Máte v domácnosti slabý WiFi signál? WiFi repeater môže vyriešiť váš problém. Ako však funguje?

WiFi repeater je schopným pokryť WiFi signálom aj miestnosti mimo dosahu routera, je tam však jedno ale.

internet modem wireless-1861612_1920
Zdroj: Pixabay.com (3844328)

Internetové pripojenie je už viac menej „povinnou výbavou“ každej domácnosti. Väčšina z nás na pripojenie sa k internetu využíva technológiu WiFi. Dôvodom je, že je to jednoduché a nie sú k tomu potrebné žiadne káble. Samotný signál však nedosiahne vždy všade v požadovanej kvalite. Dôvodom je, že pribúdajúcimi prekážkami a členitosťou priestorov signál slabne. Aby sa predišlo týmto problémom existuje viacero riešení, a jedným z nich je aj využívanie technológie WiFi repeaterov. Ako však funguje a aké má limity? 

Čo je to WiFi repeater?

Ako už z názvu plynie, tak ide o technológiu, ktorá je schopnou replikovať WiFi signál. Toto zariadenie v sebe obsahuje dva bezdrôtové smerovače. Jedným z nich je prijímač signálu a prostredníctvom druhého dochádza k odosielaniu zosilneného signálu ďalej. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Xiaomi Mi WiFi Repeater Pro Extender, ku ktorému je pribalený EÚ adaptér

Ako je možné WiFi repeater spojazdniť?

Inštalácia tohto typu zariadenia je veľmi jednoduchou. Vo svojej podstate ho stačí umiestniť do blízkosti lokality, kde chcete zosilniť WiFi signál tak, aby bol schopným zachytiť pôvodný zdroj. Následne sa je potrebné prihlásiť sa do WiFi repeatera, aby ste vložili prihlasovacie údaje na pripojenie sa k pôvodnému zdroju WiFi. Potom je schopným prihlásiť sa do WiFi siete, podobne ako váš smartfón, či notebook, a následne replikovať signál a rozšíriť  jeho dosah aj do ďalších miestností, prípadne aj na väčšie vzdialenosti. Závisí to od samotného výkonu zariadenia.   

WiFi repeater_pokrytie
Zdroj: Xiaomi

Aká  je však jeho hlavná nevýhoda?

Všetky zariadenia tohto typu so sebou však prinášajú aj jednu nevýhodu – stratu prenosovej rýchlosti. Pri mnohých zariadeniach tohto typu dochádza k redukcii rýchlosti až na úrovni do 50%. Dôvodom je, že jednopásmové zosilňovače musia prijímať každý paket dát a následne ho odosielať na rovnakom kanáli. Inými slova povedané, vaše bezdrôtové zariadenie získa iba polovicu dostupnej šírky pásma. Preto bude poskytovať menšiu šírku pásma, čo vedie k nižšej rýchlosti pripojenia.

Načo si dávať pozor pri výbere WiFi repeatera?

Určite nikomu neuniklo, že cena WiFi repeaterov je rôzna. Z hľadiska rýchlosti prenosu dát je potrebné pozerať sa na frekvenčné pásmo a štandardy WiFi. Frekvenčné pásmo  rozlišujeme 2,4GHz a 5GHz. V praxi to znamená, že ak máte v domácnosti router len s 5GHz pásmom a kúpite si repeater s podporou 2,4GHz, tak vám bude k ničomu (pozn. redakcie: súčasné routery vo väčšine prípadoch podporujú obe frekvencie). Dôvodom je, že nebude schopným sa pripojiť ku zdroju signálu. Druhým aspektom je štandard WiFi. Tam rozlišujeme štandardy 802.11, 802.11b, 802.11g/a, 802.11n, 802.11ac, či 802.11ax. Rovnako ako v predošlom prípade sa pozerajte na to, aký štandard používa váš router, teda zdroj signálu a podľa toho si vyberte repeater. Tu však platí, že ak kúpite repeater s podporou novšieho štandardu, tak bude schopný komunikovať so staršou generáciou WiFi (pozn. redakcie: odporúčame vám štandard 802.11 ac). 

Takto môžete zistiť intenzitu signálu v jednotlivých častiach domácnosti 

Pri tejto príležitosti nám dajte dovoľte dať vám ešte do pozornosti aplikáciu WiFi AR, prostredníctvom ktorej môžete zistiť intenzitu signálu v jednotlivých častiach vašej domácnosti

WiFi AR
WiFi AR
Developer: Wi-Fi Solutions
Price: Free

Aplikácia funguje na veľmi jednoduchom princípe. Po jej stiahnutí sa môžete pozrieť na intenzitu signálu a maximálnu prenosovú rýchlosť siete pomocou rozšírenej reality, ku ktorej ste aktuálne pripojený prostredníctvom WiFi. Môžete tak jednoducho vizuálne odhaliť miesta v domácnosti, kde signál nie je dostatočným.  

V prípade, ak ste odhalili v niektorých častiach vašej domácnosti nedostatočný signál WiFi, tak potom WiFi repeater môže byť pre vás vhodným zariadením, prostredníctvom ktorého môžete dostať signál aj do týchto častí domácnosti.

Pevne veríme, že článok sa vám páčil a, že ho podporte zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre