Ako sa stala z phishingu jedna z najväčších hrozieb v online priestore?

Phishing sa stal jednou z najpoužívanejších foriem útoku. Ako sa dostal z prvých kostrbatých pokusov až k najväčšej hrozbe v online priestore?

phishingovy email
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Phishing je stále jednou z najpopulárnejších foriem kyberútoku, no už nejde len o kostrbato napísané e-maily alebo “nigérijského princa”, ktorý vám už štvrtýkrát chce odovzdať svoje bohatstvo.  

Phishing sa stal reálnou hrozbou, ktorá sa s pomocou umelej inteligencie stáva čoraz presvedčivejšou. Dnes už môžete dostať e-mail alebo SMS s perfektnou gramatikou a príbehom, ktorý bude znieť nebezpečne realisticky. Podvodníci zároveň nemusia používať ani osvedčenú metódu škodlivého odkazu v správe, no zvolia o niečo sofistikovanejší prístup. Lenže ako sa phishing stal tak závažnou hrozbou? 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako vysvetľujú bezpečnostní experti z Checkpoint, nejde len o sofistikované podvody s pomocou umelej inteligencie, ktoré dokážu stále nachytať ľudí. Verte či nie, aj vyššie spomínaný nigérijský princ stále žije a v roku 2018 pripravil Američanov až o 700-tisíc dolárov. Aj v roku 2024 môžete od princa stále dostať správu, no rozdiel je v tom, že sa za tie roky už naučil po slovensky.  

Bezpečnostní experti poukazujú na to, že ešte pred vzostupom AI sa phishing stal sofistikovanejší. Falošné e-maily mali lepšiu formu, dbali na gramatiku, hoci tu a tam sa mohla nejaká chyba objaviť. Niekedy išlo o gramatiku, inokedy nesedeli adresy alebo meno. Všeho všudy ale išlo o drobné chybičky, ktoré bežný užívateľ často prehliadol.  

Zároveň sa začali objavovať aj iné scenáre podvodu. Už nešlo len o darovanie peňazí, no podvodníci začali lákať obete aj na rôzne investičné ponuky alebo sa zrodil známy trik s falošnou poštou, ktorý sa pravidelne opakuje aj na Slovensku.  

Umelá inteligencia všetko zjednodušila 

S príchodom ChatGPT však dostali podvodníci eso do ruky. Umelá inteligencia za nich opravila gramatické chyby a dokázala v akomkoľvek jazyku napísať zaujímavý phishingový mail. Podvodníci už nemuseli stráviť čas rozmýšľaním nad tým, čo do správy napísať. Nechali si vygenerovať jeden mail a ak sa im nepáčil, za sekundu mali vytvorený ďalší.  

ChatGPT vytvorit phishingovy e-mail na poziadanie
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo je však nebezpečnejšie je to, že umelú inteligenciu môžete presvedčiť, aby vám napísala malvér. Bezpečnostným expertom sa správnym promptom podarilo prinútiť umelú inteligenciu, aby napísala škodlivý softvér s niekoľkými poistkami, ktoré by bránili odhaleniu.  

Umelá inteligencia sa rok čo rok zlepšuje a bezpečnostní experti predpokladajú, že spolu s ňou sa zlepšia aj phishignové podvody.  

“Nigérijský princ možno nikdy neodíde, no začne písať lepšie a uveriteľnejšie maily. Zároveň môžu hackeri dostať do zariadenia malvér oveľa jednoduchšie,” hovoria analytici.  

Tvrdia, že pokroky umelej inteligencie povedú ku pretekom medzi útočníkmi a bezpečnostnými expertmi. Budúcnosť ochrany vidia v AI antivírových softvéroch alebo inej pokročilej forme ochrany, ktorá by dokázala rozpoznať základné vzorce phishingových mailov.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre