Ako čo najjednoduchšie odstrániť malvér z Android smartfónu?

Boj s malvérom môže byť zdĺhavý a otravný. Takto môžete z Android smartfónu dostať škodlivý softvér najrýchlejšie.

Ako čo najjednoduchšie dostať malvér z Android smartfónu?
Zdroj: Bing Image Creator, Vosveteit.sk

Malvér je výrazným problémom modernej doby a môžeme s pomerne veľkou istotou predpokladať, že v najbližších rokoch nikam preč nepôjde. Na našom portáli sme sa venovali tomu ako môžete malvéru čo najlepšie predchádzať a aj ako spoznať, že ho v zariadení máte. Lenže čo robiť, keď sa ho chceme zbaviť?  

Vymazať malvér zo zariadenia môže byť veľmi náročný proces. Hlavne ten lepší škodlivý softvér má poistky, ktoré vám zabránia v odhalení škodlivej aplikácie, ktoré vám zabránia v jej odinštalovaní alebo ktoré dovolia malvéru, aby sa po vymazaní opäť potajomky nainštaloval. Nemusíme hádam ani len hovoriť, že akonáhle máte podozrenie na malvér v zariadení, riešenie by ste nemali ďalej odkladať. Pozrime sa teda lepšie na to, ako v takomto prípade postupovať.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako odstrániť malvér z Android smartfónu? 

Na začiatku sme už spomenuli, že malvér môže byť naozaj zákerný. Pri jeho odstraňovaní preto odporúčame prepnúť smartfón do takzvaného bezpečnostného režimu. Postup sa môže líšiť od modelu k modelu, no typicky si bezpečný režim na Androide podržíte tlačidlo napájania na pár sekúnd a následne podržíte prst na tlačidle vypnúť.  

Keď tak urobíte, mali by ste vidieť okno, ktoré sa vás pýta, či chcete reštartovať smartfón do bezpečného režimu. Potvrďte a počkajte na reštart. Bezpečný mód zabraňuje aplikáciám tretích strán, aby sa spustili na pozadí.  

Následne skúste nájsť podozrivé aplikácie. Môže ísť o aplikácie, ktoré ste sami neinštalovali. Zoznam aplikácií typicky nájdete cez nastavenia a Správcu aplikácií. Keď identifikujete podozrivú aplikáciu, odinštalujte ju.  

Ako nájsť skryté aplikácie v smartfóne?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak ide o lepší malvér, môže sa stať, že sa vám odinštalovať nebude dať. V takomto prípade vstúpte do nastavení Zabezpečenia. Tam by ste mali vidieť možnosť “administrátori zariadenia”, alebo niečo na ten štýl. V prípade Xiaomi smartfónov sú to možnosti Autorizácia a zrušenie a Agenti dôvery. Ak v týchto nastaveniach uvidíte aplikáciu, ktorá by tam byť nemala, odstráňte jej povolenia a následne ju odinštalujte.  

Dobrý antivírový softvér vám ušetrí veľa starostí 

Ak sa chcete vyhnúť problémom s malvérom, odporúčame siahnuť po kvalitnom antivírovom softvéri. Ten vám pomôže vysporiadať sa s radou rôznych hrozieb, no ani tento softvér nie je dokonalý. Pri vyberaní antivírového softvéru siahajte po známych menách a vydavateľoch. V Obchode Play sa totiž môžete stretnúť s podvodnými aplikáciami, ktoré sa za antivírový softvér vydávajú, no v skutočnosti sú samé vírusom.  

Pri inštalácií nových aplikácií si zároveň dajte pozor na to, aké povolenia si pýtajú. Práve cez povolenia najčastejšie dávame podvodným aplikáciám prístup k citlivým častiam nášho smartfónu. Viac o povoleniach píšeme napríklad v tomto článku.  

Poslednou možnosťou ako sa zbaviť malvéru je vrátiť smartfón do továrenských nastavení. Ide o efektívnu metódu, ktorá má však svoju cenu. Resetovaním celého zariadenia prídete o všetko, čo v ňom máte, preto by sa to malo používať ako posledná možnosť. Niektoré sofistikované malvéry dokážu prežiť aj tento reset, no s nimi sa bežný človek stretáva naozaj veľmi ojedinele.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre