NávodySpravodajstvo

Koľko peňazí stojí prevádzka Wi-Fi routera za rok? Oplatí sa router vypínať, keď nie ste doma?

Zo všetkých strán počujeme o zdražovaní. Oplatí sa vypínať Wi-Fi router v čase, kedy nepoužívame internet? Pozrite sa, ako to zistíte.

Z každej strany sa na nás hrnie zdražovanie. Dôvodom je nedostatok energií na trhu, ktorý tlačí ceny do astronomických výšin. Preto mnohí z nás hľadajú riešenia, ako ušetriť. Niekoľko dní dozadu sme si ukázali, koľko energie spotrebuje nečinný televízor alebo počítač v režime spánku.

Zatiaľ čo spotreba novšej elektroniky v režime spánku je zanedbateľnou, tak taký Wi-Fi modem alebo router beží v domácnostiach prakticky nepretržite a to bez ohľadu na to, či ho používame alebo nie. Otázkou preto zostáva, koľko nás stojí tento luxus?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Wi-Fi smerovače sú zvyčajne polovodičové zariadenia a nemajú pohyblivé časti, v dôsledku čoho je ich spotreba energie pomerne nízka, a preto sa zvyčajne nechávajú zapnuté 24 hodín denne 7 dní v týždni, aby poskytovali neprerušovaný prístup na internet. Signál vysielajú aj vtedy, keď spíme alebo sme mimo domácnosti. V sumáre väčšinu svojho času je router zapnutý, pričom ho aktívne nepoužívame.

Koľko nás stojí zapnutý Wi-Fi router?

Predtým, ako sa vrhneme na konkrétny príklad, tak je potrebné uviesť, že výpočet nižšie je orientačný. Finálny poplatky sa môžu preto líšiť od domácnosti k domácnosti. Závisí to od toho, akú máte u vášho poskytovateľa elektriny sadzbu za odber energie a od výkonu samotného routera. Pri výpočte nižšie vychádzame zároveň z toho, že router beží 24/7.

Ako vzorový router sme si vybrali model TP-Link Archer C6 v3.2, ktorý podľa portálu Heureka.sk patrí medzi najpredávanejšie routere na Slovenku. Výkon tohto zariadenia je niekde medzi 2,6W až 4,20W. Budeme preto počítač s priemernou hodnotou 3,4W. Pri našom výpočte ďalej vychádzame z ceny elektriny od ZSE pri produkte DomovKlasik – DD2. Výsledná cena za spotrebu energie podľa vyúčtovania k polroku 2022 bola v našom prípade 0,157€/kWh (konečná cena pozostáva z – dodávky elektriny, ceny za distribúciu a ďalších taríf). Podotýkame, že táto cena môže byť pri rôznych poskytovateľoch elektriny rôzna a zároveň, že neodzrkadľuje budúcoročný rast cien energií. Urobili sme si ale malý prieskum a cena za energiu je približne rovnakou naprieč viacerými dodávateľmi energií. Rozdiel sa pohyboval v priemere okolo 5% až 10% hore/dole.

Ako vypočítam cenu nákladov?

A výsledok? K nemu sa dostanete pomerne jednoducho. Vzorec je – W*počet hodín (v našom prípade 24) * 30 (počet dní v mesiaci) = číslo/1000 = mesačná spotreba v kWh.

V modelovo prípade to je teda – 3,4W * 24 * 30 = 2448/1000 = 2,448 kWh.

Teraz sme sa dostali k mesačnej spotrebe elektriny, ktorá nás stojí približne 0,384€ (2,448 *0,157€). Rok prevádzky routera TP-Link Archer C6 v3.2 teda stojí približne 4,61€.

Záverom ale musíme podotknúť, že router vyššie má pomerne malú spotrebu elektriny. Na trhu nájdete viacerou smerovačov, ktoré majú vyšší výkon. Štandardné smerovače môžu mať výkon i 6W až 10W. Výsledná cena pri aktuálnych cenách môže byť teda niekde okolo 9€ až 14€/rok. Potenciálna úspora, ak by sme vychádzali z toho, že 8 hodín sme v práci a rovnaký počet hodín spíme, by mohla byť teda 2/3 z finálnych poplatkov, ak by sme router vypínali. Netreba rovnako zabúdať ani na to, že ak používate rôzne zosilňovače alebo opakovače signálu, tak treba i výkon týchto zariadení prirátať k celkovým nákladom.

V každom prípade, aby ste si overili približné náklady, čo vás stojí zapnutý router, tak vám odporúčame pozrieť sa na jeho reálny výkon a následne ho vložiť do rovnice vyššie.

Čo vás stojí ročná prevádzka Wi-Fi routera? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close