Apple sa možno bude musieť prispôsobiť RCS správam, či sa mu to páči alebo nie: Google vyťahuje „ťažké zbrane“

Spoločnosť Google už dlhšiu dobu tlačí na Apple, aby svoju aplikáciu iMessage otvorilo ďalším aplikáciám.

Apple sa možno bude musieť prispôsobiť RCS správam, či sa jej to páči alebo nie.
Zdroj: Wikimedia (Apple, Google), Pixabay (FelixMittermeier, Chickenonline), Úprava: Vosveteit.sk

Viackrát sme na našom portáli písali o snahách Googlu urobiť zo štandardu RCS nový univerzálny štandard komunikácie. Čo to ale znamená?  

Google spolu s inými technologickými gigantmi sa zhodujú na tom, že bežne používané SMS správy sú dnes už zastaranou formou komunikácie, ktorá neponúka prakticky žiadnu ochranu a je teda náchylná na rôzne formy útokov. SMS správy nikdy ochranu ako napríklad šifrovanie neponúkali, no vznikli v dobe, kedy takáto ochrana nebola potrebná. Dnes je ale situácia iná.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

RCS, alebo Rich Communication Services, predstavujú nový štandard posielania správ, ktorý nielen chráni vaše súkromie end-to-end šifrovaním, no ponúka vám mnohé ďalšie funkcie, napríklad posielanie fotografií, videí, GIF obrázkov a emoji. V podstate si predstavte všetky funkcie Messengeru alebo WhatsAppu, no v aplikácií, ktorú používate na posielanie SMS.  

RCS štandard už dnes podporuje množstvo veľkých značiek a ak máte napríklad v Google Správach aktivovanú funkciu RCS, môžete komunikovať zadarmo s ďalšími kontaktmi, ktoré ju majú zapnutú. Ak ju ale nemajú zapnutú alebo ju ich zariadenie nepodporuje, komunikujete stále nezabezpečenými SMS.  

Google chce, aby sa z RCS štandardu stal univerzálny spôsob komunikácie po celom svete, no čelí jednému zložitému problému. Hoci veľa značiek RCS prijalo, Apple sa drží svojho štandardu iMessage a nechce sa ho pustiť. iMessage pracuje rovnako ako RCS, no funguje len medzi iPhonmi. Ak chcete poslať správu z Androidu na Apple, opäť táto správa ide cez SMS.  

Apple sa možno bude musieť podriadiť

Google už nejakú dobu tlačí na Apple a podľa najnovších správ teraz spoločnosť vytiahla “veľké zbrane”. Google a pár veľkých mobilných operátorov podali žiadosť na Európsku komisiu, aby iMessage vyhodnotila ako základnú službu platformy. Znamená to, že v tomto prípade by Apple musela upraviť iMessage tak, aby bola táto aplikácia kompatibilná s aplikáciami ako WhatsApp alebo Google Messages, informuje Android Authority.

Operátori ako Vodafone, Deutsche Telekom, Telefónica a Orange podporujú Google a spolu poslali list Európskej komisie. V ňom vysvetľujú, že iMessage spĺňa kritéria základných služieb tak, ako to hovorí nový Zákon o digitálnych trhoch. Mala by teda pod nariadenia stanovené týmto zákonom spadať. Google a mobilní operátori vysvetľujú, že užívatelia by mali len výhody, ak by bola aplikácia iMessage kompatibilná s inými komunikačnými aplikáciami.  

“Podnikatelia môžu cez iMessage posielať obohatené správy len iOS užívateľom. Pre ostatných musia posielať tradičné SMS správy,” píše sa v liste. 

Európska komisia sa už na prípad pozrela bližšie a zvažuje, či iMessage zaradí do zoznamu základných služieb.

Apple sa zatiaľ bráni. Spoločnosť tvrdí, že ich aplikácia nie je veľmi populárna v Európe. Podľa spoločnosti tiež nespĺňa pravidlá na to, aby bola vnímaná ako základná služba. Podmienky sú, aby mala mesačne aspoň 45-miliónov aktívnych užívateľov.  

V septembri Európska komisia označila šiestich “gatekeeperov”, medzi ktorými sa nachádza Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta a Microsoft. Služby poskytované týmito gatekeepermi spadajú pod Zákon o digitálnych trhoch. Mimo iné to znamená, že musia byť kompatibilné s inými konkurenčnými službami. Medzi zasiahnuté aplikácie patrí napríklad Google Play Store, Google Mapy, TikTok, Instagram, WhatsApp a viac.  

Či sa bude musieť Apple podvoliť a sprístupniť iMessage ďalším platformám sa dozvieme vo februári. Ak áno, potom bude mať Apple čas do marca, aby sa ich platforma podriadila pravidlám stanoveným v Zákone o digitálnych trhoch.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre