BezpečnosťSpravodajstvo

Dajte si pozor na tento nový podvod, do schránok Slovákov chodia falošné pokuty! Takto vyzerajú!

Podvodníci to najnovšie skúšajú s pokutami, ktoré rozposielajú do schránok obetí s vierou, že človek ju zaplatí bez toho, aby si overil, či je pokuta oprávnená.

Podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacich obetí. Bohužiaľ, mnohokrát na pokusy o podvod naletíme, a to hlavne ak ide o menšie sumy peňazí. Častokrát sa totiž zľakneme a radšej zaplatíme s tým, „nech máme pokoj“.

V priebehu včerajšieho dňa sme upozorňovali na podvodné hovory, v dôsledku ktorých došli dvaja muži o desaťtisíce €, no nejde o jediný typ podvodu, s ktorým sa môžeme stretnúť. Časté sú aj SMS podvody či rôzne falošné súťaže. No netreba zabúdať ani na e-mailové podvody, s ktorými sa môžeme stretnúť na dennom poriadku.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Útočníci sa už neštítia s obeťou ani aktívne komunikovať a to aj v reálnom svete. Polícia SR najnovšie hlási, že poštové schránky Slovákov zaplavujú falošné pokuty. Jednu z týchto pokút zdieľala aj na sociálnej sieti, pozrieť si ju môžete nižšie. No treba uviesť, že môžu mať aj inú podobu.

Pozor na falošné pokuty

Polícia najnovšie upozorňuje na prípad muža, ktorému prišla pokuta poštou a neskôr i upomienka, že neuhradil pokutu, ktorú dostal v Taliansku. Útočníci dokonca k pokute pridali aj fotografiu auta. No malo to jeden háčik, muži nikdy v Taliansku nebol a nešlo ani o jeho auto, no aj napriek tomu sa pre istotu polícia opýtal, ako má ďalej poskytovať vzhľadom na to, že dokument, ktorý obdržal, vyzerá ako z úradu.

„Dobrý večer (deň). Dostal som dnes už druhý krát  upomienku, že som sa 30. 12. 2020 vozil po talianskej diaľnici bez toho aby som uhradil mýto a mal by som uhradiť nejakú pokutu. Dokonca aj foto „môjho“ auta mi poslali (príloha), pritom mám starú Fabiu a nie nákladiak a v Taliansku som nikdy nebol. Mám to vôbec riešiť?“, pýta sa muž polície, ktorému prišla pokuta a neskôr aj upomienka.

Muži zákona vysvetľujú, že ak od vás niekto vymáha peniaze, tak najprv si je potrebné overiť pravosť dokumentu a či vlastne taká inštitúcia, ktorá od vás vymáha finančné prostriedky, vlastne existuje. To by mali byť prvé kroky, ktoré je potrebné spraviť.

„Neplaťte, kým to nemáte overené,..“, hovoria muži zákona.

Musíme prízvukovať, že tento prípad nie je ojedinelým a môže sa s ním stretnúť prakticky každý. Rovnako netreba zabúdať ani na to, že v mnohých prípadoch sa útočníci schovávajú za logá a mená známych firiem či organizácií.

Ak ste v danej krajine ani neboli, nevlastníte alebo ste si nikdy neprenajali dané vozidlo, je vysoko pravdepodobné, že to bude podvod.

List sa tvári veľmi oficiálne. Skúste si však vygoogliť, či s danou „vymáhacou“ spoločnosťou už nemal skúsenosti niekto pred vami. My sme našli toto:

„Pokuty v Taliansku sú miestne. Ak porušíte zákon v nejakom regióne, bude s Vami komunikovať priamo polícia z toho regiónu, nie sprostredkovateľská firma“.

„Toto sú dosť známi podvodníci, ktorí posielajú takéto listy… Nejako sa dostali k vašej adrese – možno nezákonne od autopožičovne. V každom prípade nejde o skutočnú pokutu.“

„Autopožičovňa si za poskytnutie informácií polícii o tom, kto vlastne auto šoféroval, vždy berie približne 40-50 eur.“ To by od vás vyžadovali oni. A žiadal to niekto?

„Polícia má maximálne 1 a pol roka na to, aby vás sama upozornila na priestupok. Po tom čase je premlčaný.“, píšu policajti na sociálnej sieti.

Ak vám preto prišla obdobná pokuta, tak nepanikárte. Najprv si overte pravosť dokumentu a až následne sa pozrite na to, čo od vás inštitúcia požaduje. Rovnako vám odporúčame aj priamo kontaktovať inštitúciu cez oficiálnu stránku (ak existuje), ktorá od vás vymáha zaplatenie pokuty. Potom si u organizácii overte či je pokuta reálna alebo vymyslená.

„Nikdy nič neplaťte bez overenia. Pri akejkoľvek pochybnosti sa dožadujte viacerých dôkazov.“, prízvukuje polícia.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close