BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Prišla vám táto SMS správa? Pozor, nie je z banky, hoci na prvý pohľad vyzerá, že áno!

Znova sa rozmáha známy podvod, ktorého cieľom je získať platobné údaje z bankových kariet ľudí. Ak vám prišla takáto SMS správa, ignorujte ju!

V posledných mesiacoch sa na internete roztrhlo vrece s podvodmi. Sociálne siete zaplavili falošné súťaže a do našich e-mailových schránok chodia podvodné správy. No čoraz častejšie sa môžeme stretnúť aj s falošnými SMS správami. Bolo tomu tak aj nedávno, kedy sme upozorňovali na SMS, v ktorých útočník tvrdil, že vám nemohol byť doručený balík a pre jeho opätovné doručenie je potrebné uhradiť poštovné.

Neubehol riadne ani týždeň a dnes tu máme ďalší podobný podvod, no tentokrát útočník zmenil príbeh, upozorňuje polícia SR prostredníctvom sociálnej siete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, táto SMS nie je z vašej banky!

Najnovšie telefóny Slovákov zaplavujú podvodné SMS správy, v ktorých útočník tvrdí, že sa niekto cudzí pokúsil prihlásiť do vášho bankové účtu. Spolu so správou internetový podvodník posiela aj odkaz na webovú stránku, ktorá vyzerá ako oficiálna stránka banky. V skutočnosti ide ale o podvrh.

„VÚB: došlo k pokusu o prihlásenie do vášho účtu, ak nepoznáte prihlásenie, postupujte podľa krokov na zabezpečenie vášho účtu https:// vub-sk-cc“, píše sa v podvodnej správe.

Ako používateľ klikne na URL v správe, tak sa dostane na stránku, ktorá vyzerá ako webová stránka banky, no v skutočnosti ide o podvrh, vysvetľuje polícia. Cieľom útočníka je získať citlivé informácie z bankomatovej karty, aby mohol zrealizovať platbu vo svoj prospech.

„Phishingovým podvodom sa na Slovensku náramne darí. Ak kliknete na odkaz v tejto SMS-ke, zobrazí sa vám falošná stránka banky, ktorá sa bude od vás snažiť dostať údaje z vašej karty. Ak tak spravíte, prídete o peniaze.“, prízvukujú muži zákona.

Policajti v príspevku hovoria, že banky takto s klientami nekomunikujú. Ďalej zdôrazňujú, že ak ste sa stali obeťou podvodu, tak máte okamžite kontaktovať svoju banku, aby zablokovala platobnú kartu. Následne máte ísť na políciu a podať trestné oznámenie.

„Ak ste na tento podvod naleteli a z karty vám boli stiahnuté peniaze, okamžite volajte do banky, aby vám zablokovala kartu a bežte na políciu podať trestné oznámenie.“

Dovoľte nám uviesť, že keď ste vyplnili údaje z karty, ale nedošlo k okamžitému strhnutiu peňazí, tak to neberte na ľahkú váhu. V tomto prípade je potrebné rovnako kontaktovať banku, aby zablokovať kartu. Následne vám banka vydá novú.

Podvodné správy majú niekoľko spoločných menovateľov

Vo väčšine prípadov podvody na internete sa snažia vo vás vyvolať pocit naliehavosti, aby ste okamžite reagovali. Najčastejšie v tele správy je vložený URL odkaz, ktorý na prvý pohľad vyzerá, ako oficiálna internetová stránka inštitúcie, za ktorú sa útočník vydáva. Rovnako treba prízvukovať, že internetoví podvodníci sú schopní vytvoriť takmer identickú kópiu stránky inštitúcie, preto si je potrebné vždy kontrolovať aj názov URL adresy, na ktorú vás odkaz presmeroval, či nie je v nej napríklad preklep. Cieľom týchto útokov je získať citlivé informácie, ktoré útočník môže neskôr zneužiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close