Android zariadenia ukrývajú množstvo užitočných funkcií: Toto je 7 ďalších, o ktorých ste možno vôbec nevedeli

Android zariadenia ponúkajú množstvo užitočných funkcií, no veľa ich je "pochovaných" v nastaveniach.

android smartfon
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Androidy ponúkajú množstvo užitočných funkcií. Niektoré vám otvoria nové možnosti, iné zlepšia fungovanie smartfónu alebo výdrž batérie. Množstvo z nich určite poznáte aj vy, no stále existuje veľa možností, ktoré sú ukryté v nastaveniach smartfónu. 

Nedávno sme vám ponúkli 5 užitočných funkcií, ktoré by ste mali poznať, no ani zďaleka sme nespomenuli všetky, ktoré vám pomôžu v každodennom živote. Dnes vám ukážeme 7 ďalších, ktoré sa oplatí vyskúšať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

7 užitočných Android funkcií, ktoré sú dobre schované

História notifikácii 

Každý deň dostaneme množstvo notifikácií, či už ide o aktualizácie, upozornenia v hrách alebo správy od našich známych. Všetky notifikácie sa objavujú na hornej lište, no ak sa ponáhľame alebo nejakú prehliadneme, môžeme ich vymazať bez toho, aby sme si nejakú všimli. História notifikácií vám môže pomôcť pozrieť si upozornenie, ktoré ste si omylom vymazali.  

Pozrieť si notifikácie môže byť užitočné napríklad vtedy, ak vám niekto poslal správu a chceli by ste si ju prečítať ešte predtým ako ju otvoríte a musíte na ňu reagovať okamžite. Ak si chcete pozrieť históriu notifikácií, otvorte si nastavenia a v nich nájdite nastavenia upozornení. V nich by ste mali nájsť možnosť zobrazenia histórie notifikácií.

Ako si prečítať správy, ktoré niekto vymazal?
Zdroj: Vosveteit.sk

 

Upozorňujeme, že nie každé smartfóny majú možnosť histórie notifikácií. Ak by ste ju nevedeli nájsť, existujú aj aplikácie v Obchode Play, ktoré ponúkajú rovnaké funkcie. Tu si však dávajte pozor na to, aby ste si náhodou nestiahli do smartfónu nedôveryhodnú aplikáciu.  

Režim jednej ruky 

Hlavne počas predvianočného zhonu a nákupov častokrát chodievame domov s plnými rukami. Majitelia väčších smartfónov určite poznajú, že odpisovať niekomu jednou rukou je niekedy naozaj veľmi ťažké. Väčšina Android smartfónov však ponúka režim jednej ruky. Tento mód vám zmenší obrazovku tak, aby ste mali všetky dôležité funkcie na dosah jedného prstu.  

Otvorte si nastavenia a nájdite systémové nastavenia alebo možnosť ďalšie nastavenia. V novom okne nájdete režim ovládania jednou rukou. 

Ďalšie ukryté Android funkcie, ktoré by ste nemali prehliadať
Zdroj: Vosveteit.sk

Zdieľajte Wi-Fi heslo cez QR kód 

Ak vám príde návšteva, diktovať heslo zo zadnej strany routeru alebo čítať zo štítku nie je veľmi praktické. Vedeli ste však, že môžete všetkým dať heslo na Wi-Fi len cez QR kód? Otvorte si nastavenia Wi-Fi a kliknite na Wi-Fi, na ktorú ste pripojení. Smartfón vám buď vygeneruje QR kód priamo, alebo vás zavedie do nastavení, kde uvidíte možnosť vytvorenia QR kódu pre zdieľanie hesla.  

Ďalšie ukryté Android funkcie, ktoré by ste nemali prehliadať
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom stačí, nech si návšteva otvorí QR skener a oskenuje kód. Smartfón ich automaticky pripojí na vašu Wi-Fi jednoducho, rýchlo a pohodlne.  

Preložte si text 

S angličtinou sa stretávame na dennej báze a mnohí nejaké základy ovládajú, no čo iné jazyky? Android smartfóny ponúkajú aplikáciu Google Lens, cez ktorú si môžete preložiť akýkoľvek text do rodného jazyka. Stačí otvoriť aplikáciu, zvoliť možnosť preložiť a namieriť fotoaparát na text v cudzom jazyku.  

Ďalšie ukryté Android funkcie, ktoré by ste nemali prehliadať
Zdroj: Vosveteit.sk

Dinosauria hra prehliadača Chrome 

Ak používate prehliadač Chrome a vypadol vám niekedy internet, určite ste sa aj vy stretli so zábavnou dinosaurou hrou. Jej podstatou je vyhýbať sa prekážkam, s ktorými sa pixelovaný dinosaurus stretne. Problém je, že hra sa preruší v momente, akonáhle internetové pripojenie opäť nabehne. Mnohí tak ostali nešťastní, keď im Google Chrome prerušil vysoké skóre.  

Prehliadač Chrome však ponúka pre Android smartfóny samostatný widget s dinosaurou hrou. Stačí kliknúť na voľné miesto na obrazovke, zvoliť si možnosť widgety a nájsť v nich hru Dinosarus v Chrome.  

Ďalšie ukryté Android funkcie, ktoré by ste nemali prehliadať
Zdroj: Vosveteit.sk

Priznávame, tento widget produktivite dvakrát nepomôže, no môže vás zabaviť napríklad pri cestovaní.  

Smart Lock 

Téme zabezpečenia smartfónu sa venujeme na našom portáli často a vždy prízvukujeme, že mať nastavené heslo alebo uzamykací vzor na smartfóne je alfou a omegou bezpečnosti. Android smartfóny však ponúkajú aj možnosť Smart Lock, čo je v podstate smart uzamknutie. V praxi táto funkcia znamená, že si od vás nebude smartfón vyžadovať odomknutie heslom alebo vzorom, ak sa nachádzate na bezpečnom mieste.  

Touto funkciou si môžete pomôcť ak napríklad bývate sami, alebo nemáte podozrenie, že by sa člen rodiny pokúšal dostať do vášho smartfónu. Otvorte si nastavenia zabezpečenia a tam by ste mali vidieť možnosť smart lock. Kliknite na ňu a následne stačí len pridať bezpečné miesto. Táto funkcia pracuje s vašou polohou, nie sieťou, na ktorú ste pripojení.  

Android_funkcia smart lock

Nastavte si dátový limit 

Niekedy môže byť až znepokojivo jednoduché prečerpať niekoľko GB dát. Ak nemáte neobmedzený dátový plán, nastavenie limitu vás môže zachrániť pred prečerpaním dát ku koncu mesiaca. Ak máte napríklad 10 GB, môžete si nastaviť, aby vás smartfón upozornil keď miniete napríklad 8 GB. Zároveň máte možnosť nastaviť si, či vás smartfón len upozorní alebo vypne dáta úplne.  

Otvorte si nastavenia a nájdite možnosť spotreby dát. Tam ihneď uvidíte možnosť nastaviť si limit spotreby.  

Ďalšie ukryté Android funkcie, ktoré by ste nemali prehliadať
Zdroj: Vosveteit.sk

Po kliknutí na tieto nastavenia stačí zadať koľko GB máte k dispozícii, kedy sa vám dátový plán obnovuje a kedy chcete, aby vás smartfón upozornil.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre