Test kombinovanej vakcíny proti chrípke a COVID-19 dopadol nad očakávania dobre, hlási Moderna
Moderna práve prešla treťou fázou testov kombinovanej vakcíny proti chrípkovým vírusom a SARS-CoV-2. Hlásia úspech.
Farmaceutická spoločnosť Moderna informuje o výsledkoch tretej fázy testovania spoločnej vakcíny proti chrípke a COVID-19. Z výsledkov vyplýva, že nová vakcína vyvoláva silnejšiu imunitnú odpoveď proti chrípkovému vírusu a SARS-CoV-2, než licencované vakcíny proti konkrétnym chorobám.
Silnejšia imunitná odpoveď sa dostavila u pacientov vo veku 50 rokov a vyššie, pričom ľudia vo veku 65 a viac vykazovali aj lepšiu ochranu proti chrípke. Tretia fáza testovania novej spoločnej vakcíny splnila svoje primárne ciele a prekonala vakcíny, ktoré sa používajú na očkovanie len pred jedným ochorením.
Pohodlnejšia voľba pre pacientov
Ako vysvetľujú výskumníci, kombinované vakcíny majú potenciál znížiť dopad respiračných ochorení na telo človeka a zároveň záujemcom ponúkajú oveľa pohodlnejšie možnosti očkovania. Veria, že týmto zjednodušením očkovacieho procesu viac ľudí zváži možnosť očkovania proti sezónnym ochoreniam.
“Moderna je jedinou spoločnosťou s pozitívnymi výsledkami v tretej fáze testovania kombinovanej vakcíny proti chrípke a COVID-19. Na základe týchto testov pokračujeme v adresovaní zatiaľ nesplnených medicínskych potrieb,” vyjadril sa Stéphane Bancel, CEO Moderny.
Nová kombinovaná vakcína nesie označenie mRNA-1083 a obsahuje komponenty vakcíny mRNA-1010, kandidáta na očkovanie proti sezónnej chrípke a mRNA-1283, kandidáta na očkovanie novej generácie proti ochoreniu COVID-19. Tretia fáza testov mala za úlohu otestovať bezpečnosť, reaktogenicitu a imunogenicitu vakcíny mRNA-1083. Fáza sa skladala z dvoch nezávislých skupín, ktoré sa skladali z približne 4-tisíc dospelých jedincov. Jedna skupina sa skladala s ľudí vo veku 65+ a druhá sa skladala z ľudí vo veku od 50 do 64 rokov.
Lepšia ako samostatné vakcíny
Kombinovaná vakcína vyvolala výrazne vyššiu imunitnú reakciu voči trom kmeňom chrípkového vírusu, H1N1, H3N2 a B/Victoria. Zároveň výskumníci pozorovali aj vyššiu imunitnú reakciu voči vírusu SARS-CoV-2.
Neprehliadni
Moderna otestovala efektivitu vakcíny aj proti kmeňu chrípkového vírusu B/Yamagata. Tento vírus ale zmizol z cirkulácie. Svetová zdravotnícka organizácia WHO preto odporúčala, aby vakcíny proti chrípke na rok 2024/2025 neobsahovali tento kmeň vírusu.
Výskumníci pozorovali aj to, že vakcína mRNA-1083 je mimoriadne bezpečná a má rovnako vysokú tolerovateľnosť. Objavili sa nejaké nepriaznivé vedľajšie účinky, no tie sa držali v rámci stupňa vážnosti na 1 až 2, čo je konzistentné s ďalšími certifikovanými vakcínami. Najčastejšie sa vyskytujúcimi vedľajšími účinkami bola bolesť na mieste vpichu, únava, bolesť hlavy a bolesť svalov.
Spoločnosť Moderna odprezentuje výsledky tretej fázy testovania vakcíny mRNA-1083 na nadchádzajúcej zdravotníckej konferencií. Rovnako spoločnosť pošle výsledky testov na publikáciu. V nadchádzajúcich krokoch spoločnosť Moderna začne rozhovory s regulátormi a v spolupráci sa dohodnú na ďalších krokoch. Začiatkom tohto roka sa objavila aj štúdia, podľa ktorej sa môžeme chrípky zbaviť raz a navždy. Výskumníci objavili spôsob, ako vírusy a baktérie začínajú infekciu a nová metóda, ktorú popisujeme v tomto článku, vysvetľuje, ako môžeme zabrániť vírusu infikovať človeka, prípadne zabrániť jeho úniku, teda šíreniu choroby zo živočícha na živočícha. Hoci vedcov čaká ešte dlhá cesta, v budúcnosti by sme mohli žiť vo svete bez chrípky.
Komentáre