AKTUÁLNE: Pozor, rozmohli sa krádeže Facebook a Instagram účtov! Takto prebieha tento nový podvod!

Najnovší útok, ktorého cieľom je ukradnúť účet používateľom na sociálnych sieťach, prebieha pomerne rafinovane. Na toto si dajte pozor!

Facebook upozornenie hacker
Zdroj: Vosveteit.sk

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako získať výhodu na úkor nič netušiacich obetí. Len pár dní dozadu sme upozorňovali na rozsiahlu kampaň podvodníkov, ktorí sa pomocou falošných SMS správ chceli dostať k údajom z bankových kariet, aby nám mohli vybieliť účet. No to nie je jediný typ podvodu, ktorým nás chcú útočníci oklamať. Stretnúť sme sa mohli aj s podvodnými súťažami alebo falošnými hovormi. No zdá sa, že podvodníci prišli na nový trik, ako nám môžu znepríjemniť život, upozorňuje polícia prostredníctvom Facebooku.

Muži zákona najnovšie upozorňujú na to, že podvodníci sa snažia ukradnúť používateľom na sociálnych sieťach účty. Ak tak spravia, tak ho môžu zneužiť, napríklad na šírenie dezinformácií alebo môžu z neho vytiahnuť citlivé informácie. No tých možností, čo s ním môžu neskôr robiť, je oveľa viac. Ako ale tento podvod prebieha?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Neoklame vás cudzí účet, ale kamarát!“

Celý podvod prebieha pomerne rafinovane, hovoria policajti. Útočníkovi stačí získať prístup do účtu používateľa, a následne sa rozbehne celý kolotoč.

„Neoklame vás cudzí účet, ale kamarát! Nový podvod je mimoriadne rafinovaný.“, hovoria policajti. „V skutočnosti vám nepíše on, ale niekto, komu ukradli účet tak, ako sa teraz budú snažiť vám.“, dopĺňajú muži zákona.

Podvodník v ďalšom kroku vypisuje priateľom pôvodného vlastníka profilu s tým, že chce napríklad, aby ste ho podporili v nejakej súťaží. Vy si následne poviete, „veď prečo nie, je to kamarát!“.  Útočník vás potom  požiada, aby ste mu preposlal URL adresu, ktorá vám príde cez SMS za pár sekúnd. Ak to ale spravíte bez rozmyslu, tak sa stanete obeťou podvodu. V skutočnosti nejde o žiadne hlasovanie, podvodník len požiadal o obnovenie hesla k vášmu účtu a ako mu odošlete link zo správy, ktorý vám prišiel, tak mu prakticky otvoríte dvere do vášho účtu.

„Čo spravil? Cez prihlasovanie na Instagrame zadal, že ste zabudli heslo. Vymyslieť nové si môžete cez tú www adresu v SMSke, ktorú od vás pýta.“, vysvetľujú policajti.

Ako získa prístup k vášmu profilu, tak bude obťažovať následne vašich priateľov a celý kolotoč podvodu začne znovu.

Čo by ste mali spraviť, keď vám príde obdobná správa?

V prvom rade by ste nemali spanikáriť. Najlepšie, čo môžete spraviť je, že kontaktujete danú osobu prostredníctvom telefonického rozhovoru, ktorá vám píše, a poviete jej, čo sa deje. Obeť následne musí požiadať Facebook o obnovenie prístupu k účtu. Postup, ako na to, sme vám priniesli v tomto návode vrátane tipov, ako si môžete zabezpečiť účet pred prípadným hacknutím.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre