Pozor, rozmáha sa staronový WhatsApp podvod. Doplatiť na to môže nielen vaša reputácie, ale aj peňaženky vašich priateľov

Online podvodníci sa vracajú k staronovému podvodu, prostredníctvom ktorých vedia získať prístup k vášmu účtu a následne vám narobiť problémy.

Zdroj: pixabay.com (B_A), úprava Vosveteit.sk

V populárnej aplikácii WhatsApp, ktorú využíva denne množstvo ľudí, sa objavil staronový podvod. O čo presne ide a ako sa pred ním chrániť, si dnes spolu priblížime s portálom makeuseof.com.

Pozor na tento WhatsApp podvod, vie vás vyjsť draho

O čo vlastne ide a ako podvod funguje?

Podvodník si vie najprv vytvoriť falošnú webovú stránku, ktorá vyzerá ako oficiálna služba WhatsApp Web, tá ale môže byť „sponzorovaná„, to znamená, že zaplatil za to, aby sa vám ukázala ako prvá vo výsledkoch vyhľadávania pred neplatenými výsledkami. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o stránku, ktorá umožňuje pristupovať k aplikácii WhatsApp cez webový prehliadač. V tomto prípade, keď si na webovom prehliadači vyhľadáte WhatsApp stránku, vie vám vyhodiť veľa falošných WWW webov, tie sa ale zobrazia nad skutočnou, a to kvôli tomu, že sú sponzorované. Inými slovami, podvodník si zaplatil peniaze za inzerciu stránky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po kliknutí na takýto web si obeť nemusí uvedomiť, že ide o falošnú stránku, keďže sú takmer identické, a ak stránke dôveruje, veľmi ľahko sa vie stať obeťou. 

Keď však používateľ klikne na sponzorovanú a teda falošnú webovú stránku, žiada sa po ňom, aby naskenoval QR kód. Ide o žiadosť, ktorú rovnako po ňom požaduje aj regulárny web, ale v tomto prípade ide o podvrh. Akonáhle tak urobí, podvodník získa úplný prístup k WhatsApp účtu obete. 

Potom začnú vypisovať vašim priateľom so žiadosťami o pomoc

Akonáhle má podvodník prístup k účtu obete, môže robiť to, čo sa mu zachce, čo to teda pre obeť môže mať katastrofálne následky. Útočníci najčastejšie začnú vypisovať vašim rodinným príslušníkom či kamarátom, aby im poslali peniaze. Dôvody vedia použiť rôzne, napríklad si vymyslia, že nemáte na nájomné a potrebujete, aby vám poslali peniaze. Častokrát im na to skočia, bez toho, aby si overili, či ide skutočne o danú osobu alebo sa za ňu len niekto vydáva. Veľa krát však rodinným príslušníkom ani len nenapadne možnosť, že by v skutočnosti nešlo o danú osobu.

Ako sa vyhnúť tomuto podvodu?

Určite buďte vždy obozretný a nič nepodceňujte. Využívajte len oficiálnu aplikáciu stiahnutú z oficiálnych obchodov ako je napríklad Google Play či App Store. Ak si však potrebujete používať WhatsApp Web, tak si vždy overte, na akej URL adrese ste, keď zadávate údaje či vypĺňate informácie.

Určite, ak dostanete nejakú správu, v ktorej vás niekto naliehavo žiada o peniaze alebo správa vyzerá tak, ako by ani od dotyčnej osoby nebola, pravdepodobne ide o podvod a radšej si to overte alebo na ňu vôbec nereagujte. No v žiadnom prípade neposielajte vaše peniaze, pravdepodobne by ste ich už nikdy neuvideli a už vôbec nie osoba, za ktorú sa podvodník vydával. Rovnako upozornite aj dotyčnú osobu a to iným spôsobom, že sa pravdepodobne stala obeťou podvodu a niekto sa za ňu vydáva.

Taktiež neklikajte na žiadne odkazy, ktoré sa nachádzajú v danej správe a to nikdy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre