AKTUÁLNE: Pozor, ak vám prišiel takýto e-mail od mobilného operátora, ide o podvod!

Schránky Slovákov zaplavujú podvodné e-mailové správy akože od mobilných operátorov.

aktualna tema peniaze
Zdroj: unsplash.com (Ibrahim Boran), úprava Vosveteit.sk

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich obetí. Pár kliknutí alebo neprečítanie si riadne toho, kto je odosielateľ správy, vás môže vyjsť draho.

Nedávno sme upozorňovali napríklad na falošné pokuty od rôznych organizácií, ktoré zaplavili e-mailové schránky Slovákov. Prípadne sme poukázali na podvodné hovory v mene NBS alebo iných finančných inštitúcií, ktoré ponúkali refinancovanie úveru či iné podobné služby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podvody na internete môžu mať rôznu podobu. Dnes by sme vás chceli upozorniť na phishingovú kampaň, ktorej cieľom sú zákazníci mobilného operátora Orange. No druhým dychom treba doplniť, že s týmto podvodom sa môžu stretnúť aj zákazníci iných operátorov.

Pozor, na tento e-mail neodpovedajte!

Orange najnovšie na sociálnej sieti hlási, že eviduje zvýšenú aktivitu podvodníkov, ktorí sa vydávajú za ich spoločnosť. V falošnej správe sa píše, že máte preplatok na službách a môžete si ho nárokovať. Útočník tvrdí, že vám bola fakturovaná služba dvakrát za obdobie od 06.04.2023 až 7.05.2023. Následne vás vyzýva, aby ste na stránke operátora vyplnili údaje, kam majú zaslať preplatok.

No v skutočnosti nejde o webovú stránku operátora, na ktorú odkazuje podvodný e-mail. Rovnako treba povedať, že útočník žiada vyplnenie informácií z platobnej karty a nie číslo účtu, aby vám vrátil finančné prostriedky. Ako tieto údaje vyplníte, tak podvodníkovi nestojí nič v ceste, aby vám vybielil účet. Preto najlepšie, čo môžete spraviť, je nereagovať na e-mail a nahlásiť ho ako spam.

„Milí zákazníci, opäť sme zaznamenali podvodné e-maily v mene našej spoločnosti. E-maily nesprávne informujú o preplatku a ich účelom je získať údaje vašich platobných kariet. My od vás tieto údaje nikdy nežiadame. Na e-maily odporúčame nereagovať. Ďakujeme“, píše operátor v príspevku nižšie.

Záverom nám dovoľte prízvukovať, že útočník sa môže vydávať aj za iného operátora, a preto buďte obozretní. Vždy, keď obdržíte takýto e-mail, tak si rozkliknite adresu, z ktorej vám prišla správa. To vám pomôže identifikovať odosielateľa. Rovnako sledujte aj URL adresu stránky, na ktorú vás útočník posiela. Väčšinou je v nich drobný preklep.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre