Solárna energia priamo z vesmíru: Je toto cesta k neobmedzenej a čistej energii?

Európska vesmírna agentúra vyvíja koncept vesmírnych solárnych panelov. Máme ich na dosah ruky?

Solárna energia priamo z vesmíru nám môže poskytnúť prístup k množstvu čistej energie
Zdroj: ESA

Aj napriek pokrokom v oblasti generovania solárnej energie bude mať tento spôsob získavania čistej energie stále svoje obmedzenia. Solárne panely fungujú len počas dňa a aj to so značným obmedzením, pretože naša atmosféra pohltí väčšinu slnečného žiarenia.

Európska vesmírna agentúra môže mať riešenie. Momentálne pracujú na koncepte solárnych panelov, ktoré by zbierali energiu na obežnej dráhe Zeme. Tam slnko žiari 11-krát jasnejšie, než na území Európy. Zozbieranú energiu by následne vysielali späť na Zem. Tieto špeciálne štruktúry by boli nielen najväčšími konštrukciami vo vesmíre, no k Slnku by dokázali byť otočené 24/7. Vďaka tomu by ľudstvo získalo prístup k maximálnemu množstvu solárnej energie, aké nám podmienky dovoľujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Potenciál pre výrobu udržateľnej a čistej energie je vysoký. Takéto solárne satelity by boli mimoriadne flexibilné a dokázali by sme ich zakomponovať do elektrických sietí na planéte,“ vyjadril sa inžinier z Európskej vesmírnej agentúry, Advenit Makaya.

Solárne panely vo vesmíre môžu nájsť svoje využitie najskôr ako zdroje energie pre rovery na Mesiaci, alebo na Marse. Tieto zariadenia si vyžadujú relatívne malé množstvo energie. So solárnymi panelmi na obežnej dráhe našej družice získajú rovery energiu udržujúcu ich pri živote počas dlhej lunárnej noci. Do budúcna by mohli byť vesmírne solárne panely spôsob, ako dodávať energiu do staníc na povrchu Mesiaca.

Dlhá cesta k vesmírnej solárnej energii

Myšlienka solárnej energie pochádzajúcej priamo z vesmíru sa objavila už pred sto rokmi. Navrhol ju ruský raketový inžinier, Konstantin Tsiolkovsky, no vtedy bola jeho myšlienka považovaná za čisté sci-fi. Koncom 60. a začiatkom 70. rokov sa objavili prvé koncepty a v súčasnej dobe už máme tento nápad prakticky na dosah ruky.

„Každý hovorí o ťažbe zdrojov na povrchu Mesiaca, či asteroidov. Ak sa na to pozrieme realistickejšie, solárna energia bude s najväčšou pravdepodobnosťou prvý zdroj, ktorý si z vesmíru prinesieme,“ vysvetľuje Makaya.

Hoci vedci z vesmírnej agentúry tvrdia, že teraz je ten správny čas aby sme potlačili kľúčové technológie pre budúcnosť ľudstva, k vesmírnym solárnym panelom vedie ešte dlhá cesta. Ľudstvo najprv musí prísť na spôsob, ako vyrobiť a dostať do vesmíru pomerne veľké štruktúry. Zároveň musíme nájsť spôsob, ako efektívne preniesť energiu zo satelitov späť na Zem. Vedci taktiež musia nájsť spôsob, ako solárnu energiu transformovať na médium, ktoré by sme mohli vysielať späť na Zem bez toho, aby sa väčšina energie po ceste stratila.

Ak ale prídeme na spôsob, ako sa so všetkými prekážkami vysporiadať, získali by sme prístup k nepretržitej solárnej energií. Spôsob bezdrôtového prenosu energie, ktorý je pre tento projekt kľúčový, by zároveň umožnil posielať energiu zo satelitov tam, kde je potrebná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre