Asteroid 2023 DW nás minulý týždeň poriadne vystrašil: Netreba sa však báť, ubezpečujú astronómovia

Asteroid 2023 DW spôsobil minulý týždeň poriadny rozruch. Existuje malé riziko, že sa so Zemou zrazí, no toto riziko sa môže ešte znížiť.

Asteroid 2019 OK prekvapil vedcov až keď bol hneď vedľa nás
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pred pár dňami sme písali o asteroide menom 2023 DW, ktorý má malú šancu, že sa v roku 2046 zrazí so Zemou. Ak by sa naplnili najhoršie scenáre, potom by Valentín na nejakom mieste nebol až tak príjemný, no možno sa naozaj nemáme čoho báť, ako vysvetľuje portál Universe Today.

Pravdou je, že zatiaľ nevieme či sa asteroidy zrazí so Zemou. Vedci nedokážu momentálne odhadnúť ani to, kam by objekt dopadol. Vieme ale to, že kolízia by neznamenala apokalypsu ako v prípade dinosaurov. Skôr by to vyzeralo tak, akoby niekde vybuchla atómová bomba, len bez radiácie. Možno to neznie o nič lepšie, ale určite vás upokojí to, že riziko vychádza hlavne z limitovaných dát, ktoré majú astronómovia k dispozícií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Asteroid totiž posledné dni nemožno pozorovať, pretože vedcom bráni svit nášho Mesiaca. Ak však bude nasledovať rovnakú cestu ako každý asteroid za posledných 20 rokov, potom sa riziko s ďalšími pozorovaniami zrazí na nulu.

Universe Today zároveň poukazuje na zaujímavý trend, ktorý budeme môcť v nasledujúcich rokoch pozorovať. 2023 DW môže mať priemer až 50 metrov a v nasledujúcich rokoch môžeme mať podobných „strašiakov“ o niečo viac. Neznamená to však že nám hrozí nebezpečenstvo. Vesmírne agentúry venujú viac úsilia v odhaľovaní potenciálne rizikových asteroidov v oblasti Zeme.

Druhá Tunguská udalosť?

Zaujímavosťou je tiež to, že podobnou udalosťou, akou by bola kolízia s 2023 DW, si už Zem raz prešla. Písal sa rok 1908 a nad Sibírou explodoval približne rovnako veľký asteroid, ktorý zrovnal zo zemou tisíce kilometrov štvorcových lesa. Túto explóziu poznáme ako Tunguskú udalosť a ak by sa niečo podobné odohralo v zaľudnenej oblasti, mohlo by to zrovnať so zemou celé mesto.

Ako sme už spomínali aj v predchádzajúcom článku, na škále Torino má asteroid hodnotu 1. To je najmenšia možná riziková hodnota. Škála Torino hodnotí celkové riziko kozmického objektu a je jediným, ktorý nemá nulu.

„Je prirodzené, že je objekt najrizikovejším práve v momente, keď ho objavíme. Až ďalšie pozorovania nám umožňujú lepšie odhadnúť obežnú dráhu a tým pádom aj zistiť, či sa s nami zrazí alebo nie,“ vysvetľuje americká vesmírna agentúra, NASA.

Ak by nám predsa len hrozilo riziko, americká NASA minulý rok uskutočnila misiu DART, ktorá mala ukázať, či si s podobnou hrozbou dokážeme poradiť. Výsledky ukázali, že kontrolovanou kolíziou naozaj dokážeme odkloniť dráhu kozmického objektu a tým pádom aj zachrániť planétu pred ničivou kolíziou. Do roku 2046 už budú vesmírne agentúry vedieť, čo v prípade najhoršieho scenára robiť.

V prípade pokusu o odklonenie nebezpečného asteroidu je najhlavnejším faktorom čas. Ak vedci vedia v dostatočnom predstihu o riziku, potom sa môžu oveľa lepšie pripraviť. Najhorším scenárom by bolo, ak by nás nebezpečný asteroid prekvapil. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre