Zemi hrozí malé riziko, že do nás narazí o niekoľko rokov asteroid. Vyskúšame si misiu DART naostro?!

Vo februári tohto roku astronómovia objavili asteroid 2023 DW, ktorý sa môže dostať na kolízny kurz s našou planétou. Do Zeme by mohol naraziť v roku 2046.

Pozrite sa na všetky blízke objekty, ktoré sa okolo nás nachádzajú
Zdroj: NASA Eyes on Asteroids

Minulý rok americká NASA odštartovala misiu DART, prvú testovaciu misiu v odbore takzvanej planetárnej ochrany. Pred 66-miliónm rokov do Zeme vrazil obrovský asteroid, ktorý z povrchu planéty vyhladil väčšinu života a ak by sa takáto situácia zopakovala, ľudstvo by sa muselo vysporiadať s problémom obrovských rozmerov.

Misia DART mala zodpovedať jednu zásadnú otázku: Dokážeme čeliť hrozbe nebezpečného asteroidu, ak by si to situácia vyžadovala? Nemusíte sa báť, ako nedávne výsledky ukázali, ľudstvo si už aj s takouto hrozbou dokáže poradiť. Zároveň ale musíme dodať, že ak sa vyplnia najhoršie scenáre, misiu DART si budeme musieť zopakovať, tentokrát naostro.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako informuje portál IFL Science, vesmírne agentúry momentálne veľmi prísnym okom monitorujú asteroid 2023 DW, ktorý by sa mohol o 23 rokov ocitnúť na kolíznom kurze so Zemou. Asteroid má priemer približne 50 metrov, čo by síce nespôsobilo globálnu katastrofu, no zasiahnutá oblasť by bola ako po dopade atómovej bomby.

Riziko, ktoré zatiaľ nevieme vylúčiť

Vesmír okolo nás dnes monitoruje viac teleskopov a satelitov, než kedykoľvek predtým. Zvyčajne stačí pár pozorovaní na to, aby dokázali zistiť astronómovia obežnú dráhu objektu a okamžite povedať, či pre nás predstavuje hrozbu alebo nie. Vo väčšine prípadov vedia vedci obežnú dráhu predpovedať niekoľko stoviek tisíc rokov dopredu, než sa objaví nejaká neočakávaná udalosť.

Niekedy však asteroid pretne dráhu Zeme a v tom momente astronómovia zbystria pozornosť. Ak majú k dispozícii len pár pozorovaní, potom je vždy miesto na omyl. S ďalšími pozorovaniami sa však riziko kolízie upravuje a vo väčšine prípadov klesá, často až na nulu. Asteroid 2023 DW je však výnimkou. Astronómovia ho objavili 26. februára a hoci sú šance kolízie so Zemou nízke, od jeho objavenia sa prakticky nezmenili. Nepomáha ani fakt, že od 7. marca vedcom v pozorovaniach bráni mesačný svit.

Americká NASA tvrdí, že šance na kolíziu sú 0,18%. Hoci to neznie ako veľa, ak by nás asteroid 2023 DW v roku 2046 minul, nebudeme ešte za vodou. Na škále Torino, ktorá spája riziko kolízie a vzniknuté škody, sa tento asteroid umiestňuje na úrovni 1 z 10, čo tiež nie je dôvodom pre obavy. Nutné je však podotknúť, že 2023 DW je momentálne jediným asteroidom, ktorý má šancu na kolíziu so Zemou vyššiu ako 0%.

DART v praxi

Dlhú dobu sa za strašiaka považoval asteroid Apophis. Ten sa na Torino škále umiestnil na štvrtej priečke a dlhú dobu hrozilo, že sa s našou planétou naozaj zrazí. V roku 2021 však astronómovia definitívne vylúčili akékoľvek šance na zrážku.

Asteroid 2023 DW predstavuje pre nás riziko, síce malé, ale NASA zatiaľ nedokáže kolíziu úplne vylúčiť Problémom je aj to, že nemáme predstavu kam by asteroid mohol dopadnúť a teda aké by boli celkové škody. Vedci sa pokúšajú situáciu odhadnúť na základe najlepších modelov, no majú len obmedzené informácie.

Ako sme však už písali na začiatku, tento rok NASA zverejnila oficiálne výsledky testovacej misie DART. Tá nás mala pripraviť presne na túto situáciu. Počas misie sa podarilo úspešne pozmeniť obežnú dráhu asteroidu Dimorphos, ktorý má priemer približne 170 metrov. V prípade potreby je teda viac ako pravdepodobné, že by sme si dokázali poradiť aj s 50 metrovým asteroidom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre