DMA navždy zmení, ako funguje WhatsApp a Messenger. Meta konečne približuje prvé podrobnosti

Dnešným dňom vstúpil zákon DMA do účinnosti. Messenger a WhatsApp sa zásadne zmenia. Meta približuje technické požiadavky na prepojenie konkurenčných platforiem s ich službami.

EU WhatsApp a messenger.jpg
Zdroj: Vosveteit.sk, logá aplikácií

V posledných dňoch sa čoraz viac spomína skratka DMA. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o skratku, pod ktorou sa skrýva legislatíva známa ako Zákon o digitálnych trhoch, ktorá bola ešte v roku 2022 prijatá naprieč Európskou úniou. Zámerom tejto legislatívy je obmedziť schopnosť technologických gigantov, aby boli schopní manipulovať trhom. Ešte v septembri minulého roka EÚ označila viacero technologických gigantov ako „strážcov brán“, ktorí dostali povinnosť, aby upravili fungovanie svojich produktov a služieb. Jednou zo spoločností bola aj Meta, ktorá musí upraviť fungovanie Messengeru a Whatsappu.

europska unia strazcovia brany
Zdroj: Ascannio / shutterstock.com

Meta približuje požiadavky pre interoperabilitu

Spoločnosť Meta najnovšie vydala stanovisko k novým povinnostiam, ktoré sú platné od dnešného dňa.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jednou z najväčších zmien, ako fungujú spomínané aplikácie, je, že musia po novom poskytnúť interoperabilitu za predpokladu, že tretia strana spĺňa technické a ďalšie bezpečnostné požiadavky. Preložené do ľudskej reči, Meta musí zabezpečiť, aby ste mohli cez ich aplikácie komunikovať s používateľmi z konkurenčných platforiem, no len za podmienky, ak alternatívne aplikácie spĺňajú rôzne kritéria a prejavia záujem o prepojenie služieb.

„Už takmer dva roky náš tím spolupracuje s EK na implementácii interoperability spôsobom, ktorý spĺňa požiadavky zákona a maximalizuje bezpečnosť, súkromie a bezpečnosť používateľov.“, uvádza Meta v stanovisku.

Každému hneď musí byť jasné, že zabezpečenie technického riešenia, nie je vôbec ľahkou záležitosťou a ide o náročnú výzvu. Doposiaľ sme ale o tom, ako Meta chce naplniť túto novú povinnosť, moc toho nevedeli. Najnovšie ale Meta zverejnila bližšie informácie pre vývojárov konkurenčných platforiem, ako môžu prepojiť ich služby so službami spoločnosti. Po prvé, konkurencia, ktorá chce prepojiť svoje služby so službami spoločnosti, musí zabezpečiť end-to-end šifrovanie a to prostredníctvom protokolu Signal Protocol. Vývojári tretích strán môžu ale potenciálne využiť aj iný protokol, no musia riadne preukázať, že je rovnako bezpečný.

Ďalej, konkurencia musí zabezpečiť servery na odosielanie akýchkoľvek mediálnych súborov, ktoré ich klientske aplikácie odosielajú klientom Meta. Ide napríklad o fotografie, videá a ďalšie typy súborov.

Spoločnosť ďalej zverejnila aj architektúru, ako sú odosielané správy. Vývojári tretích strán v tomto prípade musia využívať existujúcu architektúru klient/server spoločnosti Meta, ktorá zvládne spracovať viac ako 100-miliárd správ denne. Ide ale o riešenie „plug-and-play“, teda z pohľadu vývojárov tretích strán, stačí sa im dopojiť do existujúceho riešenia.

interoperabilita whatsapp a messenger
Zdroj: Meta

Existuje ale aj alternatívne riešenie, no tretie strany budú musieť súhlasiť s dodatočnou ochranou, aby boli používatelia Meta v bezpečí pred spamom a podvodmi.

Meta v rámci tlačovej správy ale prízvukuje smerom k používateľom, že nie je schopnou riadne garantovať, čo robia ďalšie spoločnosti s dátami, ktoré tečú cez ich servery, hoci sa bude usilovať o to, aby obsah správ bol stále súkromný.

Spoločnosť rovnako uviedla, že čoskoro zverejní ďalšiu a podrobnejšiu dokumentáciu.

Integrácia konkurenčných aplikácií potrvá nejakú dobu

Rovnako treba uviesť, že zavádzanie tejto funkcie bude postupné.

„V prvom roku je požiadavka na textové správy 1:1 medzi jednotlivými používateľmi a zdieľanie obrázkov, hlasových správ, videí a iných pripojených súborov medzi jednotlivými koncovými používateľmi. V budúcnosti sa požiadavky rozšíria na skupinovú funkčnosť a volanie.“

Taktiež treba spomenúť, že poskytovatelia tretích strán budú musieť podpísať zmluvu s Meta alebo WhatsApp predtým, ako povolia interoperabilitu. Samotný proces schvaľovania partnerov zo strany spoločnosti môže trvať do troch mesiacov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre