Ambiciózna „stena“ z veterných turbín prejde testom ešte tento rok: Dostane sa obnoviteľná energia bližšie k našim domovom?

Airivia je systém vertikálnych veterných turbín, ktoré zapadnú do vybudovanej infraštruktúry.

Ambiciózna turbína Airivia prejde testom už tento rok.
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Návrhár menom Joe Doucet ešte v roku 2021 predstavil zaujímavý koncept pre stenu, ktorá dokáže generovať energiu. Tento koncept vyšperkoval do technológie Airivia, modulárnej veternej turbíny, ktorá sa môže inštalovať na mestskú infraštruktúru.  

Myšlienka spred troch rokov znela, že sa vybuduje 25 vertikálnych navzájom prepojených turbín, ktoré by boli pripojené ku generátoru a dokázali by vytvoriť 10 kilowattov elektrickej energie. Viacerí odborníci však poukázali na to, že hoci ide o veľmi zaujímavú cifru, výsledok sa bude pohybovať v nižších číslach. Namiesto dennej produkcie 240 kWh by mohli vertikálne turbíny vyprodukovať „len“ 84 kWh, no aj toto číslo mohlo byť podľa názoru odborníkov vysoké.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koncept sa za roky transformoval

Ako informuje portál New Atlas, od roku 2021 sa na koncepte týchto turbín usilovne pracovalo a Doucet prišiel s novým špirálovitým dizajnom. Zároveň sa objavujú informácie o tom, že vertikálne turbíny Airivia prejdú v druhej polovici tohto roku spotrebiteľskými testami.  

Každá jednotka sa skladá z ôsmich turbín, ktoré ročne môžu vyprodukovať okolo 2 200 kWh energie. To nie je veľké číslo, no turbíny by mohli ľuďom pomôcť šetriť na energiách. Analýzy ukazujú, že ak by chcela priemerná americká domácnosť využívať 100% energie vyrobenej systémom Airivia, potrebovala by 5 jednotiek.  

Rovnomenná spoločnosť ale vysvetľuje, že niekoľko jednotiek by sa dalo jednoducho prepojiť pozdĺž diaľnic alebo na univerzitných kampusoch. Rovnako sa môžu využiť v prípade väčších miest, akými sú letiská alebo prístavy.  

“Airivia predstavuje modulárny, škálovateľný a smart veterný systém, ktorý sa skladá z niekoľkých vertikálnych veterných turbín s moderným rámom. Dizajn turbín hrá dôležitú úlohu pri adaptovaní technológie, keďže ladí s modernou architektúrou a infraštruktúrou mestských a prímestských oblastí. Našim cieľom je priniesť čistú energiu bližšie k miestam, kde pracujeme a žijeme,” vyjadril sa Doucet v príspevku na platforme LinkedIn.  

Budúcnosť Airivia

Momentálne sa spoločnosť nachádza vo fáze vývoja prototypu. Ako sme už ale spomenuli na začiatku, tento rok chce začať s testami turbín Airivia. Ak testy naplnia očakávania, spoločnosť predpokladá, že otvorí objednávky v roku 2025. Spoločnosť nezdieľala žiadne čísla, no na stránke majú uvedené, že Airivia dokáže konkurovať iným domácim a zahraničným distribuovaným energetickým zdrojom. Otázkou ale ostáva, čo ukážu plánované testy.  

Vo sfére obnoviteľnej energie zaujme aj koncept batérie BaroMar, ktorá by mohla pomôcť svetu prejsť na čistú a obnoviteľnú energiu. Obnoviteľné zdroje, ako napríklad aj veterná energia, neprinášajú konštantné výsledky. Koľko energie vygenerujú závisí hlavne od počasia. Veľké batérie nám môžu poskytnúť možnosť, ako uložiť energiu získanú v lepšie dni a s ňou zásobovať domácnosti počas slabších dní. Viac o batérií BaroMar sa dočítate v tomto článku. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre