Dokážeme zachrániť planétu pred nebezpečným asteroidom? NASA zverejnila výsledky z minuloročnej misie DART

Minulý rok misia DART úmyselne narazila do malého asteroidu Dimorphos v nádeji, že sa jej podarí zmeniť jeho obežnú dráhu.

naraz asteroidu do zeme_prirodna katastrofa
Zdroj: flickr.com (NGCHunter2)

Minulý rok americká NASA úspešne dokončila misiu DART, ktorej cieľom bolo úmyselne vraziť sondou do malého asteroidu menom Dimorphos. Vesmírna agentúra chcela zistiť, či je týmto spôsobom možné odkloniť dráhu objektu v prípade, ak by sa ocitol na kolíznom kurze so Zemou.

Aspoň na prvý pohľad sa zdal byť test úspechom, no na presné výsledky sme si museli ešte počkať. NASA 1. marca potvrdila, že misia DART bola úspechom, dráhu asteroidu sa podarilo zmeniť o 33 minút. Misia sa tak stala prvou testovacou misiou v odbore planetárnej obrany. Metóda, ktorú misia DART uplatnila, sa v tomto smere považuje za najjednoduchší spôsob, ako odkloniť dráhu rizikového objektu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sledovaním kolízie však astronómovia získali obrovské množstvo jedinečných a tým pádom aj neuveriteľne cenných informácií. Ukázalo sa, že kozmická sonda môže naozaj byť vhodným nástrojom na odvrátenie potenciálnej hrozby z vesmíru. Momentálne sa v našej blízkosti nenachádza žiaden objekt, ktorý by v dohľadnej budúcnosti pre nás predstavoval priame nebezpečenstvo. Neznamená to ale, že sa niekedy nemôže situácia zmeniť. Astronómovia sú v tomto smere opatrní a vysvetľujú, že nie je otázkou či sa dostane asteroid na kolízny kurz so Zemou, ale kedy. Už v minulosti naša planéta čelila stretom s veľkými asteroidmi, najznámejším je ten, ktorý do planéty vrazil pred 66-miliónmi rokov a ukončil vládu dinosaurov.

„Tešil som sa, keď sonda DART vrazila čelne do asteroidu. Išlo o prvú demonštráciu technológie, ktorá by jedného dňa mohla zachrániť našu planétu,“ vyjadrila sa Nicola Fox, administrátorka direktorátu vedeckých misií NASA.

Budúcnosť planetárnej ochrany

Vedci svoje zistenia prezentujú v dvoch vedeckých prácach. Prvá sa zameriava na rekonštrukciu nárazu, poskytuje nám časovú os misie a do detailov popisuje polohu a povahu impaktného miesta. Druhá práca sa venuje výsledkom samotného nárazu. Pomocou rôznych pozorovacích metód sa vedci dostali k záveru, že vplyvom nárazu sondy sa obežná dráha asteroidu Dimorphos zmenila o 33 minút, plus-mínus jedna minúta.

Ako uvádzajú vedci z NASA, misia musela demonštrovať, že môžeme zamerať asteroid pohybujúci sa veľkou rýchlosťou. Misia musela zmeniť aj jeho orbitu. Misia DART dokázala, že zvládneme oboje. V tomto prípade zistili, že sila tlačiaca asteroid prišla nielen zo samotného nárazu, ale aj spätného rázu materiálu, ktorý sa počas kolízie uvoľnil.

„S dátami, ktoré máme teraz k dispozícii, vidíme, že podobné misie môžu priniesť mimoriadne úspechy. Verím, že sféra planetárnej obrany má pred sebou jasnú budúcnosť,“ Hovorí Jason Kalirai z NASA.

DART zároveň poslúži ako model pre ďalšie štúdie. Asteroid Dimorphos sa po náraze stal aktívnym asteroidom, teda objektom, ktorý má orbitu ako asteroid, no chvost ako kométa. Vedci tak môžu lepšie pochopiť podobné objekty v našej sústave.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre