Ako skončí život na Zemi? Naše Slnko umrie o 5 miliárd rokov. Planétu ale budeme musieť opustiť oveľa skôr!

Hoci Slnko má pred sebou ešte dlhý život, tak aj napriek tomu, našu planétu budeme musieť opustiť oveľa skôr.

Zem oziarena slnkom_titulka
Zdroj: openai.com

Našu planétu budeme musieť opustiť oveľa skôr, ako Slnko zomrie. A hoci sa Slnko z nášho pohľadu môže zdať ako nemeniaca sa guľa, ktorá vyžaruje svetlo a teplo, tak opak je pravdou. Naša hviezda je dynamická štruktúra, ktorá sa neustále mení a posiela energiu naprieč vesmírom. Odhaduje sa, že približný vek Slnka je 4,5 miliardy rokov. Nemusíte sa ale báť, že by Slnko bolo „staré“. Je v najlepších rokoch! Má ešte pred sebou pomerne dlhú dobu, kým vyhasne. Rovnako ako všetky hviezdy, víriaci fúzny motor poháňa Slnko a stále mu zostáva dostatok paliva. Podľa aktuálnych prepočtov, je približne v polovici svojho životného cyklu. Vedci predpokladajú, že naša hviezda vyhasne približne o 5 miliárd rokov, kedy sa jej minie vodík.

Slnko je najväčší objekt v našej slnečnej sústave. Jeho priemer je asi 1,4 milióna kilometrov. Jeho gravitácia drží slnečnú sústavu pohromade a na obežnej dráhe okolo nej drží všetko od najväčších planét až po najmenšie kúsky odpadu. Zaujímavosťou je i to, že hoci ide o najväčší objekt na oblohe, ktorý vidíme, tak ide stále len o priemernú hviezda. Boli dokonca objavené hviezdy i 100-krát väčšie!

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Takto bude umierať naša hviezda

Akonáhle sa všetok vodík spotrebuje, Slnko už nebude stabilné. Bez vodíka, ktorý by sa v jadre hviezdy roztavil, sa okolo jadra naplneného héliom vytvorí škrupina fúzneho vodíka. Následne gravitačné sily spôsobia, že dôjde k stlačeniu jadra čo povedie k tomu, že zvyšok Slnka bude expandovať, až kým pohltí všetko naokolo vrátane Zeme. Vtedy sa Slnko stane červeným obrom, ktorým zostane asi miliardu rokov. Potom sa vodík vo vonkajšom jadre vyčerpá a zanechá veľké množstvo hélia. Tento prvok sa následne spojí s ťažšími prvkami, ako je kyslík a uhlík v reakciách, ktoré nevyžarujú toľko energie. Akonáhle zmizne všetko hélium, prevezmú vládu gravitačné sily a slnko sa stiahne do bieleho trpaslíka. Všetok vonkajší materiál sa rozplynie a zanechá za sebou planetárnu hmlovinu, vysvetľuje portál space.com.

Zo Zeme budeme musieť odísť ale oveľa skôr, ako Slnko vyhasne

A hoci osud Slnka je už dnes spečatený, tak aj napriek tomu, my budeme musieť našu planétu opustiť oveľa skôr, ako umrie. Vedci z University of Southern Maine vysvetľujú, že keď vznikla naša hviezda, tak svietivosť Slnka v porovnaní s dneškom bola len 70%. V dôsledku toho dostávala naša Zem menej energie. Paradoxom ale je, že hoci dostávala oveľa menej energie, tak aj napriek tomu, by sme na planéte našli vodu v tekutom stave. Vedci to vysvetľujú tým, že zemská atmosféra bola v mladosti oveľa hustejšia a obsahovala väčšie množstvo oxidu uhličitého, ktoré zadržiavalo teplo. Vráťme sa ale späť k téme.

Počas nasledujúcich niekoľko miliárd rokov sa svietivosť Slnka bude postupne zvyšovať. To sa nám stane neskôr osudným. Dobrou správou ale je, že to potrvá ešte nejakú dobu, kým nebude naša planéta obývateľná. Vedci odhadujú, že svietivosť Slnka sa každú miliardu zvýši o približne 6%. A hoci sa tento nárast môže zdať ako nepatrný, tak za 1,1 miliardy rokov to spôsobí, že Zem bude pre život nehostinná. Planéta bude príliš horúca na to, aby podporovala život, ako ho dnes poznáme. Nemusíme ale panikáriť, je vysoko pravdepodobné, že v čase, kedy Zem nebude obývateľná, budeme mať k dispozícii technológie, pomocou ktorých budeme môcť kolonizovať iné planéty, alebo budeme môcť žiť vo vesmírnych lodiach. Samozrejme, vychádza to z predpokladu, že ľudskou činnosťou alebo v dôsledku inej katastrofy, nedôjde k nezvratnému poškodeniu planéty, v dôsledku čoho by sa Zem stala neobývateľnou.

„Keď hviezdni astronómovia prvýkrát pochopili mechanizmus generovania energie Slnka, verili, že život na Zemi prežije, kým sa Slnko nerozšíri do štádia červeného obra. Dnes vedia, že náš čas je oveľa kratší, aj keď stále viac ako jednu miliardu rokov.“ , hovoria astronómovia z univerzity.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre