Ako a kde by ste mali umiestniť Wi-Fi router, aby ste mali čo najlepší signál? Týmto prekážkam sa vyhnite!

Pomocou zmeny umiestnenia Wi-Fi routera môžete zlepšiť kvalitu signálu. Viete ale, kde by mal byť umiestnený a akým prekážkam sa je dobre vyhnúť?

Wi-Fi_internet slabe pripojenie
Zdroj: seekpng.com, úprava Vosveteit.sk

Wi-Fi router je základným prvkom, ktorý umožňuje pokrytie domu bezdrôtovým internetovým signálom. Preto je dôležité, aby ste vedeli, kde je najlepšie ho umiestniť, aby ste získali silný signál všade tam, kde to potrebujete. Niekedy stačí presunúť router o niekoľko centimetrov a môžete sa vyhnúť nekonečným problémom s pripojením k internetu. V tomto článku vám predstavíme pár tipov na výber najlepšieho miesta pre umiestnenie vášho routera. Tipy pre tento článok poskytol portál highspeedinternet.com

Nastavenie antény

Ak máte router s nastaviteľnými anténami, tak je dobrým nápadom smerovať ich rôznymi smermi. Týmto sa vám podarí rozšíriť signál do väčšej časti vášho priestoru a zároveň tiež zlepšiť intenzitu signálu. Prijímače signálu fungujú najlepšie, keď sú vodorovne s anténou, preto smerovanie antén v rôznych uhloch zvyšuje pravdepodobnosť kvalitnejšie pripojenia k internetu, ak prijímač v notebooku alebo Smart TV bude zarovnaný s jednou z nich.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dôležité je tiež pamätať si, že hoci oblasť pokrytá signálom Wi-Fi je veľká a okrúhla, samotný signál ide priamo. To znamená, že ak objekt blokuje signál medzi routerom a vaším zariadením, signál sa k vám dostane ťažšie.

Najlepšie miesta kam si dať váš Wi-Fi router a čomu sa vyhnúť

Umiestnenie Wi-Fi routera na centrálne miesto – pretože Wi-Fi signál vychádza všetkými smermi, najlepším spôsobom, ako sa uistiť, že všetky miestnosti v dome sú v dosahu signálu, je umiestniť router na najcentrálnejšie možné miesto. Väčšina moderných routerov má dostatočný dosah na pokrytie stredne veľkého domu, ak je umiestnený blízko stredu. No vyhnite sa kuchyni, kde zariadenia ako mikrovlnka, dokážu rušiť signál.

Minimalizujte prekážky v okolí Wi-Fi routera – výber miesta pre Wi-Fi router by mal zohľadňovať materiály ako kov, kameň, voda a dlažba, ktoré môžu signál oslabiť a zastaviť. Ideálne je mať vizuálny kontakt medzi zariadením a routerom, no nie vždy je to možné. Pre zariadenia v iných miestnostiach by sa mal router umiestniť tak, aby signál prešiel cez čo najmenej stien. Rovnako pamätajte na to, že ak máte členitú domácnosť, tak je lepšie zvoliť 2.4 GHz signál ako 5 GHz signál, ktorý je síce o niečo intenzívnejší, no nedokáže v tak veľkej miere prechádzať cez prekážky.

„Pamätajte na to, že najväčším nepriateľom signálu sú betónové steny. Na opačnej strane stojí sklo, preglejka alebo sádrokartón.“

Zdvihnite váš Wi-Fi router – výška routera môže zlepšiť signál domácej siete. Umiestnenie na stolíku alebo na poličke pomáha vyhnúť sa prekážkam ako nábytok a znižuje stratu signálu, ak je smerovač umiestnený na podlahe. V prípade viacposchodových domov je ideálne umiestniť router k stropu prvého podlažia alebo na podlahu druhého poschodia.

Vyhýbajte sa inej elektronike – ako steny a veľké objekty môžu ovplyvniť signál Wi-Fi, tak to isté platí pre elektronické zariadenia. Televízory a počítače určite patria do tejto kategórie, ale najväčším zdrojom problémov sú mikrovlnné rúry. Žiarenie, ktoré vysiela mikrovlnná rúra na varenie a zohrievanie jedla, je veľmi blízke vlnovej dĺžke Wi-Fi signálov, takže je takmer isté, že spôsobí problémy so signálom Wi-Fi, ak ich umiestnite v tesnej blízkosti. Rovnako treba povedať, že k jednému routeru by nemalo byť pripojených viac ako 4-6 zariadení. Táto situácia spôsobuje, že dochádza k jeho preťaženiu. Na kvalitu Wi-Fi signálu rovnako vplývajú aj ďalšie smerovače v okolí, ktoré môžu rušiť signál. Preto môže byť niekedy vhodným riešením prepnutie frekvencie, ku ktorej sa pripájate. Tento trik je šikovný obzvlášť ak bývate v bytovke.

Ako sa vysporiadať s mŕtvymi zónami Wi-Fi

Existuje viacero spôsobov, ako môžete vyriešiť nedostatočný W-Fi signál. Napríklad existujú zariadenia, ktoré sa volajú „repeatery„. Ide o typ zariadenia, ktorý dokážu replikovať signál. No treba povedať, že majú jednu nevýhodu. Každý takto opakovaný signál je o niečo slabší. Znamená to, že vám o niečo klesne prenosová rýchlosť internetu, no na druhej strane, budete mať stabilné pripojenie.

Asi najlepším riešením, ak už nemáte na výber z iných možností ako zlepšiť signál, je za pomoci ethernetového kábla. Ten vám umožní vyhnúť sa prekážkam a bez problémov preniesť internetové pripojenie na miesto s horším signálom. Táto možnosť nie je úplne vhodná pre veľké domy, ale je skvelá pre ľudí, ktorí chcú svoj počítač umiestniť na miesto, kde Wi-Fi signál nedosiahne. Ak potrebujete pomôcť s odhalením miest, kde Wi-Fi signál dosiahne a v akej kvalite, tak skúste to pomocou návodu nižšie.

Máte skúsenosť so zlým Wi-Fi pripojením? Ako ste túto situáciu vyriešili? Dajte nám vedieť dole v komentároch alebo na našich sociálnych sieťach!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre