Ako vám vie hacker ukradnúť identitu? Toto sú najčastejšie spôsoby, ako útočník môže získať o vás citlivé údaje a zneužiť ich

Pozrite sa na najčastejšie techniky hackerov a online podvodníkov, ako vedia o vás zistiť citlivé informácie, ktoré môžu viesť až ku krádeži identity.

titulka spyware
Zdroj: Pixabay.com, Unsplash (Alexander Krivitskiy), Úprava: Vosveteit.sk

Keď sa zlodej dostane k vaším súkromným údajom, ako sú heslá, údaje o vašej karte či iné, môže sa zlodej pokúsiť vám aj ukradnúť identitu. Následne môžete prísť o značnú sumu peňazí na svojom účte, ak nie aj o všetko. Zlodej vie vykonať neoprávnené transakcie či napríklad požiadať o pôžičku v mene obete. Okrem iného vám môže pokaziť aj reputáciu a to tým spôsobom, že bude vo vašom mene šíriť podvody. Tých spôsobov, ako vám môže uškodiť, je ale oveľa viac.

V tomto článku vám priblížime tie najčastejšie spôsoby, ako sa môžu útočníci dostať k vašim informáciám, ktoré môžu neskôr zneužiť. Čítajte do konca, aby vám neunikol žiaden kľúčový bod zo zoznamu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Takto sa vie hacker dostať k citlivým údajom o vás

Phishing

Tým najznámejším a najviac rozšíreným spôsobom je phishing. Pri tomto type podvodu útočník nepotrebuje mať nejaké extra technické zručnosti, stačí mu len dobrý príbeh. V praxi sa najčastejšie stretneme s podvodným emailom, kde sa podvodník vydáva za nejakú inštitúciu, napríklad banku. Cieľom podvodníka je docieliť to, aby obeť uverila tomu, že ide skutočne o danú inštitúciu a následne od nej začne pýtať na informácie a údaje, ktoré môže potom zneužiť. Pri tomto type útoku podvodník sa často pýta na údaje, ktoré na prvý pohľad nemusia dávať zmysle alebo vyzerajú neškodne, no keď ich dá dokopy viac, tak môžu dávať ucelený pohľad na vás.

Podvodny email tvariaci sa ako od tatrabanky
Zdroj: Vosveteit.sk, príklad podvodného e-mailu

Smishing

Toto je veľmi podobné phishingu, lenže tu sa používa podvodná SMS správa a nie email. V tomto prípade sa podvodník taktiež vydáva za nejakú inštitúciu, poprípade nejakého kamaráta obete. Väčšinou vás presmeruje na falošnú stránku, prostredníctvom ktorej sa pokúsi získať citlivé údaje, napríklad prihlasovacie údaje k Facebooku, e-mailovému účtu a podobne. Akonáhle ich získa, tak môže pracovať s informáciami, ku ktorým sa dostal. Obzvlášť nebezpečné je, ak sa dostane do vašej e-mailovej schránky, ktorú ste použili pri registrácii do rôznych služieb, ku ktorým cez funkciu obnovenia hesla sa vie dostať.

Podvodná SMS
Zdroj: Slovenská pošta

Vishing

Pri Vishingu obeť obdrží podvodný telefonát, v ňom nahovára obeť, aby mu poskytla osobné údaje. A nie, Vishingu nezabránite len tým, že nebudete dvíhať čísla so zahraničnou predvoľbou, môžu mať pokojne aj slovenské číslo. Útočníci na to, aby maskovali svoju identitu, využívajú metódu spoofing, pomocou ktorej vedia zamaskovať svoje mobilné číslo napríklad za mobilné číslo banky. Pozor by ste si mali dať aj na rozmáhajúci sa podvod s klonovaním hlasu, kedy útočník pomocou umelej inteligencie vie napodobniť hlas vašich blízkych či priateľov, a tak získať od vás citlivé údaje.

neznamy volajuci hovor podvodny telefonat
Zdroj: r.classen / Shutterstock.com

Falošné webové stránky

Podvodníci urobia všetko preto, aby dostali obeť na svoju podvodnú webovú stránku. Tie vypadajú totožne s tými originálnymi, takže obeť len málokedy rozozná, že ide o falošnú webovú stránku a tak tam zadá všetky požadované osobné údaje. Následne idú všetky informácie podvodníkovi a ten s nimi môže zachádzať, ako sa mu len zachce, dokonca vám aj ukradnúť identitu. Na falošný web vás môže dostať napríklad pomocou správu z ukradnutého účtu vášho priateľa, kedy vám pošle šokujúcu správu a presmeruje vás na stránku, ktorá sa tvári napríklad ako Facebook. Akonáhle získa vaše prihlasovacie údaje, tak vás vymkne z účtu a môže sa za vás vydávať.

Pokus o podvod Si to ty na tej fotke
Zdroj: Martin Š. (Facebook skupina Špekulanti a podvodníci)

Vzťahový podvodníci

Pravdepodobne ste už niekedy počuli príbeh o tom, ako sa nejaký ľudia (prevažne ženy), stali obeťou podvodníka, do ktorého sa zamilovali. Nejde „len“ o žiadosti o peniaze od obete, môžu chcieť aj súkromné údaje. Keď majú dosť údajov zozbieraných, môžu sa pokúsiť o krádež identity. Nebezpečné na tomto type podvodu je, ak s obeťou zdieľate aj fotografie a ďalšie citlivé informácie, ktoré sa nemôže útočník dozvedieť z vášho profilu. Akonáhle ich získa, môže sa za vás vydávať a robiť vo vašom mene také, veci ktoré by ste nikdy nespravili. Preto nikdy nezdieľate citlivé údaje s osobou na druhej strane počítača, ktorú nepoznáte osobne a nemáte v nej dôveru.

romanticky podvod_titulka (2)
Zdroj: goffkein.pro / Shutterstock.com, Bing Image Creator, Vosveteit.sk

Krádež informácií

Krádež informácií môže byť spôsobená kybernetickým útokom. Heslá a prihlasovacie mená, ktoré sa podarilo podvodníkom ukradnúť, môžu byť predané na Dark webe, alebo zneužité inou formou. Na to, aby ste sa stali obeťou podvodu, nemusíte pritom podceniť vašu online bezpečnosť len vy, ale aj služby, do ktorých ste sa registrovali. Opäť tu platí, že by ste mali zvážiť to, čo nahrávate na internet a do rôznych služieb. Môže a vám to neskôr vypomstiť, ak to podceníte.

Skimming

Pri Skimmingu, podvodník kradne informácie o karte, napríklad keď si ide niekto vybrať peniaze do bankomatu, tak sa môže stať obeťou Skimmingu. Slúžia na to externé zariadenia, ktoré útočník zväčša nainštaluje na bankomat pričom vyzerajú ako súčasť bankomatu. Preto vždy, keď si vyberáte peniaze a máte podozrenie, že je na bankomate niečo podozrivé, tak radšej vyhľadajte iný.

Verejné Wi-Fi siete

Už dlhšie vás informujeme a varujeme pred používaním verejných Wi-Fi sietí. Zlodeji totižto vedia mať prístup k tomu, čo ste robili na mobile, a kde ste sa prihlasovali. Tento útok sa volá odborne „man-in-the-middle“ a umožňuje útočníkovi monitorovať vašu online aktivitu. Touto metódou sa môže dostať do vašich účtov a tie zneužiť, napríklad na ukradnutie citlivých informácií a následne sa môže za vás vydávať v kybernetickom priestore. Využívajte radšej mobilné dáta a v prípade, že už nutne potrebujete použiť verejnú Wi-Fi sieť, využite služby VPN.

Kupovanie údajov na Dark webe

Túto tému som už mierne načrtla, na Dark webe si môžu kriminálnici kúpiť, čo sa im len zachce. Či už ide o spomínané heslá, prihlasovacie údaje alebo nejaké súkromné fotky a podobne. Ide o doslova o čierne trhovisko, na ktorom viete zohnať prakticky čokoľvek, čo nie je s kostolným poriadkom. A vedzte, že sú tam údaje aj o vás a to z rôznych únikov dát. Ak by ste sa chceli dozvedieť, či vaše citlivé údaje sa dostali niekedy na verejnosť, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobnejšie.

Veriť málokomu

Môže sa nám zdať, že ľudia ako naši kamaráti či rodina, by nám v živote nechceli nič zlé. Ukradnúť identitu môžu aj rodičia vlastným deťom. Niekedy ľudia, o ktorých si myslíme, že vieme o ich životoch a aj o nich všetko, nemusia byť taký, ako si myslíme. Taktiež sa môžu niekedy prerieknuť o nás pred niekým, pred kým by nemali. Majte na pamäti, že citlivé údaje ako napríklad prihlasovacie údaje a podobne, by ste nemali preto zdieľať s nikým. Ak tak spravíte, tak si ich následne hneď zmeňte. Často sa môže stať aj to, že keď s niekým niečo zdieľate a on sa stane obeťou podvodu, tak sa dostanú na povrch aj vaše informácie, ktoré ste s ním zdieľali napríklad cez WhatsApp a podobne.

Pozor na to, čo si inštalujete do smartfónu

V neposlednom rade je potrebné uviesť, že by ste si mali dávať pozor aj na to, čo si inštalujete do smartfónu alebo počítača. Obzvlášť opatrný by ste mali byť, keď aplikácie požadujú od vás citlivé povolenia, aby mohli fungovať v zariadení. Takto si do zariadenia môžete dostať napríklad Spyware, cez ktorý vie útočník monitorovať vašu aktivitu a zvyky a následne tieto informácie zneužiť vo vašej neprospech.

Spôsoby vyššie patria medzi najčastejšie, ako sa útočníci môžu dostať k vašim údajom. V závislosti od toho, ku akým údajom sa dostanú, to môže viesť až ku krádeži identity.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre