SpravodajstvoZariadenia

Európska únia chce, aby smartfóny vydržali dlhšie: Batérie majú byť lepšie, náhradné diely dostupnejšie a nielen to!

Smartfóny by mali vydržať používateľom dlhšie, vzhľadom k novej regulácii, ktorú pripravuje Európska komisia, takto jej návrh vyzerá.

Počas posledných mesiacov sme boli svedkami viacerých pokusov o udržateľnosť smartfónov a ich dlhšie fungovanie v dobrej kondícii. Medzi takéto pokusy patrí napríklad aj program domácich opráv zo strany spoločnosti Apple, ktorý následne vo svojej réžii priniesol aj juhokórejský Samsung. Aktuálne sa programy pre domáce opravy rozširujú medzi poprednými výrobcami smartfónov, no Európska komisia zvažuje posunúť túto udržateľnosť smartfónov ešte ďalej. Smartfóny by totiž mali po novom ponúkať buď lepšie batérie alebo možnosti, ako jednoducho batérie vymeniť. Navyše by mala nová regulácia vstúpiť aj do spôsobu, ako opravovať svoje zariadenia jednoducho a svojpomocne. Bližšie informácie nám prináša portál arstechnica.com.

Smartfóny meníme častejšie, ako by sme potrebovali

Najnovší zámer Európskej komisie je predĺžiť životnosť našich zariadení a zariadiť tak, aby sme si nekupovali novú elektroniku tak často. Z posledného výskumu totiž vyšlo, že používatelia vymieňajú svoje smartfóny a tablety skôr, ako by to v skutočnosti potrebovali. Navyše naše zariadenia častokrát ani nie sú dostatočne spracované alebo recyklované na konci ich púte. V súčasnosti totiž bežný používateľ využíva svoj smartfón či tablet v priemere dva až tri roky, kým ho vymení. Po zmenách, ktoré sa aktuálne zvažujú, by sa životnosť elektroniky mala predĺžiť až na 5 rokov pri dobrej kondícii.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Redmi note 11_smartfony
Zdroj: Teknopedia (YouTube)

Hlavnou zmenou by malo byť to, že výrobcovia a predajcovia smartfónov by mali zariadiť, aby existovali akísi profesionálni opravári, ktorí budú vedieť smartfón opraviť aj 5 rokov po ich stiahnutí z trhu. Navyše by títo opravári mali mať k dispozícii všetky súčiastky, ktoré by pre smartfóny a iné zariadenia potrebovali. Medzi ne by sme mohli zaradiť napríklad batériu, displej, kameru, nabíjací konektor, mechanické tlačidlá, mikrofón, reproduktor a ďalšie súčiastky. Zároveň by však zákazníci mali mať k dispozícii prístup k súčiastkam ako displeje, zásuvky pre karty SIM a SD karty, mikrofóny, nabíjacie konektory a pánty (napríklad pre skladateľné smartfóny) celkovo 7 rokov po ukončení predaja smartfónov. Profesionálne servisy by mali mať k dispozícii aj jednoduchý prístup k smartfónu a softvéru, ktorý by potrebovali v prípade autorizácie akéhokoľvek zámku v smartfóne. Pri súčiastkách by mali byť k dispozícii rovnako aj podrobné návody na opravu.

Zmena sa má dotknúť aj batérií a softvérových aktualizácií

Možno ste už počuli o snahe Európskej únie presadiť batérie s jednoduchou výmenou. Výrobcovia by mali po novom zabezpečiť jednoduchý prístup k výmene batérie s otvoriteľným zadným krytom. Ak by k tomu však nepristúpili, mali by zabezpečiť batérie v smartfónoch, ktoré by aj po 500 nabíjacích cykloch priniesli 83% pôvodnej kapacity batérie. Rovnako by však batérie mali na magickú hranicu 80% pôvodnej kapacity klesnúť až po 1000 nabíjacích cykloch. Pre porovnanie, americké iPhony aktuálne ponúkajú 500 nabíjacích cyklov s poklesom kapacity batérie na 80%.

smartfony
Zdroj: Youtube (Isa Marcial), Vosveteit.sk (úprava)

Smartfóny by mali ďalej ponúknuť aj 5 rokov bezpečnostných záplat softvéru a 3 roky veľkých aktualizácií. Zároveň by smartfónom nemalo trvať dlhšie ako 2 až 4 mesiace od vydania bezpečnostnej záplaty, aby ju získali. Tieto podmienky môžu pre výrobcov smartfónov znamenať významné komplikácie, ktoré by ich mohli výrazne obmedziť. Spätná väzba k tomuto návrhu by sa mala zozbierať do 28. septembra tohto roka. Prijatie finálneho návrhu by malo prebehnúť v štvrtom štvrťroku, teda do konca tohto roka a väčšina návrhov je napísaná tak, aby sa do praxe dostala do 12 mesiacov od ich schválenia.

Uvítali by ste tieto zmeny pre smartfóny? Alebo k nim máte nejaké pripomienky? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close