exoplanétou a hviezdou,“ vysvetľujú autori.

Závisí od niekoľkých faktorov, hlavne vzdialenosti, veľkosti telies a ich rotácie, ako sa slapy prejavia. V niektorých prípadoch môžu tieto sily dve telesá odtlačiť, ako momentálne odtláčajú Mesiac, no v prípade sústavy Kepler-1658 hviezda planétu „ťahá“ k sebe. Do veľkej miery však tento fenomén pre vedcov ostáva záhadou. Sústavu budú starostlivo monitorovať aj naďalej a veria, že sa im podarí získať oveľa viac cenných informácií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre