Ambiciózny projekt podmorskej batérie sa rozbieha: Pomôže BaroMar svetu prejsť na obnoviteľnú energiu?

Spoločnosť BaroMar sa spojila so spoločnosťou Jacobs a momentálne plánujú postaviť prvý koncept ich batérie.

Spoločnosť BaroMar sa posúva v koncepte podmorskej batérie a momentálne plánuje postavenie prvého konceptu.
Zdroj: Unsplash (Cristian Palmer), Pixabay (michaljamro), Úprava: Vosveteit.sk

Momentálne sa nachádzame uprostred globálneho otepľovania a experti varujú, že si už nemôžeme dovoliť, aby sa situácia zhoršovala. Svet preto hľadá spôsob, ako sa odpútať od fosílnych palív a obnoviteľné zdroje, ako napríklad solárna alebo veterná energia, sa zdajú byť čoraz lepším riešením.  

Problémom s týmito zdrojmi energie je, že nie sú úplne konzistentné. Ak chceme energiu z obnoviteľných zdrojov používať konzistentne, potom musíme nájsť spôsob, ako ju uskladniť. Jedno z riešení predstavuje jedinečná batéria od spoločnosti BaroMar. Ide o batériu typu CAES (Compressed Air Energy Storage), ktorá by bola umiestnená na dne mora a využívala by vzduch na uskladnenie energie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V podstate ide o veľké, primitívne betónovo-oceľové nádrže, ktoré majú na vrchu klietky plné skál. Tieto skaly udržia nádrž potopenú v hĺbkach od 200 do 700 metrov. Nádrže majú niekoľko priepustných ventilov a na začiatku sú plné morskej vody. Tieto nádrže sa nachádzajú neďaleko solárnej alebo veternej elektrárne. Ak elektráreň vyrobí prebytok energie, tá sa dostáva cez kompresor do nádrží ako vzduch.  

Keď potrebujeme energiu naspäť, vzduch sa dostáva cez hadicu naspäť do systému poháňajúceho generátor.  

BaroMar nedávno zvolila spoločnosť Jacobs, aby vyvinula prvý dizajn nádrže CAES. Tá by sa mala nachádzať neďaleko pobrežia Cypru.  

“Náš projekt si vyžaduje mimoriadne detailné merania a odhady zrealizovateľnosti. Zároveň potrebujeme povolenia pre inštaláciu nádrže a pre použitie rôzneho mechanického a elektrického vybavenia,” tvrdí viceprezident spoločnosti Jacobs, Fiachra Ó Cléirigh.  

Ambiciózny projekt

Pilotný projekt predstavuje 4 MWh batériu CAES a predstavuje krok správnym smerom pri prechode na obnoviteľné zdroje energie. 

Podobným konceptom je aj piesková batéria, na ktorej pracuje spoločnosť Polar Night Energy. Koncept pieskovej batérie sa považuje za mimoriadne atraktívny kvôli jeho nízkej cene a schopnosti uskladňovať energiu. Keď veterné turbíny a solárne panely vyprodukujú elektrinu, tá sa uloží vo forme tepla do pieskovej batérie na neskoršie použitie. Piesok uchováva energiu pri teplotách okolo 500 stupňov Celzia. Následne sa táto energia používa na vyhrievanie domov alebo iných budov.    

Čo sa novej podmorskej batérie týka, tlak vody v tomto prípade pomôže udržať batériu v jednom kuse, pričom batéria nemusí byť špeciálne spevnená na to, aby dokázala prechovávať obrovský tlak tak, ako funguje na súši, informuje News Atlas. Prototyp batérie na Cypre smeruje k efektivite okolo 70%, čo je približne rovnaké ako momentálne najväčšia CAES batéria na svete, ktorá sa nachádza v severnej Číne.  

Otázkou ostáva, ako projekt dopadne. Podmorská batéria spoločnosti BaroMar má vydržať 20 rokov pod morom, čo je z konštrukčného hľadiska obrovská výzva. BaroMar CAES batéria však môže priniesť oveľa lacnejšie uskladnenie energie získanej z obnoviteľných zdrojov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre