ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYNávody

Ako môžete posielať SMS správy zadarmo? Aktivujte si túto funkciu hneď teraz!

RCS správy sú novší, bezpečnejší a hlavne bezplatný spôsob posielania SMS správ. Pozrite sa, ako si môžete tento štandard správ aktivovať.

Keď chceme niekomu napísať, bežne už riešime skôr Messenger, Instagram, WhatsApp alebo inú četovaciu aplikáciu. Na tradičné “esemesky” častokrát ani nemáme dôvod pomyslieť.  

Väčšina z nás posielanie SMS správ vníma ako horšiu možnosť, za ktorú si navyše musíme zaplatiť. Pred pár rokmi tomu skutočne tak bolo a ak ste si nechceli priplatiť viac, museli ste svoju správu udržať v určitej dĺžke. Pokrok však nezastavíme a ak používate Google Správy, potom môžete mať dôvod vrátiť sa k tradičnému posielaniu správ. Viete ich totiž posielať úplne zadarmo.  

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak máte telefón s čistým Androidom, teda bez nadstavby, je vysoká pravdepodobnosť že na vybavovanie hovorov, správ a ďalších vecí máte predinštalované aplikácie od Googlu. Ak aj používate telefón s nadstavbou, tieto aplikácie si viete zdarma stiahnuť cez Obchod Play. Lenže prečo by ste mali siahnuť po Google Správach. Jeden z dôvodov je intuitívne rozhranie a množstvo užitočných funkcií. Druhým, pre väčšinu oveľa lákavejším, je možnosť posielania správ zadarmo. 

V roku 2020 Google predstavil nový štandard správ. Ono to vlastne už nie sú SMS správy, ale po novom RCS správy. Tradičné SMS fungovali dlhú dobu, no dnes ide o zastaraný štandard, ktorý neponúka dostatočnú ochranu vašej komunikácie. Stále sú však prípady, kedy sa ešte SMS používa. Google sa preto rozhodlo siahnuť po RCS štandarde, ktorý znamená Rich Communication Services. Prakticky do bežných správ priniesol funkcie Messengeru, WhatsAppu a podobných aplikácií.  

Znamená to, že ak máte RCS správy aktivované, nielenže komunikujete bezpečnejšie, no môžete okrem textu posielať aj hlasové správy, nálepky, emoji, GIF videá alebo fotografie či videosúbory. Máte tam proste všetko, na čo ste zvyknutí z iných aplikácií.  

Má to však niekoľko háčikov. Na to aby ste mohli posielať správy zdarma potrebujete mať funkciu RCS aktivovanú nielen vy, ale aj váš kontakt. Následne sa tradičné SMS prepnú do režimu četu a vy získate všetky výhody vrátane bezplatnej komunikácie. Zároveň ale potrebujete aj internetové pripojenie. V prípade, ak budete bez prístupu do internetu, tak RCS štandard správ sa automaticky prepne na klasické SMS. Keď bude zas online, tak sa RCS správy aktivujú.

Ako si zapnúť RCS správy 

Zapnúť si RCS štandard je mimoriadne jednoduché. Stačí ak si otvoríte aplikáciu Google Správy, kliknete na ikonu vášho profilu a zvolíte si možnosť Nastavenia aplikácie Správy. Následne vás aplikácia zavedie do nastavení, kde hneď navrchu uvidíte možnosť Čety RCS.  

Posielajte správy zadarmo. Takto aktivujete RCS správy
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorte si ju a hneď ako prvú uvidíte možnosť zapnúť RCS čety. Stačí kliknúť na prepínacie tlačidlo a hotovo. Spolu s touto funkciou tu nájdete aj ďalšie možnosti, napríklad zobrazovať informáciu o prečítaní alebo zobrazovať kedy píšete. Týmto si možnosti četov viete ešte viac prispôsobiť. Po zapnutí funkcie RCS četov by sa vám úplne hore mal zobraziť zelený nápis pripojené. Znamená to, že funkcia funguje.  

Posielajte správy zadarmo. Takto aktivujete RCS správy
Zdroj: Vosveteit.sk

Kedy posielate RCS a kedy SMS?  

Ako sme už spomenuli, na posielanie RCS správ potrebujete internet a mať funkciu zapnutú obojstranne. Dobrou správou je, že túto funkciu využíva kvantum ľudí dnes a je teda veľmi pravdepodobné, že budete posielať SMS s vašimi kontaktmi bezplatne.

Ak niečo z toho nespĺňate, správa sa stále prepne do starého SMS štandardu. Poznáte to podľa nápisu SMS, ktorý sa zobrazí vedľa šípky odoslania. Ak je tam zámoček, tak to znamená, že si posielate správy cez RCS štandard a okrem iného, že sú aj šifrované. 

Treba ale spomenúť, že zatiaľ nemôžete posielať RCS na telefóny iPhone, ktoré používajú štandard iMessage.   No Google tlačí na spoločnosť Apple, aby aj ona prešla na nový štandard. Ak by sa z RCS správ stal univerzálny štandard na komunikovanie, potom by sme mohli četovať so všetkými bezplatne. Tradičným SMS správam však ešte nezvoní umieračik. Stále sú potrebné v situáciách, kedy napríklad nemáme prístup na internet.  

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close