Aplikácia Google Telefón nenápadne dostala dve novinky: Toto prináša užívateľom

Spoločnosť Google do beta verzie aplikácie Telefón implementovala dve nové užitočné funkcie.

Google Telefón dostáva nové funkcie
Zdroj: Unsplash (Mika Baumeister), Logo aplikácie Google Telefón, Úprava: Vosveteit.sk

Ak máte Android smartfón, s najväčšou pravdepodobnosťou používate aj aplikáciu Telefón od Google. Táto kľúčová aplikácia ponúka množstvo užitočných funkcií a zdá sa, že nedávno nenápadne dostala dve nové.  

Aplikácia Telefón dostala nové funkcie

O nových funkciách informuje portál Gizchina. Prvou je história hovorov z iných aplikácií, napríklad WhatsAppu. Užívateľom tak odpadá potreba otvárať a kontrolovať niekoľko aplikácií, ak chcú nájsť jeden konkrétny hovor. Technicky táto funkcia existovala už nejakú dobu, no toto je prvýkrát, čo sa aktívne využila. Zatiaľ je dostupná len v beta verzii aplikácie Google Telefón, no nepochybne sa už čoskoro dostane aj na riadnu verziu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Druhou novinkou je skratka pre videohovor priamo v aplikácii Telefón. Užívateľom sa zobrazí počas normálneho hlasového hovoru. Keď na ňu kliknete, automaticky sa presuniete do videohovoru cez aplikáciu Google Meet. Tento proces prebieha plynulo bez zbytočného zdržania. Rovnako ako v prípade histórie hovorov z iných aplikácií, aj táto funkcia sa momentálne nachádza v beta verzii.  

Tieto dve nové funkcie ukazujú, že Google chce zjednotiť komunikačné služby, ktoré poskytuje v rámci operačného systému Android. História hovorov z iných aplikácií môže byť novinkou vychádzajúcou zo Zákona o digitálnych trhoch. V rámci neho majú spoločnosti označené ako “gatekeeperi” uľahčiť integráciu konkurenčných služieb a tým uľahčiť užívateľom prístup k údajom z rôznych aplikácií.  

Google Telefon aplikacia
Zdroj: Logo aplikácie, úprava: Vosveteit.sk

Prepájanie konkurenčných platforiem

Niečo podobné plánuje aj WhatsApp, ktorý pridal možnosť spravovania četov z iných aplikácií (pozn. vývojári tretích aplikácií musia prispôsobiť svoje platformy, aby boli kompatibilné). Okrem klasických WhatsApp konverzácií užívatelia uvidia v rovnakej aplikácii aj čety z Messengeru, SMS, prípadne z iných aplikácií. Pridanie funkcie prepnutia do videohovoru je však novinkou, ktorou Google zlepšuje komunikáciu medzi ľuďmi. Prepnutie sa do videohovoru dáva užívateľom možnosť niečo narýchlo ukázať, zatiaľ čo hovoríme s človekom na druhej strane linky.  

Predstavte si, že voláte s priateľom a rozprávate sa o vašom pokazenom bicykli. Namiesto zdĺhavého a častokrát nejasného vysvetľovania môžete prejsť do videohovoru, ukázať mu ho a možno ihneď uvidí, čo s nim nie je v poriadku. Samozrejme, je to len jedno z mnohých využití funkcie videohovoru. Zároveň môžeme vidieť, že sa Google pokúša plynulo prepojiť viacero svojich aplikácií tak, aby užívateľom priniesol čo najintuitívnejší a najlepší zážitok.  

Môžeme predpokladať, že toto je cesta, ktorou sa technologický gigant chce vybrať. Znamená to, že v budúcnosti by sme mohli vidieť aj viac plynulých prepojení medzi rôznymi aplikáciami z ponuky Google a možno aj mimo nich.  

Z iných pripravovaných funkcií pre aplikáciu Telefón sa môžeme tešiť aj na takzvané “audiomoji”. Spoločnosť Google chce priniesť emoji funkciu aj do normálnych hlasových hovorov. Znamená to, že počas hovoru budete mať na výber z niekoľkých ikonických zvukov, ktoré vystihnú určitú náladu počas konverzácie. O tejto funkcií toho zatiaľ veľa nevieme, no pripravované zvukové emoji sú: smútok, potlesk, oslava, smiech, bubny a “hovienko”. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre