SpravodajstvoVeda a výskum

Dĺžka rokov na týchto exoplanétach vás jednoznačne prekvapí: V porovnaní so Zemou ide o drastický rozdiel!

Vesmír je plný extrémnych príkladov toho, ako by mohli planéty vyzerať

Život na našej planéte nás naučil, že jeden rok trvá oveľa dlhšie, ako deň. Vo vesmíre to však neplatí a dni, spolu s rokmi, sa môžu drasticky líšiť od toho čo poznáme. K tejto téme sa vyjadril aj YouTube kanál Astrum.

Prvý príklad nemusíte hľadať ďaleko. Je ním planéta Merkúr, prvá planéta od Slnka. Na nej rok trvá pomerne krátko, len 88 dní. Je to najkratšia obežná dráha, ktorá sa v našej Slnečnej sústave nachádza. Ďalšou zaujímavosťou je, že deň na tejto planéte trvá dvakrát viac, ako jej rok. Ak sa však pozrieme mimo našej sústavy, zistíme, že väčšina exoplanét má tiež pomerne krátke roky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najdlhší a najkratší rok

Súvisí to s tým, ako pozorujeme exoplanéty. Observatória sledujú tisíce hviezd naraz. Aby sme mohli potvrdiť existenciu konkrétnej exoplanéty, sledujeme zmeny v jasnosti hviezdy, keď sa daná planéta dostane medzi hviezdu a naše teleskopy. Potvrdiť exoplanétu ale nemôžeme len z jedného pozorovania. Astronómovia potrebujú zaznamenať niekoľko pravidelných poklesov jasnosti, aby potvrdili existenciu danej planéty.

Ak planéta obehne okolo svojej hviezdy raz za niekoľko rokov, potrebujeme obrovské množstvo času na to, aby sme ju potvrdili. Naopak planétu, ktorá obehne hviezdu raz za pár dní, potvrdíme oveľa rýchlejšie. Preto má väčšina exoplanét, ktoré poznáme, krátke roky.

Príkladom môže byť sústava TRAPPIST. Všetky planéty, ktoré v nej poznáme, obehnú svoju hviezdu v priebehu jedného mesiaca. Najbližšia planéta pri hviezde má rok, ktorý trvá len 1.5 dňa. Najkratší rok, aký poznáme, má však exoplanéta, ktorá obieha okolo pulzaru SWIFT J1756.9-250. Jeden rok na tejto planéte trvá len 48 minút a 58 sekúnd.

Na druhú stranu najdlhší rok exoplanéty, aký poznáme, má planéta 2MASS J2126-8140. Zaujímavosťou je, že táto exoplanéta obieha hviezdu v tak veľkej vzdialenosti, že sa javí ako čisto čierna. Ide o plynného obra, akým je napríklad aj Jupiter. Rok na tejto exoplanéte môže trvať až milión pozemských rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close