BezpečnosťNávody

Ako si vo WhatsApp aktivovať funkciu, pomocou ktorej stíšite spamové hovory? Táto funkcia je už dostupná aj u nás!

Spamové telefonáty cez WhatsApp nie sú u nás až tak časté, no prekvapiť vedia o to viac.

Spamové telefonáty sú čoraz väčším problémom a tentokrát nejde len o otravné marketingové hovory alebo rôzne prieskumy. Čoraz častejšie sa začínajú objavovať rôzne telefonické podvody, ako napríklad falošný bankár alebo policajt. Tie majú potenciál obetiam spôsobiť vážnu finančnú škodu.

Keď si predstavíme spamový telefonát, určite nás ako prvé napadne klasický hovor cez sieť mobilného operátora. Funkciu hovoru však ponúka aj jedna z najpopulárnejších četovacích aplikácií, WhatsApp a s podvodom sa môžete stretnúť aj tam. V niektorých krajinách sú hovory cez túto aplikáciu populárnejšie a niektorí volajú primárne cez túto aplikáciu. U nás možno WhatsApp považovať tiež za populárnu aplikáciu, no spam hovory cez ňu dokážu určite prekvapiť viac.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci sa s nimi až tak často nestretávame, dá sa ľahko zariadiť, aby vás už v živote neprekvapili. WhatsApp ponúka totiž funkciu, ktorá vás na hovory z neznámych, teda neuložených, čísel neupozorní. Hovory sa však zaznamenajú do histórie a ak by ste číslo spoznali, nič vám nebráni zavolať mu naspäť. Túto novinku služba predstavila iba pár dní dozadu a môže preto nejakú dobu trvať, kým ju budete mať dostupnú v aplikácii. Väčšina ľudí ale už hlási, že je prítomná aj v našom regióne.

Táto funkcia má niekoľko výhod. Prvou je, že vás už nebudú otravovať rôzne marketingové hovory alebo prieskumy. Druhou výhodou je, že podvodníci vás už nenachytajú svojimi sofistikovanými podvodmi, pokiaľ zariadenie nebudete v danom momente držať v ruke. Poslednou je, že ak by sa niekto náhodou pomýlil a zavolal na zlé číslo, nezastihne vás uprostred noci alebo v inej nevhodnej situácii

Ak si chcete funkciu stíšenia neznámych volajúcich zapnúť, zaberie vám to len pár sekúnd. Poďme sa nižšie pozrieť na to, ako si ju aktivujete.

Zapnite si funkciu stíšenia neznámych volajúcich

Otvorte si aplikáciu WhatsApp a následne si otvorte aj nastavenia. Zobrazí sa vám okno s rôznymi nastaveniami, kliknite na možnosť súkromie.

Zabráňte spamovým telefonátom v aplikácií WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Opäť sa vám otvorí okno s množstvom rôznych nastavení, tentokrát nájdeme možnosť hovory.

Zabráňte spamovým telefonátom v aplikácií WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Po kliknutí na ňu vás aplikácia zavedie do nastavení, kde uvidíte len jedinú možnosť, stíšiť neznámych volajúcich.

Zabráňte spamovým telefonátom v aplikácií WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Aktivujte si ju a hotovo, neznáme čísla vás už nebudú v budúcnosti otravovať.  

Obmedzte kto vás môže kontaktovať

Ak sa vám často stáva, že vás niekto pridáva do spamových skupín, v nastaveniach súkromia nájdite možnosť skupiny. V tomto nastavení si môžete vybrať kto vás bude môcť pridať do rôznych skupín. Ak chcete mať nad tým čo najväčšiu kontrolu, odporúčame nastaviť si, aby vás do skupín mohli pridávať len vaše kontakty.

Zabráňte spamovým telefonátom v aplikácií WhatsApp
Zdroj: Vosveteit.sk

Okrem toho si môžete nastaviť, že vás do skupiny budú môcť pridať vaše kontakty, okrem čísel, ktoré si sami zvolíte.  Poslednou, najmenej bezpečnou možnosťou je, že vás do skupiny bude môcť pridať úplne každý. Voľba je na vás, no ak vás môže do skupín pridať hocikto, potom sa zvyšuje riziko, že sa stanete obeťou podvodu s nebezpečnými správami.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close