AKTUÁLNE: Stačilo pár dní. Do podvodnej súťaže sa zapojilo už takmer 4-tisíc Slovákov. Pozor, aby vám nevybielili účet!

Niektoré súťaže znejú až príliš skvelo, aby boli pravdivé.

Facebook upozornenie hacker
Zdroj: Vosveteit.sk

Približne dva týždne dozadu sme vás upozorňovali na masívnu súťaž na Facebooku, ktorú usporiadala stránka „Autičkáreň“. Aby sme boli presní, nešlo o jednu súťaž, ale hneď o tri! V každej ste mohli vyhrať auto výmenou za to, že ste do komentára napísali „HOTOVO“ a označili ste stránku, že sa vám páči. Ak sa pýtate na to, ako dopadli výsledky súťaže, tak administrátor podvodnej stránky vymazal všetky príspevky a znova vytvoril ďalšiu súťaž, kde sa opäť hrá o automobil Škoda.

Autickaren podvodna sutaz
Zdroj: Printscreen (Facebook stránka Autičkári), ukradnutá fotografia z profilu Autoprofit Galanta

Tisíce Slovákov veselo súťaži o neexistujúce bicykle

No súťaž vyššie nie je jediná, pri ktorej sa môžete popáliť. Dovoľte nám, dať vám do pozornosti ďalšiu súťaž, do ktorej sa zapojilo do dnešného dňa takmer 4-tisíc Slovákov. Ide konkrétne o súťaž, v ktorej môžete vyhrať luxusné bicykle.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa pýtate na pravidlá, tak tie sú jednoduché. Stačí dať do komentára „ďakujem“ a následne je potrebné počkať, či vás vylosujú. Znie to až dokonalo jednoducho! Šanca na výhru je pomerne vysoká, obchod totiž tvrdí, že rozdáva 480 bicyklov. Ak sa pýtate na dôvod prečo, tak stránka E-Bike vysvetľuje, že sú na nich „malé škrabance“ a „malé poškodenia“, inak fungujú perfektne.

Samotný organizátor v jednom z príspevkov naznačil, ako celý podvod prebieha. Modus operandi útoku je, že ako používateľ napíše komentár, tak vám príde správou internetová stránka, aby ste potvrdili svoju účasť v súťaži. Následne, je potrebné overiť svoju registráciu, no kvôli adrese doručenia, budete musieť vložiť údaje, ktoré vôbec nesúvisia s doručením výhry.

„Vitajte v našej súťaži. Zdieľajte náš príspevok na svojom profile a zaregistrujte sa, aby ste potvrdili svoju účasť (tlačidlo „Registrovať“ v hornej časti tejto stránky). Ak prejdete registráciou/overením, budeme vás kontaktovať ohľadom doručenia,..“, píše podvodník v jednom z príspevkov, kde vysvetľuje súťažiacemu pravidlá.

Problém, kedy sa môžete popáliť, nastáva pri overení účtu. Dôvodom je, že útočník od vás pýta informácie z bankovej karty, ktoré ak vložíte do stránky, tak ich prakticky odovzdáte podvodníkovi. Tieto údaje totiž neslúžia na overenie vašej identity či adresy, ale aby útočník mohol zrealizovať platbu a vybieliť vám bankový účet.

podvodna sitaz ebike 4000 tisic sutaziacich
Zdroj: Printscreen podvodnej súťaže

Ako môžete rozpoznať, že ide o podvodnú súťaž?

Nie každá súťaž, ktorú vidíte na internete, je automaticky podvod. No tie falošné majú viacero spoločných menovateľov. Prvá vec, ktorá by vám mala udrieť do očí, sú pravidlá. Znejú až príliš jednoducho a výhra je bombastická? Mali by ste potom určite spozornieť. Pozrite sa následne na samotnú stránku. Kedy vznikla? Má stránka zverejnené kontaktné informácie? Aké má stránka zverejnené príspevky? Nie sú fotky ukradnuté z iných stránok? Pozreli ste sa na komentáre, čo hovoria iní používatelia v príspevkoch?  Aké údaje od vás žiada organizátor súťaže? V neposlednom rade si skontrolujte, či stránka je oficiálnou stránkou organizácie, za ktorú sa vydáva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre