Ako môžete skontrolovať, či váš Android smartfón má aktívne RCS správy? A čo to vlastne je?

RCS správy ponúkajú nové možnosti komunikácie. Ako však môžete zistiť, či ich máte aktivované?

RCS Google spravy
Zdroj: Vosveteit.sk, Logo RCS správy (koláž)

Spoločnosť Google len niekoľko dní dozadu informovala verejnosť, že sprístupňuje nový štandard SMS správ naprieč celý svetom. Ide o takzvané RCS správe, ktoré sú dostupnými prostredníctvom aplikácie Správy. V našom regióne boli mimochodom dostupnými už aj predtým.

Čo sú to RCS správy?

RCS je skratkou pre „Rich Communication Services“, teda bohatšie komunikačné služby. Ako už z názvu plynie, tak ich cieľom je priniesť nové spôsoby komunikácie do klasických správ. Ide napríklad o nové GIF súbory, emoji, obrázky a podobne. Okrem iného RCS správy ponúkajú aj niekoľko ďalších funkcionalít. Napríklad adresát správy, ktorú práve píšete, uvidí informáciu o tom, že práve odpisujete a podobne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
RCS Spravy_ako skontrolovat dostupnost funkcie_4 (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Táto forma komunikácia však už neprebieha prostredníctvom štandardnej mobilnej siete, ale prostredníctvom internetové pripojenia, teda napríklad cez mobilné dáta, či Wi-Fi pripojenie. Zároveň treba dodať, že tento nový štandard správ musí podporovať aj mobilný operátor. V našom regióne ich podporujú viac menej všetci veľkí operátori. Okrem iného, aby ste mohli využívať výhody tohto nového štandardu správ, tak všetci účastníci konverzácie musia mať aktívnu službu RCS správ.

Takto môžete zistiť, či máte aktívne RCS správy

Ako sme už v úvode spomínali, tak je potrebné, aby ste mali nainštalovanú aplikáciu Správy od spoločnosti Google vo svojom zariadení (prípadne inú aplikáciu s podporou tejto služby) a zároveň, aby ste boli pripojený k internetu. Aplikáciu môžete prípadne stiahnuť z obchodu Google Play prostredníctvom odkazu nižšie.

Google Messages
Google Messages
Developer: Google LLC
Price: Free

Otvorte si nastavenia aplikácie (tri bodky vo vrchnej časti obrazovky).

RCS Spravy_ako skontrolovat dostupnost funkcie_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne zvoľte možnosť Četové funkcie a vo vrchnej časti obrazovky, by ste mali vidieť informáciu o tom, či funkcia je aktívnou.

Budú sa odosielať správy, aj keď nebudete pripojený k internetu?

Funkcia RCS je dostupnou len za podmienky aktívneho pripojenia k internetu. V prípade, ak vám vypadne signál, alebo nebudete mať dostupný internet, tak aplikácia sa automaticky prepne do režimu  klasických SMS správ.  V prípade, ak funkciu nemáte aktivovanú, tak  je potrebné zmeniť predvolenú aplikáciu Správ na  Správy od spoločnosti Google (Aplikácie >  Predvolené aplikácie > Aplikácia na SMS). Následne môžete funkciu aktivovať pomocou nastavení aplikácie Správy v sekcii četové funkcie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre