AKTUÁLNE: Pozor, policajti upozorňujú na staronový podvod. Ak vám príde táto správa, nič nepotvrdzujte!

Útočníci oprášili starý podvod, ktorému Slováci čelili pár rokov dozadu.

Aktualna tema_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na náš úkor. Len pár dní dozadu sme upozorňovali na podvodné e-maily, v ktorých sa útočníci vydávali za mobilných operátorov. Obetiam útoku tvrdili, že im bol strhnutý poplatok za mobilné služby omylom dvakrát, a že si môžu nárokovať vrátanie peňazí. Spomenúť si ale môžeme aj na falošné pokuty, ktoré nedávno zaplavili schránky Slovákov.

No nemenej časté sú aj podvody prostredníctvom SMS správ, kedy sa útočníci vydávajú za rôzne inštitúcie, ako sú napríklad doručovateľské spoločnosti, kedy od obetí žiadajú uhradenie poštovného.  V minulosti sme sa mohli stretnúť aj so správami, v ktorých útočník tvrdil, že vám odchádzajú z účtu peniaze, a aby ste to zastavili, tak je potrebné sa prihlásiť do internet bankingu a stornovať ich. Ale URL adresa banky v správe viedla na falošnú stránku, ktorá síce vyzerala ako webová stránka banky, no išlo o web, za ktorým stál útočník.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor na tento rozmáhajúci sa podvod

Teraz sa zdá, že útočníci zmenili taktiku. Najnovšie muži zákona hlásia staronový podvod, s ktorým sme sa mohli stretnúť niekoľko rokov dozadu. Celý útok prebieha pomerne jednoducho. Príde vám správa, často aj od vášho priateľa, ktorý vám hovorí, že ste vyhrali peniaze alebo inú cennú výhru a všetko čo stačí spraviť je, aby ste odoslali SMS na číslo 8869. Následne vám príde potvrdzovací kód, ktorý máte poslať priateľovi. Útočník pritom tvrdí, že kód slúži na overenie adresy, bez čoho by vám kuriér neodovzdal výhru.

„Dostali sme podnet, že vám píšu neznámi ľudia a často dokonca aj vaši priatelia s tým, aby ste potvrdili prevzatie peňažnej i nepeňažnej výhry zo súťaže na Facebooku. Peniaze alebo cenu vám kuriér vraj odovzdá až vtedy, keď pošlete SMS na 8869 a dotyčnému odošlete potvrdzovací kód.“, hovoria muži zákona.

„POLÍCIA VARUJE: ČÍSLO 8869 NESLÚŽI NA POTVRDZOVANIE VÝHRY“

Policajti na sociálnej sieti vysvetľujú, že podvodníci túto taktiku využívajú na zakúpenie rôznych online služieb, pričom kód, ktorým máte verifikovať svoju adresu, im slúži na potvrdenie platby. Inými slovami, ako odovzdáte útočníkovi potvrdzovací kód, tak vám vybieli bankový účet.

„Podvodníci túto taktiku využívajú na zakúpenie rôznych online služieb, pričom potvrdzovací kód im slúži na zrealizovanie platby. Ak vám píšu vaši priatelia, je možné, že podvodu naleteli alebo im niekto ukradol účet.“

Ak obdržíte takúto správu, tak v ideálnom prípade by ste ju mali nahlásiť ako spam a nereagovať na ňu. Ak vám prišla od vášho známeho, tak ho upozornite pomocou telefonického hovoru na to, že sa stal obeťou podvodníkov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre