Radiácia je širší pojem, než sa zdá: Aký typ je škodlivý a ktorý naopak nie?

Žiarenie je všade okolo nás, no nebezpečná je len malá časť spektra.

Radiacia
Zdroj: Vosveteit, Wikimedia

Keď sa povie slovo radiácia, mnohí si predstavia apokalyptický scenár, kde v pozadí vybuchujú bomby a ľudia sa obracajú na príšery. S týmto slovom si väčšinou spájame radiáciu, ktorá vzniká po detonácii jadrovej bomby, alebo úniku jadrového reaktora. V tomto prípade ide o nebezpečné látky, no radiácia je oveľa širší pojem, než si mnohí myslia a vôbec nie je taká nebezpečná.

Radiácia je všade okolo nás. Vidíme ju a dokážeme pomocou nej komunikovať. Svetlo, ktoré sa nám dostáva do očí je radiácia, ktorá sa nachádza vo viditeľnom spektre a radiáciu vyžarujú aj naše telá, vo forme infračerveného svetla, píše portál Medium. Radiácia je teda formou energie, ktorá môže cestovať vo forme častíc, alebo vĺn a existuje veľa typov radiácie

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neionizujúca radiácia

Ide o úplne neškodnú formu žiarenia. Ionizácia nastáva, keď atóm, alebo molekula buď stratí, alebo získa elektróny. Neionizujúca radiácia nemá dostatok energie na to, aby mohla tento proces uskutočniť a preto nespôsobuje žiadne poškodenie. Tento typ radiácie vyžarujú telekomunikačné veže, ale aj röntgen, alebo CT. Medzi neionizujúce žiarenie patrí aj svetlo, ktoré môžeme vidieť.

Ionizujúca radiácia

Medzi tento typ radiácie spadajú alfa a beta častice, ale aj gama žiarenie. Ide o vysokoenergetické žiarenie a určité spektrum môže byť nebezpečné pre ľudí, či iné živé tvory. Naše oblečenie a koža blokuje alfa a beta častice, no ak ich vdýchneme, alebo sa dostanú do tela cez rany na pokožke, môžu spôsobiť poškodenie buniek, či DNA.

Najnebezpečnejšie je gama žiarenie, ktoré vzniká aj pri explózii jadrových bômb. Vzniká ale aj pri supernovách, alebo keď dôjde k poškodeniu jadrového reaktora.

Tento typ radiácie spôsobuje to, že sa elektróny v atómoch DNA vychýlia z ich obežných dráh. Elektróny sa stávajú ionizovanými a časti DNA poškodenými. V tomto prípade závisí od množstva žiarenia, akému je organizmus vystavený, no gama žiarenie môže viesť až ku smrti jedinca.

Radiácia je všade okolo nás

Naše telá sú neustále vystavované radiácii, no len vo veľmi malom množstve, ktoré pre nás nie je škodlivé. Väčšina nebezpečného žiarenia, ktoré pochádza z vesmíru, sa odfiltruje cez ozónovú vrstvu. Nebezpečné gama žiarenie, ktoré vzniká pri supernovách postupne slabne, keď cestuje naprieč vesmírom.

Astronauti môžu byť vystavení veľkej dávke radiácie, no ich vesmírne skafandre sú postavené tak, aby čo najviac zmiernili množstvo žiarenia, ktorému je človek v skafandri vystavený. Aj jadrové elektrárne majú svoje poistky. Reaktory sú prekryté niekoľkometrovou betónovou stenou, brániacou žiareniu uniknúť. Ak by sa v elektrárni stala nejaká nehoda, existujú bezpečnostné mechanizmy, ktoré zmiernia únik žiarenia do okolia.

Radiácia je pojem, ktorý sa často spája len s tým zlým, no radiácia existuje všade a má veľa rôznych typov, z ktorých je väčšina úplne neškodných. Nemali by sme ju preto okamžite brať ako niečo nebezpečné. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre