Ako môžete predĺžiť životnosť batérie smartfónu? Toto radia experti!

Lítium-iónové batérie sú najrozšírenejším typom batérie. Čo všetko môžeme urobiť preto, aby fungovali čo najdlhšie?

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Lítium-iónové batérie sa dnes nachádzajú vo väčšine smartfónov, notebookov, či iných zariadeniach. Ich životnosť je obmedzená a aj napriek tomu, že sa s nimi stretávame prakticky všade, častokrát nemáme predstavu o tom čo môžeme urobiť, aby nám vydržali čo najdlhšie.

Vedci z University of Michigan sa však prehrabali množstvom vedeckých štúdií a technologických manuálov. Výsledkom ich práce je niekoľko tipov, ako predĺžiť životnosť lítium-iónových batérií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Ako predĺžiť životnosť lítium-iónových batérií?
Zdroj: University of Michigan, Úprava: Vosveteit.sk

Vyhnite sa teplotným extrémom

Batérie nemajú radi vysoké, ale aj nízke teploty. Ak je batéria vystavená vysokým teplotám, hrozí nielen poškodenie, ale v niektorých prípadoch aj vzplanutie, či explózia batérie. Ak sa váš smartfón počas nabíjania prehrieva, odpojte ho. Zároveň by ste sa mali vyhnúť aj nízkym teplotám počas nabíjania. Vo všeobecnosti by ste nemali telefón vystavovať neprimeraným teplotám. Tie totiž urýchľujú chemické reakcie vo vnútri batérie, čo vedie k rýchlejšej degradácii. Telefóny sú navrhnuté tak, aby riadne fungovali niekde okolo teploty 20 až 35 Celzia stupňov.

Nemajte zariadenie neustále nabité na 100% alebo úplne vybité

Nabitie na sto percent a vybitie na nulu sa radia medzi extrémy v stave nabitia batérie. Výskumníci odporúčajú namiesto 100% nabíjať zariadenie len na 80%. Ak to nie je možné, potom by sa malo zariadenie odpojiť hneď ako dosiahne stovku. Spoločnosť Samsung v tomto prípade radí, aby majiteľ zariadenie nabil keď má približne 20%. Spoločnosti Nokia a Sony zas radia, aby sme nenechávali plne nabité zariadenie na nabíjačke. Zvláštnosťou lítium-iónových batérií je, že najmenej namáhané sú v prípade 50-percentné nabitie

Špeciálne sa to týka aj laptopov. Niektoré sú vybavené systémom, ktorý prestane nabíjať ak je laptop na 100% a nezačne, pokým batéria neklesne najmenej pod 95%. Napriek tomu všeobecná rada znie, aby ste nenechávali laptop stále zapojený v elektrickej sieti.

Zvážte rýchle nabíjačky

Rýchle nabíjanie patrí medzi moderné trendy a hoci poskytuje pohodlnosť, batériu opotrebováva oveľa viac ako pomalšie nabíjanie. Zvýšením napätia a prúdu počas rýchleho nabíjania oveľa viac namáhame vnútorné komponenty batérie. Rovnako ako rýchle nabíjanie, batériu ničí aj rýchle vybitie zariadenia. Odporúča sa znížiť jas obrazovky, vypnúť GPS, alebo sa vyhnúť používaniu náročných aplikácií.

Neskladujte batérie vo vlhkom prostredí

Vedci z University of Michigan radia, aby sa lítium-iónové batérie neskladovali v prostredí s vysokou vlhkosťou. V tomto bode zároveň tak trochu očividne poukazujú na to, že ak chcete predĺžiť životnosť batérie, nemali by ste ju mechanicky poškodiť, napríklad prepichnutím.

Existujú dva spôsoby degradácie batérie, zníženie kapacity a zníženie množstva energie, ktorú batéria poskytuje. Zníženie kapacity obmedzí množstvo energie, ktorú dokáže batéria uložiť, zatiaľ čo druhý typ degradácie obmedzí množstvo energie, ktorú dokáže batéria zariadeniu poskytnúť.

Predĺženie životnosti batérie pomôže nielen majiteľom smartfónov, ale aj prostrediu, vysvetľujú veci. Výroba nových batérií má totiž negatívny environmentálny impakt nielen z hľadiska ťažby potrebných materiálov, ale aj vypúšťaním skleníkových plynov do atmosféry. Aj drobné zmeny by v tomto prípade mohli mať výrazný dopad na naše prostredie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre