Kolosálna „vertikálna turbína“ mení tvár veterných elektrární: Vyrobiť môže doteraz nevidené množstvo energie

Koncept World Wide Wind prináša úplne nový princíp veterných turbín. Kedy sa dostane do praxe?

World Wide Wind prináša revolúciu v odbere veternej energie
Zdroj: World Wide Wind

Projekt z Nórska má diametrálne odlišnú predstavu o tom, ako by mala veterná turbína vyzerať. Ich jedinečný koncept nazvaný World Wide Wind predstavuje vertikálnu veternú turbínu nadnášajúcu sa na vodnej hladine. Turbína má mať dve sady čepelí, ktoré sa budú točiť opačným smerom a prinesú až dvojnásobné množstvo energie, než najväčšie tradičné turbíny sveta, informuje portál New Atlas.

Preniesť takzvané „veterné farmy“ na morskú hladinu je šikovný spôsob, ako ich urobiť nenápadnejšie. Zároveň sa otvára celá rada nových možností, no čím je oceán hlbší, tým menej praktické sú tradičné, horizontálne turbíny HAWT (pozn. redakcie: Horizontal-axis wind turines). Turbína totiž potrebuje k správnemu chodu množstvo ťažkých komponentov, napríklad motory, prevodovku, generátor a samozrejme obrovské čepele. Všetky tieto komponenty sú lokalizované na vrchu dlhej tyče a vybalansovať ich je úloha, ktorá za tú námahu nestojí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa názoru mnohých inžinierov by sa tento problém dal ľahko obísť vertikálnymi veternými turbínami. Ich čepele sa nachádzajú po bokoch dlhej tyče a smerujú dohora. Všetky ťažké komponenty by sa nachádzali naspodku štruktúry, teda celá turbína by bola vybalansovaná. Ďalšou výhodou je to, že by dokázali zužitkovať vietor fúkajúci zo všetkých smerov.

Ak sa však na turbíny pozrieme individuálne, jedna vertikálna turbína vyprodukuje menej energie ako tradičná horizontálna. Ich výhodou je však to, že ich možno uložiť tesnejšie pri sebe, teda dokopy vyprodukujú viac energie, než veterná farma s horizontálnymi turbínami.

Masívna konštrukcia

Koncept World Wide Wind však myšlienku vertikálnej turbíny posúva ešte o niečo ďalej. Ich zariadenie sa dá škálovať, teda podľa potreby môže byť buď väčšie alebo menšie. Zároveň ho navrhli špecificky na uplatnenie mimo súše a namiesto jednej sady čepelí pridali rovno dve. Jedna sada čepelí sa má točiť jedným smerom, zatiaľ čo tá druhá sa točí opačne.

World Wide Wind prináša revolúciu v odbere veternej energie
Zdroj: World Wide Wind

Jedna sada sa pripája na rotor, zatiaľ čo tá druhá na stator – nepohyblivú súčasť elektromotora alebo generátora. Vďaka tomuto systému by mohli dosiahnuť až dvojnásobok relatívnej rýchlosti rotácie, čím by navýšili vyrobenú elektrickú energiu.

Najťažšie časti, ktoré si vyžadujú najčastejšiu údržbu, sa nachádzajú na spodku turbíny pod bójou. Koncept World Wide Wind ale nemá sedieť vo vertikálnej polohe. Turbíny sa budú nakláňať spolu s vetrom. To im umožní odolať nárazovým silným vetrom a vibráciám.

World Wide Wind prináša revolúciu v odbere veternej energie
Zdroj: World Wide Wind

Čo sa týka ich rozmerov, táto veterná turbína dosiahne naozaj masívne rozmery. Spoločnosť tvrdí, že jedna veža by mohla dosiahnuť až 400 m na výšku, pričom by mala kapacitu až 40-megawattov energie. Spoločnosť tvrdí, že prvú menšiu turbínu by sme v prevádzke mohli vidieť už v roku 2026. Obrovský 400-metrový kolos by následne uzrel svetlo sveta v roku 2029.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre