Vypínate Wi-Fi router na noc? Robíte veľkú chybu! Môže to spôsobiť tieto problémy!

Pravidelné vypínanie Wi-Fi routera počas noci, môže spôsobiť viacero problémov, vysvetľuje šéf veľkej spoločnosti, ktorá poskytuje internetové služby.

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

V podstate každej domácnosti dnes nájdeme Wi-Fi router, pomocou ktorého sa pripájame k internetu. V ideálnom prípade router funguje ako má a nemáme problémy s internetom. No prax je v mnohých prípadoch odlišná. Chyby v sieti môže spôsobiť aj jeden zaužívaný zlozvyk, ktorým je pravidelné vypínanie routera na noc.

Vypnutím routera na noc neušetríme veľa

Väčšina ľudí vypína Wi-Fi router s cieľom, aby ušetrila peniaze na jeho prevádzke. Dáva to aj zmysel, keď z 24 hodín je router vypnutý, tak môžeme potenciálne ušetriť tretinu nákladov. Nedávno sme si ukázali, že úspora je minimálna. Ročné náklady na chod bežného routera sa pohybujú vo výške okolo 10€/rok. Paradoxom je, že zapínanie routera častokrát vyžaduje oveľa viac zdrojov, ako keby bežal neustále. Na konci dňa teda nemusíte ušetriť prakticky nič.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No vráťme sa späť k téme, prečo by sme nemali na noc vypínať router. Pre portál dailystar.com sa vyjadril Aman Bhatti, šéf skupiny Sky Broadband. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o významného poskytovateľa internetových služieb.

Bhatti vysvetlil, ako funguje bežná spoločnosť, ktorá poskytuje internetové služby. Uviedol, že si uvedomujú, že počas dňa ľudia potrebujú internet najčastejšie, zatiaľ čo v nočných hodinách ho využívajú striedmo. Práve preto, je pre nich noc ideálnym časom, kedy môžu sprístupniť softvérové aktualizácie pre smerovače a aktualizovať ich.

„Vieme, že naše smerovače sú počas dňa vystavené náročným úlohám – či už pri videohovoroch, streamovaní najnovšej relácie alebo pri hraní online hier. To je dôvod, prečo naše smerovače spúšťajú aktualizácie firmvéru počas noci, aby sa predišlo zbytočnému rušeniu počas dňa.“

Keď používateľ ale vypne na noc smerovač, tak nemôže byť aktualizovaný, čo môže spôsobovať viacero problémov – od bezpečnostných až po problémy so stabilitou pripojenia.

„Vypnutie smerovača cez noc môže ovplyvniť automatické aktualizácie softvéru a optimalizácie, čo môže následne ovplyvniť celkový výkon, rýchlosť a stabilitu vášho širokopásmového pripojenia.“, vysvetľuje.

No tam problémy nekončia. Rovnako hovorí, že môže dôjsť aj k poklesu internetovej rýchlosti. Bhatti hovorí, že štandardnou reakciou poskytovateľa internetu, keď eviduje, že u zákazníka nefunguje riadne internet, je, že spomalí internet a zdroje presunie do udržania pripojenia. Inými slovami, snaží sa udržať používateľa pripojené k internetu na úkor rýchlosti.

„Neustále vypínanie smerovača spôsobuje, že linka vyzerá nestabilne, čo znamená, že vaša rýchlosť sa môže automaticky znížiť, aby sa zlepšila spoľahlivosť vášho širokopásmového pripojenia.“

Ideálne teda je, ak váš router nevypínate. Ak predsa len niekedy zaevidujete problémy, tak sa odporúča ho reštartovať. To môže odstrániť rôzne chybné procesy, ktoré bežia na pozadí. No neodporúča sa nechávať router dlhšie vypnutý, než je potrebné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre